ZTE Blade II: druhá vlaštovka jaro nedělá [recenze]

Blade II je druhou generací loňského objevu od ZTE. Vylepšil jeho vlastnosti, nebo se na chybách a nedodělcích nezapracovalo?
ZTE Blade II: druhá vlaštovka jaro nedělá [recenze]
Kapitoly článku

Pod odnímatelným zadním krytem nalezneme baterii o kapacitě 1 200 mAh, místo na vložení klasické (mini)SIM karty a šuplíček na microSD kartu (maximem je 32 GB), kterou vyjmete za chodu. Snad to bylo záměrem, jelikož dostupné paměti je v telefonu necelých 200 MB, z nichž máte po spuštení volných maximálně 80 MB. Stručně řečeno, bez microSD karty nahrajete tři aplikace a pár písniček, ale třeba fotoaparát vám fotku pořídit nedovolí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled pod zadní kryt a baterii

Jako velké plus u Bladu II vidím notifikační diodu. Zeleně vám bude blikat v případě zmeškaného hovoru nebo zprávy, červeně v případě, že telefon nemá signál. Při nabíjení bude svítit červeně dokud nabíjecí maraton neskončí, potom se rozsvítí zelená. Jedinou drobnou chybkou v případě notifikační diody je, že ve tmě je její červený či zelený svit vidět ze zadní strany skrze LED diodu fotoaparátu.

Obligátní Android 2.3.6

Pro ZTE Blade II byla už dávno slibována aktualizace na Android 4.0. Dodnes ji však ještě nedostal, a já říkám, zaplaťpánbůh. Gingerbead Bladu II sluší, často ho ale zadýchá. Nejnavštěvovanějším místem telefonu se tak stal Správce úloh po dlouhém stisku středového tlačítka, a následně vtipná a trefná položka „Zničit vše“. Ničil jsem často, ničil jsem pořád, protože jsem se odmítal smířit se situací, že Blade II nehodlá načíst vyfocené obrázky z paměťové karty, že se mi stránka na webu nebo e-mail otevírají skoro minutu. Přitom s operační pamětí to papírově zle nevypadá. Je ale pravděpodobné, že náročnější Ice Cream Sandwich už by Bladu II s jednojádrovým procesorem mohl srazit vaz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
„Zničit vše“ trefně napovídá, jak často je potřeba ukončovat aplikace

Na papíře má tedy telefon 512 MB RAM, dostupných hlásí 412,71 MB a volných budete mít maximálně 250 MB. Když telefon odmítal dále spolupracovat a mně se povedlo dostat do správce úloh, paměť RAM nikdy zaplněná nebyla. Použitý jednojádrový procesor o taktu 1 GHz by se také tolik zapotit neměl, takže trochu nechápu, kde se v případě ZTE stala chyba. Každopádně, běh aplikací rozhodně optimalizován není. Naopak třeba menu a přechod mezi plochami je krásně plynulý. Zároveň mne mile překvapila výborná hratelnost méně náročných her. Třebas s tituly Angry Birds od studia Rovio nebudete mít jediný problém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nedostatkem RAM paměti trpět nebudete, problém je jinde

Prostředí s přídavky ZTE

Popisovat stále dokola prostředí Androidu je jistě zbytečné, proto zmíním jen odlišnosti od klasického Gingerbreadu. ZTE si pohrálo s vzhledem menu, dalo mu oranžové podbarvení a lehce upravilo vzhled ikon. Cyklicky mezi kartami v menu procházíte stejně jako mezi plochami, které si po gestu pinch-to-zoom nastavíte do maximálního počtu devíti. Na plochu přidáte zástupce, widgety od ZTE, z telefonu nebo Google Play, vytvoříte složku či si nastavíte vlastní tapetu. Ikony nabídky jsou uspořádány v matici 4 × 4, spodní řádka je shodná pro menu i pro plochu a bohužel není uživatelsky nastavitelná. Pokud tomu tak je, asi jsem špatný detektiv. Co jsem však našel, to jsou některé do češtiny nepřeložené nabídky nebo nelogičnosti prostředí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oranžové pozadí nabídce sluší, jen spodní řada zástupců nejde měnit • Občasné nepočeštění prostředí

