Známe ceny za mobilní videotelefonování

Až dosud jsme mobilní telefony umožňující video hovory vídali především v podobě nejrůznější konceptů. Toto je však již minulostí, protože NTT DoCoMo již prodává zajímavý mobilní telefon, který toto vše dokáže. Přečtěte si také aktuální informace, kolik tyto služby stojí.
Známe ceny za mobilní videotelefonování

Klepněte pro větší obrázek

Video již umíme

Na středeční tiskové konferenci ohlásil japonský operátor NTT DoCoMo dlouho očekávanou informaci, že jím provozovaná síť třetí generace již umí přenášet konferenční hovory doprovázené obrazovými daty všech zúčastněných stran. Samozřejmostí pro úspěšné provozování této služby je také odpovídající mobilní telefon – tím se prozatím stal model FOMA N2002, který byl na zakázku vyvinut a vyroben společností NEC. Přestože je toto prozatím jediný skutečný japonský videotelefon, slibuje DoCoMo rychlý příchod dalších podobných stroječků.

Stále jen po kouskách

Stále se však nejedná o plnohodnotné videotelefonování – mobilní síť totiž dokáže přenést v jednom hovoru nejvýše patnáct vteřin videozáznamu doplněného zvukovým doprovodem. Tato služby byla slibována již na první záři, nicméně technické problémy (DoCoMo nemůže dosáhnout maximální teoretické přenosové rychlosti sítě) zapříčinily více než dvouměsíční zpoždění. Stále se však nejedná o příliš použitelnou službu jako spíše o demonstraci skutečnosti, že to možná někdy bude fungovat.

Za hubičku?

Zmiňovaný videotelefon N2002 (můžete jej vidět na obrázku) má barevný TFT displej o úhlopříčce 2,2 palce. Dokáže zobrazit až 4 096 barev a dokáže přijmout (přehrát) a odeslat videoklip o maximální velikosti pouhých 100 kB. Za jeden takový patnácti sekundový video hovor zaplatí uživatel (podle svého tarifu) od šestnácti jenů (asi pět korun) do 169 jenů (téměř padesát pět korun). Celý tento telefon stojí čtyřicet tisíc jenů (přibližně 12 400 korun).

Jak je vidět, tak první mobilní síť třetí generace má neustále nějaké problémy. Nezbývá tedy než doufat, že v době, kdy se její služby začnou nabízet také u nás, budou již tyto dětské neduhy dávno vychytány. Možnosti telefonů by také mohly být větší…

 

Váš názor Další článek: Najděte si svého kamaráda

Témata článku: Mobil

Určitě si přečtěte