Co dělat při krádeži či ztrátě telefonu

Nejednomu uživateli se stalo to, že ztratil nebo mu byl odcizen mobilní telefon. Co je nejlepší v takové situaci dělat?

Ukradli mi telefon, co mám dělat?

V této nepříjemné situaci by měl uživatel nejprve kontaktovat svého operátora. Ten může zařídit zablokování SIM karty a zároveň mu vydat novou se stejným telefonním číslem.

Samozřejmostí je navštívení policejní stanice a sepsání dokumentů, případně požádání o blokaci telefonu. K tomu je třeba vědět některé údaje: zejména číslo IMEI a informace o osobě, která byla vlastníkem telefonu. O jeho blokaci může Policii ČR požádat majitel zařízení, konkrétně osoba starší 15 let (u osoby mladší 15 let její zákonný zástupce), případně osoba pověřená plnou mocí oprávněné osoby.

Pro tyto případy doporučujeme si hned po koupi telefonu číslo IMEI někam napsat a uschovat tak, aby bylo v případě potřeby hned dostupné. Pokud jde o dotované zařízení od operátora, číslo ví i on. 

Co dál? Čekat

Nešťastný majitel může policii poskytnout potřebné dokumenty a informace, kdy, kde a případně jak mohlo ke krádeži dojít. Více však v jeho silách po právní stránce není. Proces pátrání je dále v rukou policie.

Klepněte pro větší obrázek
Ilustrační foto (Mobilmania.sk)

"Policie každé oznámení příjmu a skutečnosti prověří, aby mohl orgán činný v trestním řízení rozhodnout o dalším postupu," uvedl pro MobilMania.sk mluvčí prezídia slovenského Policejního sboru Michal Slivka.

IMEI

IMEI nebo-li International Mobile Equipment Identity je číslo zapsané přímo v zařízení, sloužící k jeho jedinečné identifikaci. Operátor na jeho základě dokáže telefon zablokovat, lokalizovat ho či zjistit nesrovnalosti s ním spojené.

Na ukradené telefony si musíte dát pozor i při jejich koupi z druhé ruky. Na internetu existuje několik menších či větších IMEI databází, díky kterým se při troše štěstí vyhnete problémům. V případě koupě kradeného zařízení bude totiž po jeho vypátrání vráceny majiteli bez ohledu na to, že jste za něj zaplatili.

V česku doporučujeme nejprve zkontrolovat, zda se telefon nenachází v databázi odcizených telefonů Policie České republiky, kde najdete všechny telefony u kterých majitel zažádal policii o zablokování v GSM sítích všech operátorů působících v České republice. Při nákupu ze zahraničí pak můžete zavítat na stránky: IMEIDetective.com, IMEIdata.net, imei.info nebo MissingPhones.org.

Jak dlouho policie pátrá?

Přestože si mnozí čtenáři myslí opak, po právní stránce neexistuje žádné časové omezení, které by stanovilo maximální délku pátrání, zpřesňuje policejní mluvčí. Zároveň platí, že nevyprší ani platnost majitelova podnětu.

Klepněte pro větší obrázek
Ilustrační foto (via ofcom.org)

Policie "pátrání provádí používáním několika vhodných nástrojů a postupů, i aktivní činností policistů, bez ohledu na množství případů, případně hodnotu věci," stojí v oficiálním vyjádření.

Operátor? Jen ve vážnějších případech

Mobilní operátor může být jedním z nejlepších pomocníků policie v pátrání zejména díky možnosti lokalizace telefonu pomocí IMEI čísla.

"Pátrání, kde se využívá lokalizace mobilního telefonu, je spojeno spíše s bezprostředním ohrožením života," vysvětluje mluvčí prezidia. Může jít například o pátrání po pohřešované osobě či o závažnější případy trestné činnosti.

Policie má však na omezené zapojení operátorů do vyšetřování své důvody. "V případě mobilního telefonu, po kterém se pátrá jako po věci, má policie i jiné možnosti, které jsou účinné, ale z kriminalistické-taktického hlediska není vhodné s nimi širokou veřejnost seznamovat," uvedl Michal Slivka.

Princip triangulace

„Technika je stále stejná, používá se systém triangulace. Zaměřit polohu je možné po zadání IMEI,“ nechal se slyšet slovenský operátor O2 na otázku, jakým způsobem může odcizené zařízení lokalizovat.

Triangulace vychází z komunikace telefonu a tří základnových stanic s aktuálně nejsilnějším signálem. Výsledkem je zúžení okruhu, ve kterém se může hledané zařízení nacházet.

Nesmíme zapomenout ani na to, že operátor může po telefonu za pomoci IMEI pátrat pouze na základě žádosti Policejního sboru. Zákazník o takový úkon sám požádat nemůže.

Jedním z důvodů je fakt, že operátor nemůže vědět, zda je žadatel skutečně oprávněným vlastníkem daného zařízení. To ani v případě, že mu telefon předtím prodal k paušálu. Běžně se totiž stává, že zákazníci takové smartphony či tablety obratem prodávají dál, například na internetových inzertních portálech.

Technologie ztížily práci zlodějům

Hardwarové vybavení telefonů za poslední desetiletí výrazně pokročilo. V dnešních smartphonech je samozřejmostí Wi-Fi připojení či GPS, do pozornosti se navíc stále více dostávají různé biometrické identifikátory jako otisky prstů či skener duhovky.

Klepněte pro větší obrázek
Ilustrační foto (via kidharhai.com)

Všechny tyto technologie mohou policistům pomáhat v pátrání. A v kombinaci se speciálními aplikacemi jsou nápomocné i samotným majitelem zařízení. Ti mohou data po jejich ztrátě či krádeži na dálku vymazat, případně smartphone dokonce sami vystopovat.

