ZX9200 - emulátor ZX Spectra pro Nokii 9210

Na Internetu se nachází zhruba šest tisíc her, které si můžete zahrát rovněž na vaší Nokii 9210. Stačí, když si nainstalujete emulátor ZX Spectra, a rázem máte z komunikátoru herní mašinku. Chcete se vrátit o deset let zpět a zavzpomínat si?
ZX9200 - emulátor ZX Spectra pro Nokii 9210
 

První počítač ZX Spectrum (tehdy snad ZX 80) se stal první počítačem, který se v Británii dostal pod magickou cenovou hranici 100 liber. Už to mu zaručilo úspěch a Clive Sinclair vrhnul během několika let na trh další nástupce. Nejpopulárnějším byl bezesporu „gumák“, ZX Spectrum 48. Následovaly další modely, Spectrum 48+, poté 128, 128+2, 128+3 apod. Ty již tak úspěšné nebyly zejména proto, že trh s herními domácími počítači ovládla Amiga a jiní.

Tip: Stáhněte si emulátor ZX9200!

Emulátor ZX Spectra byl naprogramován snad pro všechny platformy, PC počínaje, Palmem a Psionem konče. Nedávno se objevila i verze pro Nokii 9210, která jakoby z oka vypadla verzi pro Psiony - ZX9200. Aby také ne, když jde o kapesní počítače se systémem Epoc (Nokia 9210 má nástupce Epocu 5, Symbian 6). Zatím jde o betaverzi, která ještě nepodporuje zvuky, nicméně i s tím autoři ze serveru WildPalm do budoucna počítají. Pro zajímavost: stejný autorský kolektiv má na svědomí i předělávku Dooma pro Nokii 9210.

Co všechno emulátor umí? Chová se jako běžné Spectrum, tj. lze spouštět programy, hry, případně i programovat v Basicu. Vás ale asi budou zajímat především ty hry. Vězte tedy, že emulátor zvládne pracovat se soubory TAP (emulace kazetového magentofonu), SNA a Z80 Zatímco snapshoty lze do paměti uložit rovnou a hrát, soubory TAP je nejprve třeba nahrát příkazem LOAD "" - J + Chr-P + Chr-P + Enter. Volbu adresáře provádíte z hlavního menu Game Select běžným způsobem - zvolíte adresář, kde jsou uloženy soubory hry.

Tip: Archív her najdete na webu World of Spectrum.

Emulátor je zdarma, pokud si ale připlatíte 10 USD, získáte doplněk Game Browser pro vyhledávání her na Internetu s možností rovnou je stáhnout do 9210. Tento prográmek ale hledá ve stejném archívu, jako jsem uvedl já, takže pro většinu z vás bude asi zbytečný.

Přeji ničím nerušenou zábavu.

Klepněte pro větší obrázek
Při pohledu na malou klávesničku vlevo nahoře jsem zamáčknul nejednu slzu.

Klepněte pro větší obrázek
Bomb Jack, u této hry strávil můj otec několik víkendů.

Klepněte pro větší obrázek
R-Type - jedna z nejlepších stříleček své doby. Kde jsou ty časy...

Klepněte pro větší obrázek
Pokud umíte programovat v Basicu, můžete oprášit svoje dovednosti a vrátit se do dětských let.

Váš názor Další článek: Motorola C300 – mobil do každé kapsy

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Emulátor, Gumák


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15