Zkusili jsme Continuum a přičichli k novým Lumiím

Vyzkoušeli jsme Lumie 950/ 950 XL a Continuum – funkci, u které Microsoft slibuje, že udělá z počítače mobil. A víte co? Funguje to!

Microsoft v pondělí pořádal setkání s novináři. Jednak se chtěl pochlubit novými kancelářemi (jsou protkané elektronikou a dozvíte se o nich v jiném článku), ale také to to mělo být o nových hračkách, které pracují na Windows 10. Očekával jsem, že půjde o českou premiéru nových Lumií, ale na oficiální ceny, ani datum startu prodeje bohužel nedošlo.

Zástupci společnosti pouze potvrdili, že má Česká republika přijít na řadu v listopadu. Nedávno zveřejněné ceny (Lumia 950 XL za 19 000 Kč, Lumia 950 za 16 500 Kč a Lumia 550 za 3 500 Kč) jsou iniciativou e-shopů a zřejmě vznikly přepočtem ze zahraničních cen. Nicméně zásadně by se od skutečnosti lišit neměly.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lumia 950 XL a v reálu jen o kousíček menší Lumia 950.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nejlevnější z nových Lumií, model 550.

Podobně mlhavé to bylo s telefony, které byly k dispozici. Do Prahy je z Budapešti přivezl produktový manažer pro mobilní zařízení Zoltan Varnai a kupodivu ani on neměl k dispozici finální vzorky. Na žádné velké testování to tedy nebylo, na druhou stranu to málo, co jsem na Lumiích vyzkoušel, fungovalo.

Nejvíc nás pochopitelně zajímalo Continuum, tedy funkce, která umožní používat mobil jako počítač. Veškerou teorii si nastudujte zde, teď jdeme do praxe. Poznatek první: funguje to. Spojení mobilu s monitorem a dalšími periferiemi přes Display Dock je otázkou několika sekund. Uživatelská zkušenost opravdu má velmi blízko k počítači. Těch několik málo univerzálních aplikací, které jsem měl možnost vyzkoušet, běhalo svižně. Na monitoru může běžet Excel, s mobilem zároveň třeba můžete fotit.

Problém byl s nehotovostí ekosystému – i na videu uvidíte, že jedna z aplikací opakovaně havaruje. S finálním hardwarem a softwarem by se podobné problémy neměly opakovat. Přepínání mezi běžícími aplikacemi je oproti skutečnému počítači znatelně pomalejší a rozpadal se při tom rastr obrazu. Tentokrát už si nejsem jistý, jestli jde o chybu prototypu, nebo vlastnost.

Zásadní otázka celého Continua však zůstává a naše krátká zkušenost na ni snad ani nemohla odpovědět: Uchytí se fenomén univerzálních aplikací? Bude jich přibývat? Začneme používat mobily jako počítače? Velmi pravděpodobně ano, ale… Bude tou revolucí právě Microsoft Continuum? Po dnešku vím jediné: Microsoft to zvládnul nepokazit hned na startu a vykročil pravou nohou. Kam povedou další kroky, ukáže až budoucnost.

Fotogalerie

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lumia 550. Neumí Continuum a má klasický microUSB konektor (vyšší modely mají USB-C).
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spolehlivým poznávacím znakem pro rozlišení Lumií 950 (bílý telefon) a 950 XL (černý kousek) jsou tlačítka. 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Od referenčního telefonu a „vlajkové lodi flotily Win 10“ bych čekal reprezentativnější vzhled, matný plast je spíše ovyčejný a nenápadný.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vnitřnosti Lumie 950 XL. Na krytu baterie si sšimněte větší antény bezdrátového nabíjení a menší NFC antény omotané kolem modulu fotoaparátu.
Diskuze (162) Další článek: Radost pro majitele Xiaomi. Dnes startují aktualizace na MIUI 7

Témata článku: Microsoft, Windows, Smartphony, Continuum, Microsoft Lumia 550, Microsoft Lumia 950, Microsoft Lumia 950 Dual SIM, Microsoft Lumia 950 XL, Microsoft Lumia 950 XL Dual SIM, Produktový manažer, Nov, Matný plast, Uživatelská zkušenost, Poznávací znak, Klasický microusb, Zásadní otázka, Poznatek, Běžící aplikace


Určitě si přečtěte

Levný Google Pixel 4a je konečně tady. iPhonu SE (2020) roste zdatná konkurence

Levný Google Pixel 4a je konečně tady. iPhonu SE (2020) roste zdatná konkurence

** Google s několikaměsíční prodlevou konečně oznámil Pixel 4a ** Novinka dostala stejný fotoaparát, jaký má výrazně dražší Pixel 4 ** Přímý konkurent iPhonu SE (2020) však bude stát jen 9 tisíc Kč

Martin Chroust | 57

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

** Jedná se o nejdostupnější smartphone z nabídky Applu ** Starý design kompenzuje výkonným procesorem z iPhonu 11 ** Má sice jeden foťák, ale ostudu rozhodně neudělá

Martin Miksa | 179