ČTÚ: Studie Informačního institutu je plná chyb

Tuzemský regulátor se brání kritice a tvrdí, že za některé chyby nemůže, že nevoláme draze a virtuálové trhu neprospívají. Kdo má pravdu?
ČTÚ: Studie Informačního institutu je plná chyb

ČTÚ reaguje na studii Informačního institutu, která kritizovala práci právě tuzemského regulátora. Pro pořádek – Informační institut uspořádal 1. března tiskovku, na které tvrdil, že ČTÚ selhává v regulaci a porušuje zákon. Po měsíci se ozval tuzemský regulátor, který tvrdí:

Studie se vyznačuje poměrně značnou neznalostí evropského regulačního rámce, zákona o elektronických komunikacích a kompetencí Rady a předsedy Rady ČTÚ. ČTÚ rovněž upozorňuje, že autoři textu se uchylují k zatajování nehodících se faktů a ke zkreslování či uvádění neúplných údajů vytržených z kontextu.“

ČTÚ se ohrazuje proti tomu, že může za nízkou konkurenci na trhu, respektive oligopol mobilních operátorů v ČR, jelikož přirozený oligopol na telekomunikačním trhu je standardní záležitost ve všech evropských zemích a v síťových odvětvích jako takových. A pozor, virtuální operátoři (MVNO) dle ČTÚ (respektive podle studie Analysys Mason z roku 2011) nepřispívají k nižším cenám. Ba naopak, čím vyšší podíl MVNO na trhu, tím vyšší průměrná dosahovaná cena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Studie, která říká, že MVNO na trhu vlastně nic pozitivního nepřináší

Špatné pokrytí a kvalita 3G sítě, to je něco za co dle svých slov ČTÚ nemůže, nízkou kvalitu datových služeb na 3G sítích Informační institut prý nijak nedokládá. „ČTÚ nebyl v roce 2001 ani v roce 2005 nezávislým regulačním ČTÚ, který by sám rozhodoval o licencích UMTS a jejích podmínkách. O výsledku výběrového řízení na licence UMTS rozhodoval (v roce 2001 a v roce 2005) v obou případech řídící výbor složený ze zástupců řady ministerstev a jednající podle příslušného usnesení vlády.“

Dorozdání licencí v pásmu 900 MHz stávajícím operátorům v roce 2009 dle svých slov úřad rovněž nemohl ovlivnit, neboť bylo provedeno v souladu se závazky, které přijal český stát při vydávání licencí na GSM sítě v 90. letech.

ČTÚ dále obhajuje skutečnost, že se v roce 2006 vzdal možnosti regulovat ceny pro koncové zákazníky, když příslušný trh prohlásil za trh konkurenční. Tehdy se tak stalo v souladu s platnou celoevropskou metodikou a tento závěr byl i odsouhlasen Úřadem na ochranu hospodářské soutěže a notifikován u EK. ČTÚ tvrdí, že jeho krok nijak nevyčnívá, jelikož stejně postupovala většina národních regulačních úřadů v celé EU.

Dlouhý komentář má ČTÚ ke snižování propojovacích poplatků. Jde o to, jak klesaly, zda klesly z popudu Evropské komise a zda jde opravdu o počin na ochranu spotřebitelů. Zde bych doporučil přečíst si celé stanovisko ČTÚ doplněné grafem ukazujícím pokles maloobchodních cen v čase. Do oponentury se ČTÚ pouští na straně čtyři.

Klepněte pro větší obrázek
V cenících to prý vidět není, ve skutečnosti ale dle ČTÚ voláme čím dál tím levněji

A konečně zda máme spor ohledně chování ČTÚ v reakci na protestní akce a absenci virtuálních operátorů v ČR. ČTÚ tvrdí, že absenci MVNO uváděl několikrát ve svých zprávách už v minulosti, ale také aktivně vstupoval do mediačních jednání, pokud o to byl požádán. Dále konstatuje, že za dobu od roku 2005 byly takové konkrétní a adresné žádosti o mediaci vyjednávání velkoobchodního vztahu typu MVNO pouze dvě.

Názor nechť si udělá každý sám. Za sebe mohu říci, že se s problémy na které studie informačního upozorňuje, ztotožňuji. Dle mého názoru má ČTÚ na současném bídném stavu velký díl viny, jelikož v minulých letech nekonal a dovolil operátorům dělat si se zákazníky, co chtějí. Ale není to jen ČTÚ, hromadu věcí v minulosti pokazily i další státní orgány. Aktuální příklad: stát připravil sám sebe o miliardy, když přes 10 let nevybíral poplatky z přidělených, avšak nevyužívaných frekvencí v pásmu 2100 MHz.

Co se týče cen v ČR, nikdo mi nevymluví, že patříme mezi ty úplně nejdražší trhy v Evropě, možná i na světě. Jednoduše proto, že už jsem prošel tolik nabídek zahraničních operátorů, že o nějakém cenovém průměru nemůže být řeč. Na diametrálně výhodnější nabídky narazíte na západ i východ od našich hranic.

Diskuze (18) | Lumie umí NFC, první je Nokia Lumia 610 pro Orange

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Nákup a ceny, ČTÚ, Kauzy, Studie, Špatné pokrytí, Státní orgán

Určitě si přečtěte

Balíček StreamOn narazil u „německého ČTÚ“. Porušuje síťovou neutralitu

Balíček StreamOn narazil u „německého ČTÚ“. Porušuje síťovou neutralitu

** Balíčky Vodafone Video Pass a T-Mobile StreamOn se řeší i u nás ** Tuzemský regulátor naznačuje, že o verdiktu německých kolegů ví ** Vodafone Video Pass může mít problém kvůli redukci kvality videa

Dnes | Pospíšil Aleš | 1

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

** Nokii 5 nebo jeden z dalších devíti telefonů nabízí T-Mobile od 1 Kč ** Samozřejmě musíte upsat duši na dvě léta s tarifem Mobil ** Akce platí do konce února 2018 i pro přechod z Twistu na paušál

Včera | Pospíšil Aleš | 6

Nákup bez placení u pokladny. Ahold testuje přelomovou novinku

Nákup bez placení u pokladny. Ahold testuje přelomovou novinku

13.  1.  2018 | E15.cz , Trnková Michaela | 40