Známe první produkt skupiny T-Mobile: mezinárodní GPRS roaming

Paegas na úterní tiskové konferenci, kde budou také oznámeny podrobnosti o jeho přejmenování na T-Mobile, pravděpodobně uvede hned první společný produkt této skupiny: mezinárodní GPRS roaming.
Známe první produkt skupiny T-Mobile: mezinárodní GPRS roaming

Zatímco dnes můžou zákazníci Paegasu používat GPRS pouze v Německu, od prvního dubna bude možné wapovat a datovat ve všech sítích skupiny T-Mobile. Ovšem samozřejmě jen v těch, kde je funkční GPRS, tj. zatím kromě Německa (v síti T-Mobile Deutschland) jen v Rakousku (T-Mobile Austria). V blízké době se počítá se spuštěním GPRS také ve Velké Británíi (ONE2ONE), kde bude GPRS roaming rovněž možný.

Se zavedením této služby se ovšem také změní ceník. Výhodou bude, že GPRS ve všech sítích skupiny T-Mobile bude stát úplně stejně, nemusíte si proto pamatovat, kolik kde zaplatíte za kilobajt wapování a přístupu k Internetu.

  • WAP (APN wap.click.cz): 1,40 Kč za 1 kB
    účtovací jednotka bude 25 kB, tj. zaplatíte minimálně 35 Kč
  • Internet (APN internet.click.cz): 0,21 Kč za 1 kB
    účtovací jednotka bude 250 kB, tj. zaplatíte minimálně 52,50 Kč
  • Profil (APN profil.click.cz): stejné sazby jako u Internetu

Kromě toho bude ale v ceníku také částka 17 Kč za jeden den práce s GPRS v zahraničí. Zatím nevíme, jak bude účtována, jisté však je, že do minimálně do konce letošního roku vám ji operátor odpustí. Při používání GPRS v zahraničí nezáleží na tom, jestli doma máte program bez měsíčního poplatku nebo s ním; ceny GPRS roamingu jsou stejné.

Více možností, nižší ceny

Vyplatí se nová služba? Bezpochyby. Jednak se rozšíří možnosti používání GPRS v zahraničí a také se sníží cena. Je zde sice minimální účtovací jednotka, která může prodražit velmi krátká datová spojení, sazby jsou však opravdu výhodnější. Zejména co se týče připojení k Internetu, kde oproti současnému stavu budou třetinové.

Pro srovnání můžeme uvést, za kolik budou GPRS v zahraničí používat zákazníci sítě T-Mobile Deutschland. Ceny jsou přepočteny z eur na koruny:

  • WAP: 1,20 Kč za 1 kB, přičemž účtovací jednotka bude jen 10 kB
  • Internet: 0,18 Kč za 1 kB, účtovací jednotka je stejná
  • Denní poplatek: 15,10 Kč. Němci jej podle všeho nejvyšším GPRS programům úplně odpustí, budou jej platit jen majitelé nižších programů. Ale i oni budou mít do konce října slevu: 9 Kč a 7,80 Kč.

(Člověk by čekal, že ceny, které platí němečtí mobilní telefonisté, budou po přepočtu vyšší než u nás a ono je tomu přesně naopak.)

Používáte v zahraničí mobilní datové přenosy? Je pro vás tato služba zajímavá?

Diskuze (22) Další článek: Eurotel má nabídku pro cyklisty

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Roaming, Mobil m, Mobil, GPRS, Mez

Určitě si přečtěte