Zvýšenou DPH zaplatíte vy!

Od ledna 2004 se internet a telekomunikační služby přesouvají ze snížené pětiprocentní sazby DPH do skupiny zdaněné dvaadvaceti procenty. Doufali jsme, že operátoři v rámci konkurenčního boje využijí příležitosti a sníží své ceny, aby zvýšené DPH trochu vyrovnali. V současné době to ale vypadá, že celé zdražení zaplatí pouze jejich zákazníci.
Zvýšenou DPH zaplatíte vy!
Kapitoly článku
Přeřazení telekomunikačních služeb do vyšší sazby DPH bude v praxi konkrétně znamenat toto: pokud provoláte 100 Kč bez DPH, jako koncový uživatel za to dnes zaplatíte 105 Kč (5 % DPH), po 1. lednu 2004 to ale bude již 122 Kč (22 % DPH). Fakticky jde tedy o zvýšení koncové ceny zhruba o 16,2 %. Takto získané peníze ovšem nejdou do kapes operátorům, ale zmizí ve státní pokladně.

Tip: ve starším článku si můžete přečíst, jaké jsou důvody ke zvýšení DPH a další podrobnosti k tomuto tématu

Je důležité připomenout, že zdražení se dotkne pouze neplátců DPH, tedy fyzických osob, domácností, malých podnikatelů a firem. Větší firmy a instituce (plátci DPH) sice zvýšenou daň také musí zaplatit, ale o tuto částku si pak mohou snížit svoje platby finančním úřadům, ve finále se jich tedy zvýšení daně nijak nedotkne.

Operátorům se nechce

Mobilní operátoři sice zatím oficiálně nezveřejnili žádné informace, ale už začíná být pomalu jasné, jak se se zvýšením DPH vypořádají. Martina Kemrová z T-Mobilu prohlásila, že T-Mobile plánuje zvýšenou sazbu DPH plně promítnout do koncových cen. Také Oskar počítá s tím, že zvýšené DPH plně zaplatí zákazník.

Tisková mluvčí Eurotelu Diana Dobálová je poněkud opatrnější: „Iniciativa vlády, na základě které dojde ke zvýšení sazby DPH za telekomunikační služby, se promítne do plánu našich obchodních aktivit na rok 2004. Je pro nás ale v tuto chvíli předčasné vyjadřovat se k tomu, v jakém rozsahu bude mít tato zvýšená sazba DPH dopad na koncové ceny pro naše zákazníky.“ Lze ale předpokládat, že i Eurotel zvolí stejnou cestu jako ostatní, ostatně bývalý tiskový mluvčí Jan Kučmáš před půl rokem prohlásil, že firma počítá se sedmnáctiprocentním růstem. Také z vyjádření Českého Telecomu vyplývá, že o zvýšené DPH pravděpodobně naroste částka placená zákazníkem. Ale raději ještě jednou pro upřesnění: se změnou DPH nebudou operátoři vydělávat ani víc, ani méně. Veškerá daň směřuje plně do státní kasy.

Změna výše DPH samozřejmě neznamená změnu cen bez DPH, za které telekomunikační operátoři a internetoví poskytovatelé nabízejí své služby. Pokud by se ceny bez DPH dostatečně snížily, mohlo by to vyrovnat zvýšení daně a koncová cena by tedy nemusela růst. Tak by operátoři zvyšování cen zabránili, ovšem doplatili by na to samozřejmě nižšími zisky. Veškeré naděje a prognózy, že možná zapracuje konkurence a stlačí ceny bez DPH dolů, aby alespoň částečně vykompenzovaly navýšení DPH, se však pravděpodobně nepotvrdí. Pro firmy bude jednodušší a hlavně levnější převést zdražení na koncové zákazníky.

Operátoři zatím nechtějí k nastávající situaci sdělit žádné další podrobnosti. Není divu, každé zdražování je nepopulární a nikdo nechce být tím prvním poslem špatných zpráv.

