Zrušení FUP u O2 Internetu kvalitu připojení neovlivní

Bez omezení mohou nyní surfovat všichni majitelé tarifů O2 Internet ADSL. Tarify Extreme dostanou lepší servis.
Zrušení FUP u O2 Internetu kvalitu připojení neovlivní

V pondělí přinesla Telefónica O2 potěšující zprávu pro všechny uživatele O2 Internetu ADSL. Od 1. dubna hodlá zrušit datové limity FUP ve všech svých tarifech, včetně balíčků. Zachována zůstane pouze možnost regulace toku dat v síti při jejím případném přetížení. O otázkách souvisejících se zrušením limitů stažených dat jste mohli hovořit během živé diskuze na stránkách MobilManie s manažerem pro spotřebitelský segment O2 Alešem Jelínkem.

V diskuzi se hlasitě ozývali majitelé současného zvýhodnění Extreme, kteří dosud využívali s příslušným tarifem neomezený FUP, za což si ale také připlatili. Po dubnovém zrušení limitů tak tento doplněk ztrácí exkluzivitu a zákazníci logicky chtějí za příplatek proti ostatním programům něco navíc. Tímto zvýhodněním bude tzv. „Zvýšená servisní podpora“, která majitelům zajistí vyšší komfort servisu služeb a garantovanou lhůtu servisu v případě poruchy. Mimoto budou mít uživatelé Extreme tarifů i nadále nejvyšší prioritu v síti O2 z hlediska datových toků. Každý zákazník využívající O2 Internet ADSL s doplňkem Extreme má také možnost bezplatně přejít na standardní tarif stejné nebo vyšší rychlosti. Od 1. dubna už nebude zvýhodnění Extreme v nabídce pro nové zákazníky.

Uživatelé internetu od O2 se zajímali o další kroky ve vývoji ADSL tarifů, zejména o nepoměr mezi rychlostmi downloadu a uploadu. Technologie ADSL je již sama o sobě asymetrická, je proto nutné některý ze směrů datových toků usměrnit. Aleš Jelínek připomněl, že za poslední rok a půl O2 zvedal 2× FUP v souladu s očekáváním zákazníků, aby jej nakonec zrušil úplně, a vloni zdarma zvedl 4× základní rychlost downloadu na 2 Mb/s. O případném zvýšení uploadu tedy řeč nebyla, ale vylepšování vysokorychlostního internetu má pokračovat.

V souvislosti ze zrušením limitů pro přenesená data se objevily dotazy, zda je síť připravena na zvýšené datové nároky a nenastanou vážnější problémy ani při současném maximálním využití celého potenciálu v rámci jedné páteřní linky. Byli jsme uklidněni, že průběžná analýza chování sítě při zvýšených datových nárocích prokázala, že síť je na vyšší zátěž připravena. Manažer Aleš Jelínek nepotvrdil tvrzení, že by v případě přetížení měly některé služby vyšší priority a jiné byly naopak potlačovány. Uživatelé P2P výměnných sítí nebo VoIP se tak nemusejí omezení obavát. Prioritu budou mít pouze majitelé zvýhodnění Extreme bez ohledu na „typ“ přenášených dat.

Kompletní dotazy ze živé diskuze čtěte zde.

Diskuze (19) Další článek: Statistiky vynášejí iPhone a BlackBerry do nebes

Témata článku: Operátoři, O2, FUP, Případné přetížení, Připojení, Internet, Servisní podpora, Základní rychlost, Zrušení, Příslušný tarif

Určitě si přečtěte