Jak mohu smartphone sám vystopovat?

  • OS Android - Platforma nabízí vlastní řešení v rámci aplikace Správce zařízení Android. Mezi jeho dostupné možnosti patří vymazání dat v smartphonu či jeho lokalizace. Obdobná funkcionalita je však dostupná i v aplikacích třetích stran, například jako součást některých antivirových řešení.
  • iOS - Vlastním řešením disponuje i Apple, konkrétně jde o funkci Find My iPhone. Kromě již zmíněných možností nabízí i takzvaný Zámek aktivace. Zařízení se stává prakticky nepoužitelným, protože na jeho plnohodnotné využití je třeba znát Apple ID oběti.
  • Windows Phone - Microsoft nabízí obdobný vestavěný nástroj Find My Phone. Dostupný je prostřednictvím webového rozhraní a rovněž zahrnuje všechny nejpotřebnější funkce.

Pátrání na vlastní pěst

Co tedy dělat, pokud mi aplikace ukáže, kde se můj oblíbený kus drahé elektroniky právě nachází? V každém případě je třeba opět zajít na policii a skutečnost oznámit, aby mohla zloděje zadržet a zařízení získat.

V žádném případě nedoporučujeme "navštívit" zloděje osobně. Ve většině případů se vystavujete zbytečnému riziku, které může sahat až k újmě na zdraví.

Klepněte pro větší obrázek
Ilustrační foto (via imore.com)

Odstrašující může být případ Jeremyho Cooka. Mladý Kanaďan 14. června loňského roku zahynul na následky četných střelných poranění poté, co pomocí aplikace vystopoval svůj ztracený smartphone a šel se svým zjištěním konfrontovat zloděje. Riziko tak v žádném případně nestojí za vidinu brzkého návratu odcizeného zařízení.

Policejní sbor SR před takovými situacemi důrazně varuje a občany vyzývá, aby se v podobných situacích spolehli na policii. Návštěva zloděje z vlastní iniciativy totiž může vyjít draho i poškozeného, pokud sám při takovém činu poruší zákon.

Co dělat, než se můj smartphone najde?

Pokud se dostanete do situace, kdy telefon ztratíte nebo vám ho odcizili, ještě před návštěvou policejní stanice byste měli zavolat vašemu operátorovi. Ten SIM kartu ihned zablokuje a předejde tak jejímu zneužití.

Za zvážení stojí i možnost zapůjčení náhradního zařízení alespoň na určitou dobu pro případ, že se policii podaří telefon vypátrat. V úvahu připadá i dočasné přesměrování hovorů na jiné telefonní číslo. To však po zablokování SIM karty, které v takových situacích doporučujeme, není možné.

Blokace SIM u českých operátorů

  • Vodafone: Zablokování SIM karty můžete bezplatně provést hned několika způsoby. Buď přes internetovou samoobsluhu muj.vodafone.cz v sekci Nastavení služeb – SIM karta a telefon, případně zavoláním na bezplatnou linku *77, potažmo 800 77 00 77, pokud voláte z telefonního čísla jiného operátora. Poslední možností je navštívení některé z prodejen, kde vám SIM kartu zablokují po předložení občanského průkazu.
  • O2: Pro zablokování SIM karty můžete zavolat na bezplatnou linku 800 02 02 02, kde pro ověření budou vyžadovány vaše osobní údaje. Poté si můžete zajít na prodejnu, kde vám za poplatek vydají novou SIM kartu se stejným telefonním číslem.
  • T-Mobile: O bezplatné zablokování a výměnu SIM karty můžete požádat na telefonní lince 4603 (+420 800 73 73 73 při volání ze zahraničí), případně na kterékoliv prodejně operátora.

Nezapomínejte na ochranu dat

Základním způsobem, jakým se dají zajistit, je nastavení zámku obrazovky jedním z ochranných prvků, jakým je například heslo, PIN kódu či vzor. Dnešní telefony už nabízejí i přístup zajištěn biometrickými prvky, jako například pomocí otisku prstu.

Vhodné je využití (podmíněno správným nastavením) již zmíněných funkcí na vzdálené lokalizování smartphonu. Na dálku totiž dokážou smazat data v telefonu, ke kterým se tak pachatel nedostane.

Diskuze (35) | Trend: vaše zdraví v jednoduché aplikaci

Témata článku: Operátoři, Smartphony, Bezpečnost, Správce zařízení, Apple iPhone 4GB, Zavolání, Navštívení, Plnohodnotné využití, Dnešní telefon, Wi-fi připojení, Speciální aplikace, Dotované zařízení, Dnešní smartphone, Nastavení služeb, Telefon, Slovenský operátor, Stejný telefon, Hardwarové vybavení, Ukradený mobil, Operátor působící, Vymazání, Oficiální vyjádření

Určitě si přečtěte

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

** Stojíte o In kartu, ale nikdy se vám nechtělo ji složitě vyřizovat? ** S aplikací Můj Vlak je to snadné, fyzicky už kartu potřebovat nebudete ** 25% sleva na tři roky vyjde na necelou tisícovku, pro mladé 490 Kč

Včera | Pospíšil Aleš | 17

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

** Vivo všem vypálilo rybník, má první smartphone se čtečkou v displeji ** Vivo začne prodávat v prvním čtvrtletí a brzy dostane řadu konkurentů ** Čtečka od Synaptics pracuje s OLED panely, IPS displeje mají smůlu

15.  1.  2018 | Chroust Martin, Kůžel Filip | 112