Zlaté časy skončily: prodáno 96 miliónů mobilů v prvním čtvrtletí

Analytická firma Dataquest spočítala skóre za první čtvrtletí letošního roku a došla k číslu 96 miliónů prodaných mobilních telefonů na celém světě. Je to o něco více než loni, Nokia vede, ale zlaté časy velkých zisků jsou pryč.
Zlaté časy skončily: prodáno 96 miliónů mobilů v prvním čtvrtletí
Analytická firma Dataquest spočítala skóre za první čtvrtletí letošního roku a došla k číslu 96 miliónů prodaných mobilních telefonů na celém světě. Je to více než činil loňský první kvartál (pro srovnání: za celý loňský rok se prodalo cca 400 miliónů mobilů) a firma tvrdí, že po trošku stagnujícím počátku letošního roku se prodej rozběhne a splní se tak celkový „plán“, prodej půl miliardy mobilů za rok.

Zlaté časy jsou pryč

Dataquest opakuje to, co je už nyní zcela zřejmé – časy rychlého růstu počtu prodaných mobilů jsou pryč, trh pro nové uživatele mobilů se podstatně zmenšil (potenciální zákazníci už mobil mají a ti ostatní mezi potenciální nepatří – např. ve velmi lidnatých, ale současně chudobných zemích), a největší segment prodejů mobilů jde na úkor nahrazení staršího mobilu novým u existujících uživatelů. Analytik Dataquestu vtipně dodává, že „bezbřehý optimismus předchozích let byl nahrazen stejně bezútěšným pesimismem, zejména co se týká šíření nových mobilních technologií (3G atd.)“.

Nokia vede

Mezi jednotlivými výrobci samozřejmě vede Nokia, která si v meziročním hodnocení zase slušně polepšila: loni v prvním čtvrtletí 27,9% tržního podílu, nyní 35%. Roste Siemens a Sausung, stagnuje Motorola a samozřejmě ustupuje Ericsson – ani to nejsou překvapivé údaje.

Odstup Nokie od konkurence se ale zvětšuje. Druhou pozici si drží Motorola, ale jen s 13,2 % (tedy skoro třikrát méně než Nokia), Siemens má 6,9, Ericsson 6,8, Samsung 6,3 – na třetím až pátém místě je velká tlačenice.

Optimismus už není na místě

Dataquest upozorňuje na důležitou skutečnost, která ničí mnohé výrobce a která není na povrchu vůbec viditelná. V druhé polovině roku, kdy ještě panoval „bezbřehý optimismus“, spustili výrobci své továrny na trhu a nyní jim zůstaly sklady plné neprodaného zboží – analytici tvrdí, že je nyní ve skladech až 35 miliónů (!!) mobilů které jsou v dlouhé frontě, čekající na své kupce. To výrobce jednak finančně hned několika způsoby: jsou to „utopené peníze“, narůstají náklady na údržbu skladů a hlavně v takto dynamickém odvětví mobily rychle zastarávají – mobil vyrobený na konci roku 2000 už bude možné stěží prodat v polovině roku letošního za stejnou cenu, zisk firem je tedy nižší.

Potvrzují se tedy mírně pochmurné zprávy (nepěkné ovšem hlavně pro výrobce mobilů): zisky těchto firem budou klesatani všemocná Nokia nebude mít mnoho důvodů k jásání. Na nástup 3G se čeká jako na smilování, ale telekomy, které jej musí zafinancovat výstavbou infrastruktury, se brání a říkají: dejte nám nejdříve vydělat a zákazníkům vydechnout.

Diskuze (3) Další článek: Trium Mars: malý a šikovný Asiat (test)

Témata článku: Ostatní, Mobil, Mil, Milión, Čtvrtletí, První čtvrtletí, Čtvrt, Čas


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82