ZTE Grand X In: na železe záleží [recenze]

Nabídku střední třídy Androidů rozšiřuje ZTE Grand X In osazený procesorem od Intelu. Telefon s Atomem přichází i na český trh.
Kapitoly článku

Parametr, kterým na sebe ZTE Grand X In nejvíc upozorňuje, je procesor Atom. Logo Intel Inside není na telefonech příliš obvyklé, díky zvolené architektuře tak ZTE stojí osamoceně proti zástupům ARMových řešení. Telefon svými parametry (a také cenou) míří do střední třídy, lze tedy od telefonu očekávat „dobrý průměr“, nebo v některých oblastech překvapí?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
ZTE Grand X In na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti

  • nadprůměrná výdrž
  • solidní fotoaparát
  • minimum úprav systému
  • notifikační dioda

Hlavní nedostatky

  • nedotažené úpravy systému
  • špatně reagující dotyková vrstva displeje

ZTE Grand X IN
rozměry a hmotnost: 127 × 65 × 9,9 mm, 141 g
displej: 4,3'', kapacitní TFT LCD, 540 × 960, 256 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (21,1|5,76 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 024 MB, baterie: 1 650 mAh
procesor: Intel Atom Z2460 (1× Saltwell, 1,6 GHz, 32nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 8MPx (3 264 × 2 448), video (1 920 × 1 080), blesk
58 %
vybavenost
?
výhodnost
cena: už se neprodáváPořiďte si podobný model na Alza.cz


Intel Inside

ZTE Grand X In není po designové stránce ničím objevným, v některých rysech může mírně připomínat starší HTC. Kompletně celou čelní plochu kryje sklo, na něj navazuje tenký, černý lem displeje a vše za ním už je jen plastový kryt baterie. Provedení lemu není ani lesklé ani matné, zhruba něco mezi. Velmi rychle se na něm objevují miniaturní škrábance, které naštěstí nejsou zdálky vidět, všimnete si jich až při detailnějším pohledu. O to více překvapí jejich počet, zejména na bocích postupně vytvářejí ošoupané plochy. Ty mohou být viditelné pod určitým úhlem, protože trochu jinak odráží světlo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z předního pohledu nepoznáte, zda jde o ZTE Grand X s Tegrou, nebo Grand X In s Intelem

Kryt baterie je na bocích hladký, zadní stranu má pak vroubkovanou. Povrch připomíná pogumování, pořád se ale jedná o plast. Na svém místě drží dobře, bez vůle, ani při silnějším promačkání se z těla telefonu neozývá žádné vrzání či jiné, uchu nelibé zvuky. Pod krytem se schovává 1650mAh akumulátor a sloty pro klasickou SIM spolu s microSD kartou. Paměťovku vyměníte i bez demontáže baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
O přítomnosti „inteláckého“ čipsetu ale už vypovídá logo na zádech

Rozmístění ovládacích prvků na bocích telefonu nijak zásadně nevybočuje ze zaběhlých standardů. Na horní straně najdete sluchátkový konektor a hlavní vypínač, jehož umístění možná nebude vyhovovat uživatelům s menšími dlaněmi. Displej má přece jen úhlopříčku 4,3“ a v drobnější ruce by byl vypínač umístěný na bok přístroje snáze v dosahu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tloušťka telefonu je zcela průměrná

Na levou stranu se přestěhoval regulátor hlasitosti, který stejně jako hlavní vypínač imituje „pochromovanou“ povrchovou úpravu. Regulátor i vypínač mají jasný krátký stisk se zřetelnou zpětnou vazbou, dobře je najdete po hmatu. Tlačítkům tedy není co vytknout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt je vyveden z hrubého plastu s texturou, takže není tolik náchylný na umazání

O něco hůř je na tom microUSB konektor, který sídlí ve spodní polovině levého boku. Toto umístění není nejvhodnější, připojená nabíječka (nebo kabel z počítače) tady zavazí, zejména pokud jste leváci, nebo pokud pracujete s telefonem oběma rukama (levá drží, pravá ukazováček ovládá). Umístění na spodní stranu telefonu by bylo vhodnější, ta však zůstala prázdná, stejně jako pravý bok.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
ZTE nepodléhá trendům: vyjímatelný akumulátor, klasická SIM karta a slot na microSD

Displej a tlačítka

Sklo displeje kryje celou přední stranu telefonu, alespoň částečnou ochranu pak představuje mírně vyvýšený lem. Položíte-li telefon displejem dolů, neměl by hned přijít k újmě. V horní části si můžete všimnout reproduktoru, přední kamerky, senzorů a notifikační diody.

Parametry displeje korespondují se zařazením do střední třídy, rozlišení 540 × 960 bodů na 4,3“ úhlopříčce není co vytknout. Displej se může pochlubit širokými pozorovacími úhly bez znatelné změny barevného podání, čitelnost na slunci je použitelná. Zobrazovací jednotka, respektive vrstva snímající dotyk prstů, však nepracuje úplně ideálně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je jednou ze slabin telefonu

Při práci s telefonem místy narazíte na drobný problém, kdy sice klepnete na displej (chcete třeba spustit nějakou aplikaci), ZTE ale nic neudělá. Zareaguje až na druhý, třetí pokus. Nepříjemná je situace, když chcete na telefonu cokoliv udělat, a on si usmyslí, že se s vámi nebude bavit už na zamykací obrazovce. Zde by to chtělo nějakou aktualizaci (pokud to lze řešit softwarově), nejedná se totiž o ojedinělý problém. Grand X s Tegrou se choval úplně stejně. Výpadky ovládání nejsou časté, ale ani natolik ojedinělé, aby se nad nimi dalo mávnout rukou.

ZTE vsadilo na senzorová tlačítka a pod displejem je najdeme hned čtyři – Menu, Domů, Zpět a dostalo se i na vyhledávací Lupu. Seznam posledních spuštěných aplikací vyvoláte delším podržením druhého jmenovaného tlačítka.

Témata článku: ZTE, Android, Recenze, Smartphony, Intel, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One X, HTC One X+, Prestigio Multiphone 5430, ZTE Grand X, ZTE Grand X IN, Konkurenční telefon, Dobrý průměr, Datové úložiště, Drobný problém, Zamknutá obrazovka, Jednoduchý správce, Obrazový výstup, TouchPal, Zaběhlý standard, Zobrazovací jednotka, Běžný obchod, Krátký stisk


Určitě si přečtěte

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

Ohebný Samsung v prvních recenzích. Všichni křičí wooow! a ukazují na čáru uprostřed displeje

Ohebný Samsung v prvních recenzích. Všichni křičí wooow! a ukazují na čáru uprostřed displeje

** Představen byl v únoru, do rukou testerů se dostává až teď ** Řeč je o skládacím Samsungu Galaxy Fold ** Sesbírali jsme první dojmy z dvoudisplejové skládačky.

Martin Chroust | 49

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 19

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49