Za kolik budeme tedy telefonovat a datovat?

Vybrali jsme pro vás pár příkladů cen, většinou základních tarifů, abyste si mohli udělat přehled o tom, o kolik bude telefonování s dvaadvacetiprocentní daní dražší, pokud se vše potvrdí.

Eurotel

 

 

 

 

 

Eurotel Relax

dnes

v roce 2004

měsíční paušál

204,75 Kč

237,90 Kč

volání ve špičce

10,40 Kč

12,08 Kč

mimo špičku: Eurotel a pevná síť 

2,84 Kč

3,29 Kč

mimo špičku: ostatní operátoři

6,93 Kč

8,05 Kč

SMS

2,63 Kč

3,05 Kč

wap

2,84 Kč

3,29 Kč

 

 

 

DATA/GPRS Instant

dnes

v roce 2004

měsíční paušál

204,75 Kč

237,90 Kč

wap/1 kB

0,42 Kč

0,49 Kč

internet/1 kB

0,03 Kč

0,04 Kč

 

 

 

Oskar

 

 

 

 

Řekni mi

dnes

 v roce 2004

měsíční paušál

262,50 Kč

305,00 Kč

volání do sítě Oskar

4,20 Kč

4,88 Kč

volání do ostatních sítí

5,25 Kč

6,10 Kč

SMS

1,05 Kč

1,22 Kč

wap

1,58 Kč

1,83 Kč

 

 

 

GPRS Standard

dnes

v roce 2004

měsíční paušál

210,00 Kč

244,00 Kč

wap/1 kB

0,32 Kč

0,37 Kč

internet/1 kB

0,026 Kč

0,031 Kč

 

 

 

T-Mobile

 

 

 

 

 

Tarif 20 Start

dnes

v roce 2004

měsíční paušál

157,50 Kč

183,00 Kč

volání do sítě T-Mobile

4,20 Kč

4,88 Kč

volání do ostatních sítí

6,83 Kč

7,93 Kč

SMS

1,79 Kč

2,07 Kč

wap

2,10 Kč

2,44 Kč

 

 

 

GPRS Standard

dnes

v roce 2004

měsíční paušál

208,95 Kč

242,78 Kč

wap/1 kB

0,32 Kč

0,37 Kč

internet/1 kB (špička)

0,03 Kč

0,04 Kč

 

 

 

SMS s předplacenými službami

Eurotel Original Go

3,30 Kč

3,83 Kč

Oskarta

2,10 Kč

2,44 Kč

T-Mobile Twist Standard

3,00 Kč

3,49 Kč

Trhu, trhu, kdo v tobě přebývá?

Ministerstvo financí přibližně před rokem tvrdilo, že zvýšení sazby DPH nebude mít vliv na zájem o telekomunikační služby. Podobně optimistický byl také Český Telecom, když se nechal slyšet, že zvýšení DPH nijak výrazně neovlivní využívání jeho služeb.

Dnes už jsou ovšem předpovědi zcela jiné. Jaký vliv bude mít vyšší DPH na telekomunikační trh jsme se zeptali analytika Tomáše Gaťka ze společnosti Atlantik finanční trhy. Jeho zajímavou analýzu si můžete přečíst ve druhé kapitole článku.

Nezbývá než doufat

Česká republika chce po vstupu do EU v příštím roce prosazovat přesun telekomunikačních služeb do snížené sazby DPH, jak nedávno uvedl ministr informatiky Vladimír Mlynář. Přesun telekomunikačních služeb zpět do snížené sazby chce ministr navrhnout v rámci již probíhající debaty v EU o snížení daňové zátěže u několika dalších odvětví.


V druhé kapitole článku si můžete přečíst analýzu, jak se zvýšení DPH promítne do používání mobilních telefonů a pevných linek

Témata článku: Operátoři, O2, Vodafone, T-Mobile, Atlantik, DPH


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21