ČRa při inspekci vysílačů testují létající roboty

Dron není jen hračka, kterou ovládáte mobilem. Profesionální hexakoptéry unesou špičkovou foto/video techniku a nahradí partu horolezců, nebo skutečný vrtulník.

České Radiokomunikace oznámily zajímavou technologickou novinku. Firma testuje možnost při údržbě vysílačů využívat létající roboty, drony. První lety proběhly v polovině srpna na vysílači ve Svatoboru, v září se dron proletěl kolem nejvyšší stavby v ČR – vysílače v Liblicích u Českého Brodu. Testy proběhly na výbornou, jediným zádrhelem bylo rušení přenosu obrazu z kamery do počítače na zemi. To se vyřešilo úpravou frekvence.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní výhodou je možnost provést inspekci vysílače za plného provozu vysílače. To je při dosavadních postupech prakticky nemožné, vysílač je pod vysokým napětím a vytváří ve svém těsném okolí ionizující záření s negativním efektem na lidské tělo. Robotům však nevadí. Kam bylo dosud nutné vyslat horolezce s lany, zvládne za příznivých povětrnostních podmínek bez problémů doletět dálkově ovládaný dron. Prostřednictvím kamery prohlédne izolátory a lana v místech, která jsou jen velmi těžko přístupná. Celá plánování oprav je tak jednodušší, rychlejší a v neposlední řadě levnější. Konkrétní znalost problému ještě před výstupem na vysílač umožní efektivnější zásobení náhradními díly, případně potřebnou technikou nutnou k opravě. Doba odstávky provozu nutná k opravě se tak minimalizuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Testovací provoz pro České Radiokomunikace provedla firma Robodrone (www.robodrone.com). Toto je ukázka techniky, kterou používá.

Čekali byste, že VGA kamerka pověšená na kvadrikoptéře odhalí jen opravdu velké problémy? Nepleťte si hračky s profesionálním vybavením, není dron jako dron. Testy proběhly s letouny s nosností 5 kg, od října Robodrone nasadí stroj s nosností 15 kilogramů, který unese stabilizátor a 4K kameru. Takové rozlišené technikům na zemi poskytne dostatečné detaily pro rozpoznání problémů.

Klepněte pro větší obrázek 
Toto je ukázkový snímek pořízený dronem při testech. Detaily mu opravdu nechybí, rozlišení je 6000 × 4000 pixelů.

Létající kamerou to nekončí

České Radiokomunikace mají pro drony i další plány. ČRa Labs pracují na nové metodě pro zjištění kvality vysílacího signálu. „Vyvíjíme technologii, s jejíž pomocí by drony mohly měřit sílu vyzařovacího diagramu antény. Náklady na změření jednoho vysílače prostřednictvím pilotovaného vrtulníku dosahují až půl milionu korun. Při použití dronů by nás jedno měření stálo řádově méně,“ říká Libor Kubišta, ředitel úseku provozu ČRa.

Diskuze (11) Další článek: Novinka: cestující v Plzni a Brně si „pípnou“ jízdenku ve voze, v Praze ne

Témata článku: , , , Změření, Jediný zádrhel, Dolet, Lidské tělo, LANA, Robot, Vysílač, Létající robot, CRA, Test, INS, Libli