Co je vlastně 5G? Tady je 5 jednoduchých odpovědí

  • Sítě 5. generace byly nejsilnějším tématem veletrhu MWC 2018.
  • 5G je všude, nikdo nechce být na vedlejší koleji. Ale co vlastně je 5G?
  • Aniž bychom zabíhali do složitostí, tady jsou základní body, které byste měli o 5G znát.

Cílem 5G není nahradit 4G

Číslování k tomu svádí a u minulých generací tomu tak do značné míry bylo, ale 5G nemá nahradit 4G. Minimálně ne v krátkodobém horizontu. Výrobci sice přinesou čipy, které připojí mobily do všech sítí od druhé do páté generace, ale 5G není primárně stavěné pro mobily.

Hlavním cílem 5G je připojit na internet všemožná zařízení, včetně těch, která dnes ještě neexistují. Zní to zvláštně, ale zařízení určená k použití v 5G sítích mohou být v podstatě úplně čímkoliv - od inteligentního skla, high-tech obojku pro psa či chytrého auta, přes průmyslovou kameru až po obrovské stroje používané ve výrobě nebo při těžbě nerostných surovin.

Klepněte pro větší obrázek
Během pár let bude připojené všechno, u čeho to jen trochu dává smysl.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (6) Další článek: Definitivní podoba řady Huawei P20 odhalena. Nejvyšší model dostane unikátní duhovou barvu

Témata článku: Huawei, Nokia, , , , , , , , , , , , Generace, Autonomní automobil, Velká výzva, Značná míra, Velké město, Kus cesty, Základní bod, Nízká latence, Pátá generace, Minulá generace, Pozvolný start, Stejný zdroj