Co zbude z Nokie? Překvapivě hodně!

V našich hlavách se Nokia rovná mobil, ale ve skutečnosti je to mnohem složitější. Co bude dělat firma, ze které Microsoft vytrhne výrobu mobilních telefonů?
Co zbude z Nokie? Překvapivě hodně!

V obecném povědomí je Nokia „firmou, která dělá telefony“. Co z ní tedy zbude, když Microsoft odkoupí „divizi, která dělá telefony“? Překvapivě hodně! Podle obratu a jiných kapitálových ukazatelů je to dokonce většina firmy (i když jen těsně), odcházejících zaměstnanců je dokonce jen o něco véce než třetina (z 88 tisíc do Microsoftu odejde asi 32 tisíc lidí).

Klepněte pro větší obrázek 
Tady to máte v číslech. Většina Nokie zůstane původním majitelům.

Co tedy zůstane? Tři divize. Nokia Siemens Networks vyrábí síťovou infrastrukturu a software pro ni. Dříve společný byznys se Siemensem je od srpna 2013 plně vlastněný firmou Nokia. Here jsou mapové podklady, služby, aplikace a s nimi související databáze. Dá se předpokládat, že tato divize bude i nadále udržovat čilé vztahy s výrobou mobilních telefonů Nokia. Už dříve jsme ale byli svědky, že se Here rozhlíží také po konkurenčních platformách (Android, Apple iOS, nebo Firefox OS) a teprve před pár dny oznámila Nokia plán dostat Here do aut.

Třetí divizí zbývající po odtržení mobilních telefonů je Advanced Technologies. Tito lidé se dosud starali o vývoj a následné licencování technologií. Je tedy logické, že právě zde dojde k největším změnám. Část vývoje bude i nadále podporovat Nokia Siemens Networks, pokračovat budou také projekty vyvíjené s cílem licencovat hotové technologie, AT bude spravovat zbývající portfolio patentů a značná část divize se teď bude zabývat vyhledáváním nových podnikatelských příležitostí.

Klepněte pro větší obrázek
Místo nového byznysu byznys staronový, aneb trocha humoru ze sociálních sítí (@tangero). Dá se očekávat, že návrat původní Nokie pod značkou Nokia bude smluvně zapovězený.

Organizační stránka

Ostatně to není pro Nokii nic nového, vždyť začínala jako papírna, vyráběla dřeváky, pneumatiky, televize, spoustu dalších věcí a jistě si poradí i po odchodu z mobilního byznysu.

Klepněte pro větší obrázek
„Zbytková Nokia“ zůstane ve stávajícím kampusu v Espoo. Je evidentní, že rozstěhování firmy bude trvat ještě mnoho měsíců.

Nokii po akvizici povede CFO a prozatímní prezident Timo Ihamuotila (člen správní rady současné Nokie). Jeho hlavním úkolem bude najít nového CEO, budoucnost firmy padne na jeho hlavu. Je však nutné dodat, že všechny tři divize znamenají špičku ve svém oboru, peníze za prodej mobilní divize znamenají dostatečný prostor pro hledání dalšího směru firmy a nové investice.

Témata článku: Nokia, Hospodaření a finance

58 komentářů

Nejnovější komentáře

  • F800 4. 9. 2013 13:07:12
    Takže už de facto žádná z tradičních značek sama o sobě už neexistuje....
  • anawarr 3. 9. 2013 18:39:23
    nokia mi nebude chybět, dokud bude obsahovat windows. ...a jak to vypadá...
  • Vlastimil Bartošák 3. 9. 2013 17:56:49
    Byla by možná pecka kdyby teď přispěchal Google a koupil Nokia Maps...
Určitě si přečtěte

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

** Xiaomi je fenomén a dělá věci jinak. ** Do zákulisí nás nechá nahlédnout odborník na čínský trh. ** Pojem „výrobce“ dnes neznamená, co si patrně myslíte.

12.  7.  2017 | Posejpal Jan | 29

Apple škobrtl, Samsung se vrací do čela největších výrobců smartphonů

Apple škobrtl, Samsung se vrací do čela největších výrobců smartphonů

** V prvním čtvrtletí smartphonový trh mírně vzrostl ** Největší hráči stagnují, trh pohání čínské značky ** Jak vypadá první šestka největších výrobců?

10.  5.  2017 | Láska Jan | 40

Nokia se vrací do Česka. A bude to velký návrat

Nokia se vrací do Česka. A bude to velký návrat

** Všimli jste si vůbec, že tu Nokia nebyla? ** Návrat je poněkud nenápadný, ale ambice jsou obrovské ** Kromě hodně viditelné Nokie 3310 přijdou i Androidy. Kdy a kde je koupíte?

7.  5.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23


komerční sdělení

Komerční sdělení