Zrušili roaming, zavedli neomezená data, přesto na zahraniční dovolené stále vede Wi-Fi

Z průzkumu NMS Market Research vyplynulo, že zahraniční dovolenou si minimálně jednou do roka dopřeje 36 % obyvatel ČR, celá polovina obyvatel vycestuje alespoň jednou za dva roky. Drtivá většina cest (96 %) proběhne na území Evropské unie, kde už loni zmizely roamingové příplatky, přesto je mobilní internet stále aktuální téma.

Vodafone a T-Mobile sice nedávno nabídli data bez limitu, ovšem první jmenovaný má doma i v zahraničí rychlostní strop na 5 Mbit/s, druhý omezuje roamingová data podle zatížení sítě. Přikoupit si na dovolené datový balíček místního operátora tedy zůstává lákavou možností.

75 % lidí na svých cestách využívá internet v mobilu, ale datové služby u zahraničních operátorů nakupuje jen 13 % z nich. Zbytek spoléhá právě na roaming (41 %) a místní Wi-Fi připojení (51 %).

Nejčastěji (64 %) si lidé přikupují datové balíčky v přepočtu od 100 do 500 korun. Na ochotu připlatit si více má překvapivě malý vliv, zda je v dané destinaci nutné platit za roaming či nikoli. Ve vyšší cenové hladině od 500 do 1 000 korun si balíček koupí 22 % respondentů cestujících do Evropy, 15 % do Asie, 30 % do Ameriky a 38 % do Afriky.

Nejčastějším důvodem nákupu dat je navigace v mobilu, díky níž se na místní operátory obrací 69 % respondentů. Jen o něco méně lidí (67 %) si data přikupuje kvůli přístupu na sociální sítě. Komunikaci se zaměstnavatelem a aktuální zpravodajství jako důvod nákupu datových balíčků uvádí pouhá třetina respondentů.

Diskuze (28) Další článek: FaceTime v iOS 13 simuluje oční kontakt. Při videohovoru už nikdy nebudete koukat mimo

Témata článku: Operátoři, Mobilní data, Pro turisty a cyklisty, Statistika, Neomezená data, Mobilní internet, Wi-Fi, Roaming, Evropská unie, Balíčky, Konec roamingu, Dovolená, NMS Market Research, Amerika, Internet, Balíček, Místní operátor, Afrika, JavaScript, Asie, Neo, Česká republika, Data, Datový balíček, Pře


Určitě si přečtěte

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

** Jedná se o nejdostupnější smartphone z nabídky Applu ** Starý design kompenzuje výkonným procesorem z iPhonu 11 ** Má sice jeden foťák, ale ostudu rozhodně neudělá

Martin Miksa | 177

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 36

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107