Tak například stavovou roletku si stáhnete až po odemčení přístroje, ne po rozsvícení displeje. Dlouhý stisk jakéhokoli přepínače (těch je v roletce spousta, ale nenastavíte si je) nevede na rozšířené možnosti nastavení, tak jako u jiných značek. Stejně tak na zamykací obrazovce se vám žádná ikona nezobrazí. Lehký úsměv na tváři vyvolá efektní odemčení podržením prstu, při němž okolo proběhne jakoby paprsek elektřiny. Lehký škleb ve tváři potom vyvolá fakt, že pomocí středového tlačítka dostanete možnost rozsvítit a následně odemčít (heslem, gestem, podržením prstu) displej jen na určitou dobu po předchozím zamčení telefonu. Následně vám zůstane jen odemykací tlačítko na horní hraně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do stavové lišty se ze zamykací obrazovky nedostanete. Alespoň ta efektivita tu je.

Zmatky a baterie

Stejně nelogicky působí i některá další nastavení, jejichž uspořádání na mě celkově působilo trochu chaoticky. V samotném nastavení jsem často dlouho pátral, než jsem našel nějakou položku, na zcela jiném místě, než bych čekal. Tak například: nastavit si melodii vyzvánění lze z Menu > Nastavení > Zvuk. Dobře, nastavíte si zde ještě tón upozornění, vibrace a různé odezvy, ale dál? Nastavení vlastního vyzvánění? Jedině z Hudebního přehrávače. Nastavení melodie pro SMS? Z aplikace zpráv, stejně tak vibrace, vlastní melodii zde už ale nepřiřadíte. Nastavení zvonění budíku? To už je logicky z aplikace Budík, ale vlastní melodie opět jedině tak, že ji z Hudebního přehrávače nastavíte jako vyzvánění, teprve potom se vám zobrazí v nabídce zvonění budíku. Ze žádné nabídky se prostě na vlastní zvuky nedostanete, to musíte napřed do Hudebního přehrávače. Pardon, ale zlaté profily u symbianových Nokií.

Klepněte pro větší obrázek
ZTE Blade II běží na Androidu 2.3.6 Gingerbread

Chuť vám spraví baterie. I když s kapacitou pouze 1 200 mAh, přesto dokáže dávat Bladu II energii na tři dny při středně silném používání. S častější synchronizací widgetů, mailů a sociálních sítí, dvěma hodinami hudby a procházením internetu, focením či sledováním filmů se dostanete na dva dny. S využitím sdílení internetu (v závislosti na jeho délce) potom na pár hodin až jeden den. Pokud budete telefon používat pouze pasivně, vydrží vám skoro týden.

Témata článku: ZTE, Android, Recenze, Smartphony, Huawei Ascend G300, LG Optimus, LG Optimus L3, Nokia 603, Sony Xperia tipo, Sony Xperia tipo dual, ZTE Blade, ZTE Blade II, ZTE Tania, Následující recenze, Plastový vzhled, Dobrý zvuk, Detektiv, Mpx rozlíšení, Druh, Integrované GPS, Případný zájemce, Dobrý příjem, TouchPal, Celá série, Případný zájem


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

** Samsung představil dva modely řady Galaxy Note 10 ** „Náčrtník“ dostal chytřejší S Pen, displej s průstřelem i ToF kameru ** Éra 3,5mm jacku končí, základní Note 10 nemá ani slot pro microSD.

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 157

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 127

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

** Již při představení Samsungu Galaxy Note10+ nás zaujala podpora rychlého 45W kabelového dobíjení ** Nabíječka nám již dorazila do redakce, doba nabíjení je však velkým zklamáním ** Nevěřte tomu, co se píše jinde, přinášíme kompletní test na dvou různých modelech s přesnými časy

Martin Chroust, Jakub Michlovský | 28