Zkusili jsme Continuum a přičichli k novým Lumiím

Vyzkoušeli jsme Lumie 950/ 950 XL a Continuum – funkci, u které Microsoft slibuje, že udělá z počítače mobil. A víte co? Funguje to!

Microsoft v pondělí pořádal setkání s novináři. Jednak se chtěl pochlubit novými kancelářemi (jsou protkané elektronikou a dozvíte se o nich v jiném článku), ale také to to mělo být o nových hračkách, které pracují na Windows 10. Očekával jsem, že půjde o českou premiéru nových Lumií, ale na oficiální ceny, ani datum startu prodeje bohužel nedošlo.

Zástupci společnosti pouze potvrdili, že má Česká republika přijít na řadu v listopadu. Nedávno zveřejněné ceny (Lumia 950 XL za 19 000 Kč, Lumia 950 za 16 500 Kč a Lumia 550 za 3 500 Kč) jsou iniciativou e-shopů a zřejmě vznikly přepočtem ze zahraničních cen. Nicméně zásadně by se od skutečnosti lišit neměly.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lumia 950 XL a v reálu jen o kousíček menší Lumia 950.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nejlevnější z nových Lumií, model 550.

Podobně mlhavé to bylo s telefony, které byly k dispozici. Do Prahy je z Budapešti přivezl produktový manažer pro mobilní zařízení Zoltan Varnai a kupodivu ani on neměl k dispozici finální vzorky. Na žádné velké testování to tedy nebylo, na druhou stranu to málo, co jsem na Lumiích vyzkoušel, fungovalo.

Nejvíc nás pochopitelně zajímalo Continuum, tedy funkce, která umožní používat mobil jako počítač. Veškerou teorii si nastudujte zde, teď jdeme do praxe. Poznatek první: funguje to. Spojení mobilu s monitorem a dalšími periferiemi přes Display Dock je otázkou několika sekund. Uživatelská zkušenost opravdu má velmi blízko k počítači. Těch několik málo univerzálních aplikací, které jsem měl možnost vyzkoušet, běhalo svižně. Na monitoru může běžet Excel, s mobilem zároveň třeba můžete fotit.

Problém byl s nehotovostí ekosystému – i na videu uvidíte, že jedna z aplikací opakovaně havaruje. S finálním hardwarem a softwarem by se podobné problémy neměly opakovat. Přepínání mezi běžícími aplikacemi je oproti skutečnému počítači znatelně pomalejší a rozpadal se při tom rastr obrazu. Tentokrát už si nejsem jistý, jestli jde o chybu prototypu, nebo vlastnost.

Zásadní otázka celého Continua však zůstává a naše krátká zkušenost na ni snad ani nemohla odpovědět: Uchytí se fenomén univerzálních aplikací? Bude jich přibývat? Začneme používat mobily jako počítače? Velmi pravděpodobně ano, ale… Bude tou revolucí právě Microsoft Continuum? Po dnešku vím jediné: Microsoft to zvládnul nepokazit hned na startu a vykročil pravou nohou. Kam povedou další kroky, ukáže až budoucnost.

Fotogalerie

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lumia 550. Neumí Continuum a má klasický microUSB konektor (vyšší modely mají USB-C).
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spolehlivým poznávacím znakem pro rozlišení Lumií 950 (bílý telefon) a 950 XL (černý kousek) jsou tlačítka. 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Od referenčního telefonu a „vlajkové lodi flotily Win 10“ bych čekal reprezentativnější vzhled, matný plast je spíše ovyčejný a nenápadný.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vnitřnosti Lumie 950 XL. Na krytu baterie si sšimněte větší antény bezdrátového nabíjení a menší NFC antény omotané kolem modulu fotoaparátu.
Diskuze (162) Další článek: Radost pro majitele Xiaomi. Dnes startují aktualizace na MIUI 7

Témata článku: Microsoft, Windows, Smartphony, Continuum, Microsoft Lumia 550, Microsoft Lumia 950, Microsoft Lumia 950 Dual SIM, Microsoft Lumia 950 XL, Microsoft Lumia 950 XL Dual SIM, Matný plast, Poznatek, Produktový manažer, Klasický microusb, Běžící aplikace, Poznávací znak, Nov, Zásadní otázka, Uživatelská zkušenost


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

** Osvědčený recept z dílny Xiaomi, který pořád funguje ** NFC a USB-C se řadě Redmi bohužel stále vyhýbá ** Ve srovnání s předchůdcem pouze kosmetický facelift

Martin Herodek | 24

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 9

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23