Zkusili jsme: solární panel jako součást displeje

Sluneční kolektory v mobilu konečně dostanou smysl. Wysips schová průhledný solární panel přímo do displeje mobilního telefonu.

Loni byl mým osobním hitem veletrhu MWC displej Senseg s haptickou odezvou. Letos mě nadchly rovnou tři technologie, dvě se ochomýtají okolo displeje a jednu vám představím níže (zbylé někdy v příštích dnech).

What You See Is Photovoltaic Surface

Wysips Crystal je projekt francouzské firmy SunPartner Group. Zkratka znamená „Co vidíš, je fotovoltaický povrch“ a je to do displeje integrovaný průhledný solární článek. Máte úplně obyčejně vyhlížející telefon s velkým dotykovým displejem, ale když na něj posvítí slunce, nebo žárovka, baterie se začne nabíjet.

Klepněte pro větší obrázek

Pokusy o fotovoltaické telefony už tu byly a pár se jich dostalo až do prodeje (LG, Samsung). Ale účinnost byla mizerná, panel byl na zádech (na kterých přístroj obyčejně leží) a tak to celé nemělo velký smysl. Pak se v roce 2011 na veletrhu CES objevil první prototyp průhledného fotovoltaického panelu. Byl integrovaný přímo do displeje mobilu, účinnost přeměny světelné energie na elektrickou vzrostla, ale pouze 70% průhlednost viditelně zhoršovala optické kvality displeje.

Dnes jsme o dva roky vývoje dále. Účinnost je opět výše, konkrétně jsme na 5,8 mW/cm2 a výrobce už dnes zkouší organické polovodiče, které mají během roku zvednout hodnotu na dvojnásobek. Ale hlavně má panel Wysips 90% průhlednost. Tyhle zdánlivě malé krůčky stačily k překročení hranice zájmu a nezájmu výrobců. „Pracujeme s několika z těch největších firem v oboru, jména vám ale bohužel říct nemohu. Nasazení naší technologie je pouze otázkou času,“ říká zástupkyně projektu Wysips na barcelonském stánku. Měsíce? Hádám, že spíše nějaký ten rok.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Byli jsme na mobilním kongresu, a tak se technologie prezentovala na mobilním telefonu, ale ambice sahají mnohem dále. Smartphone má relativně vysokou spotřebu, ale taková čtečka knih s e-ink papírem by ani nemusela mít nabíjecí konektor. A co řádově větší plochy? Okna domu, billboardy, nebo ve formě ohebných fólií či tkanin dokonce celé stadiony měnící sluneční energii v elektřinu?

Funguje a není vidět

Konkrétní panel, který jsme viděli integrovaný v Nokii Lumia 610 má úhlopříčku 3,7". Samotná vrstva měří méně než půl milimetru, takže není třeba se bát rostoucí tloušťky mobilů. Deset minut na přímém slunci dodá dostatek energie na tříminutový hovor. Jeden z reklamních materiálů projektu Wysips hlásá: „Už nikdy vám nedojde baterie“. I sama obsluha stánku však dodává, že je to pouze teorie dosažitelná za ideálních podmínek. Na druhou stranu i běžně používanému mobilu tato technologie znatelně prodlouží výdrž na jedno nabití. Na přesnější údaje je ale ještě brzy, „účtovat“ budeme až se Wysips objeví v provním prodávaném mobilu a my jej budeme moct otestovat.

Diskuze (51) Další článek: Přijďte si vyzkoušet HTC One na setkání HTC a MobilManie do Brna

Témata článku: Technologie, Koncepty, Displeje, Polovodiče, Microsoft Surface, Microsoft Surface 64GB Wi-Fi, Nokia Lumia 610, Solární panel, Solární článek, Reklamní materiál, Rok vývoje, Pán, Panel, Osobní hit, Displej, Součást


Určitě si přečtěte

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 17

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 17

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 5