ČTÚ má novou mapu LTE. Férově rozsoudí operátory

Zapomeňte na operátorské mapy pokrytí. ČTÚ vzal surová data, interpretoval je podle jednotné metodiky a férově ukazuje, jak jsme na tom s pokrytím.

V červenci ČTÚ spustil mapu LTE, která slouží k veřejné kontrole plnění rozvojových kritérií loňské aukce. V praxi to znamená, že jsou v mapě zanesené pouze vydražené frekvence, nikoliv všechny, na kterých naši operátoři LTE budují.

Dnes regulátor na web lte.ctu.cz přidal druhou mapu. Ta už bude pro koncového uživatele užitečnější, protože shrnuje pokrytí veřejnými širokopásmovými mobilními sítěmi. Opět přeloženo do srozumitelnějšího jazyka: všechny frekvence LTE plus 3G na 2 100 MHz (tedy veškeré české 3G).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
České LTE v nadhledu.

Další výhodou této mapy je, že vzniká na základě jednotné metodiky zpracování surových dat. Takže pokrytí jednotlivých operátorů je přímo srovnatelné. Operátoři v mapách na svých stránkách používají jiné metodiky, která může pokrytí ukazovat „v lepším světle“. Ostatně to dokládá i úryvek z tiskové zprávy Vodafonu: „Vodafone standardně uvádí 95 % pokrytí populace. Vychází z metriky měření 1 Mbit/s outdoor, zatímco data ČTÚ se počítají dle metriky 2 Mbit/s indoor.“ ČTÚ stejné pokrytí spočítal na 91,7 %.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Víte, jaké LTE frekvence podporuje váš telefon? V mapě si můžete nechat zobrazit jednotlivá pásma a získáte tak podrobnější informace, než uvádějí operátoři ve svých mapách pokrytí.

Data jsou aktualizovaná jednou měsíčně. Podrobnosti k výpočtu pokrytí najdete přímo na webu. Na další podrobnosti jsem se zeptal ČTÚ a tady je reakce, ze které vyplývá, že (až na řídkou aktualizaci) by měla mapa ČTÚ lépe odpovídat realitě.

„Naše mapa vycházející z výpočtů využívá nejpřesnější metodiku, kterou ITU má. Počítá tedy se všemi myslitelnými modely šíření rádiového signálu a je maximem možného. Platí tedy, že může zobrazovat signál i tam, kde reálně dosahovat nemusí, ale nemůže (za předpokladu stejně aktuálních dat u nás a u operátorů, kteří nám data předávají) jako nepokrytou zobrazovat oblast, kde signál je. Prezentaci těchto výpočtů lze využít pro referenční srovnávání s údaji od operátorů. Pokud je mapa operátorů velkorysejší co do pokrytých oblastí, je něco v nepořádku, a je třeba se ptát operátorů, na základě jaké metodiky k takovým údajům dospěli.“

O2 nesouhlasí

Nejslabší čísla vidíme u O2, a tak není náhoda, že právě tento operátor se proti datům v nové webové aplikaci ohradil. Tiskový mluvčí Martin Žabka říká: „Podle našich údajů ukazuje mapa ČTÚ stav pokrytí k cca 15. září 2014. V tom je informace na webu ČTÚ nesprávná, uvádí 1. prosinec 2014.“

To vypadá jako snadno ověřitelná informace, takže jsme se znovu zeptali na ČTÚ. Jeho tiskový mluvčí Martin Drtina říká: „Datum aktualizace uvádíme na stránkách a toto datum odpovídá. Proč si co O2 myslí, mi komentovat nepřísluší.“

Dále O2 naznačuje buď, že jej ČTÚ diskriminuje ve způsobu vkládání dat do aplikace, nebo že od 15. září buduje LTE daleko vyšší rychlostí, než před tímto datem. „Další nesrovnalost se zveřejněnou mapou ČTÚ vidíme v rychlosti zveřejňování informací o spuštěných základnových stanicích s vysokorychlostním internetem na mapě ČTÚ. Výstavba základnových stanic a pokrývání celé republiky vysokorychlostním internetem 4G LTE probíhá v současné chvíli velmi rychle a ČTÚ naše pokrytí na své mapě zobrazuje až s několika týdenním odstupem.“

Další část vyjádření spíše popisuje postup, jakým se data dostávají do databáze a nemyslím si, že by tím T-Mobile nebo Vodafone získali výhodu. „ČTÚ hlásíme předem všechny základnové stanice 4G LTE vysokorychlostního internetu, které poprvé zapneme.  Komerční provoz 4G LTE spouštíme téměř okamžitě po instalaci, to znamená, že zákazníci mohou vysokorychlostní internet 4G LTE využívat. ČTÚ ale vede základnové stanice 2 měsíce v testovacím režimu a nezobrazuje je na své mapě pokrytí. Po ukončení tohoto testovacího režimu žádáme o udělení souhlasu s provozem, to obvykle obdržíme během 1-2 týdnů. Až po 5 až 6 týdnech ČTÚ považuje základnovou stanici s vysokorychlostním internetem 4G LTE v provozu a započte ji do jejich výpočtu pokrytí.“ Tak odsud že by pocházel datumový rozpor naznačený o dva odstavce výše?

Pravděpodobně. Doplňující vysvětlení podává také ČTÚ: „Mapa lte.ctu.cz/pokryti nezobrazuje BTS v pásmu 800 MHz ve zkušebním provozu, a to z toho důvodu, že v jeho průběhu se mohou parametry vysílání měnit, nebo může být BTS z rozhodnutí úřadu i vypnuta (v případě rušení). BTS ve zkušebním provozu v pásmu 800 MHz uvádíme na samostatné stránce start-lte.ctu.cz. Údajů o sítích v ostatních kmitočtových pásmech se toto omezení netýká.“

A pokračujeme dalším vyjádřením, u něhož nechápu, proč by mělo být O2 v nevýhodě. „Navíc mapa ČTÚ nezobrazuje skutečně naměřené pokrytí, ale jeho teoretický výpočet podle parametrů základnových stanic. Pokrytí vysokorychlostním internetem 3G i 4G LTE uveřejněné na našich stránkách ověřujeme opakovaným měřením.“

V mých očích si O2 tímto žalozpěvem příliš nepomohlo. Nicméně jestli opravdu došlo ke křivdě a O2 opravdu v poslední zrychlilo v pokrývání, mohou výsledky při příští aktualizaci databáze (tedy za měsíc) vypadat jinak.

Diskuze (58) Další článek: O2 pokrylo O2 arénu sítí LTE a posílilo zde i 3G

Témata článku: , , Testovací režim, Indoor, Žabka, Operátor, Jednotliví operátoři, Nov, Nadhled, F +, Udělení souhlasu, Dospělí