Co Apple Watch přinesou nevidomému [zamyšlení]

Apple v březnu poodhalil více ze svých chytrých hodinek. V médiích se probraly z mnoha úhlů, ale co Apple Watch mohou přinést nevidomému uživateli?

Proč se vlastně o Apple Watch tolik zajímám?

Když Apple vypustil iPhone 3GS s odečítačem Voiceover pro nevidomé, znamenalo to doslova revoluci. I já jsem si do té doby říkal, že dotykové telefony nejsou nic pro našince. Pak jsem si zašel iPhone vyzkoušet a můj názor se začal měnit.

Aktuálně je iPhone nejpopulárnější dotykový telefon mezi zrakově postiženým, je kolem něj obrovská komunita uživatelů, kteří diskutují všemožné problémy kolem přístupnosti všech možných aplikací. Své postřehy sdělují ostatním, chyby hlásí do Applu či vývojářům samotným.

Chvíli to trvalo, ale Apple až teď v dubnu oficiálně potvrdil, že Watch dostanou vestavěný odečítač Voiceover. Co by tedy hodinky mohly nevidomému přinést?

Proč ano

Já osobně bych uvítal možnost rychle reagovat na veškerá oznámení, aniž bych musel zastavovat, vytahovat telefon z kapsy a prohlížet, co se kde stalo. Hodinky má člověk na ruce, jsou snáze dosažitelné a mělo by tak pro mě být snazší a rychlejší zjistit, kdo mi co chce.

Pokud by takovým oznámením byla zpráva, líbí se mi možnost odpovědět z hodinek přednastaveným vzkazem, nadiktovanou zprávou či audiozprávou. Všechny tyto možnosti u iPhonu fungují skvěle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Když už jsme u oznámení, zaujala mě funkce Taptic engine. Když člověk nosí telefon v kapse, občas vrnění či zvuk přeslechne, ale když vám hodinky „zaťukají“ do zápěstí, jen tak to „nepřeslechnete“. Krásné by bylo, kdyby si člověk pro každý kontakt mohl nastavit určitý rytmus poklepání – zprávy od kamaráda budou ťukat jinak než zprávy od rodičů atd. Pomocí ťukání by hodinky měly umět i navigovat, představuji si to tak, že když máte zahnout doleva, ťukne to dvakrát, a když doprava tak jednou.

Teď se pustím do vod neoficiálních. Pokud bude v Česku někdy funkční platební služba Apple Pay, rozhodně bych hodinky k tomuto účelu začal využívat. Bezkontaktní karta je k ukradení náchylnější než k ruce připoutané hodinky. Indicie napovídají, že by se Siri měla někde kolem iOS 9 naučit česky, což by pro nevidomé znamenalo další usnadnění a další argument pro koupi hodinek.

A jaké aplikace bych jako nevidomý využil na nositelném zařízení? Zatím je to jenom můj sen, ale třeba jednou... Určitě by se toho dalo vymyslet víc, aktuálně ale netuším, jaké možnosti vývojáři mají.

 • Můj vlak od ČD: Přes aplikaci koupím lístek, blížím se k nádraží, hodinky mi zaťukají na zápěstí. Kouknu a vidím, že mi vlak odjíždí v tolik a v tolik hodin a že jede z nástupiště X, koleje Y, nebo že má zpoždění.
 • Dále mě napadá appka, která by mi uměla naplánovat cestu hromadnou dopravou do bodu X, s tím, že by mi dokázala ukázat, na jaké zastávce stojím, jakou tramvají mám jet, jakým směrem a v kolik mi tramvaj jede.

Nakonec znova zmíním bezpečnost. Brát informace ze zařízení na zápěstí je pro nevidomého bezpečnější, než vytahovat z kapsy telefon. Ten vám někdo vytrhne během sekundy, a pokud nevidíte, už ho těžko dohoníte…

Proč ne

Apple Watch bych nekupoval v případě, že za den vyřídím něco kolem pěti hovorů, na maily nespěchám, nepoužívám sociální sítě a nemám v telefonu nainstalovanou tunu aplikací. V takovém případě by se nemalá investice zřejmě nevyplatila.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nedovedu si představit mnoho lidí, kteří by chtěli přes Watch telefonovat, jak to Apple ukazoval na tiskovce. Na telefonování je zkrátka telefon a na tom se nic nezmění, ať se Apple třeba na hlavu postaví.

Souhrn

Už tedy víme, že hodinky budou už v základu přístupné. Teď bude záležet, jaké budou mít vývojáři nápady na aplikace a funkce, které budou užitečné pro nevidomé. A zde podle mě opět nastupuje komunita uživatelů. Pokud budou mít nevidomí zájem o aplikace do hodinek, aplikace budou, pokud zájem nebude, tak nebude nic.

Mám v úmyslu si Apple Watch vyzkoušet. Zajímá mě, jak se mi osvědčí v každodenním životě, doma, při organizaci úkolů, či na cestách. Hned letos si je ale koupit nehodlám. Jednak je to značná investice a za druhé předpokládám, že bude první generace z pohledu nevidomého dost chybová. Takže si spíš počkám na rok 2016 a případnou druhou generaci. To už bude mít nová platforma něco za sebou, přibydou aplikace, lidi budou reportovat chyby a i přístupnost pro nevidomé se zlepší. S iPhonem to bylo zrovna tak. 

Témata článku: Apple, Nositelnosti, Apple iPhone 3GS, Apple iPhone 3GS 16GB, Apple iPhone 3GS 32GB, Apple iPhone 4GB, Watch, Nová platforma, Platební služba, Bezkontaktní karta

38 komentářů

Nejnovější komentáře

 • runner42 12. 4. 2015 19:02:54
  Ano, jsem přesvědčen, že mezi majiteli bude slepých dokonce většina.
 • _John_ 12. 4. 2015 14:43:33
  pro slepce maj Apple Watch jednu zasadni vyhodu - slepci se perfektne...
 • Nechic 11. 4. 2015 23:16:36
  V článku o nevidomých a termíny "kouknu a vidím"?
Určitě si přečtěte

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

** Druhá generace hodinek od Huawei přináší edice Classic a Sport ** Sportovnější model obsahuje LTE konektivitu ** Hodinky by tak teoreticky mohly být naprosto nezávislé na smartphonu

21.  9.  2017 | Láska Jan | 5

Google Daydream View: Na správné cestě, ale s nedostatkem obsahu [recenze]

Google Daydream View: Na správné cestě, ale s nedostatkem obsahu [recenze]

** DayDream View jsou prémiové VR brýle od Googlu ** Po roce na trhu podporují deset telefonů, další přibydou ** Zpracování, zážitek i používání je na jedničku, obsah zatím chybí **

15.  9.  2017 | Miksa Martin | 4

Apple Watch 3 jsou navenek stejné. Červená korunka ale značí schopnost telefonovat

Apple Watch 3 jsou navenek stejné. Červená korunka ale značí schopnost telefonovat

** Chytré hodinky Apple Watch si drží stejný design i ve třetí generaci ** Verze Cellular přidává mobilní hlasovou i datovou konektivitu ** S českými operátory se Apple na jejím prodeji ale zatím nedohodl

12.  9.  2017 | Láska Jan | 9

Jak Apple iPhone za 10 let změnil svět

Jak Apple iPhone za 10 let změnil svět

** 9. ledna 2007 Steve Jobs představil první iPhone. Přesně před 10 lety ** Vyvolal pozdvižení. To ještě nikdo nevěděl, že tenhle mobil změní svět ** Provedeme vás dekádou evoluce a inovacemi jednotlivých modelů

12.  9.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 161


komerční sdělení

Komerční sdělení