Nokia C2-01: není nad klasiku (test)

Nokia C2-01 je další mobil pro masy. Nápadně připomíná legendu 6300, a to jak vzhledem, tak funkcemi. Škoda, že se u nás neobjevila v dualSIM verzi.
Kapitoly článku

U posledních Nokií, jež cílily do kategorie levných telefonů pro širší publikum, jsme se občas nebyli schopni zbavit dojmu, že jim k pohodlnému užití něco málo chybí. Obvykle šlo o nespokojenost s konstrukcí, displejem nebo klávesnicí – zkrátka vlastnostmi, na kterých v dané cenové kategorii záleží nejvíce. U C2-01 je to jiné: nejenže napravila neduhy svých předchůdců, ale oproti ostatním levným "céčkům" má i silnější funkční výbavu. Mezi nenáročnými uživateli a na rozvojových trzích se tak možná objevuje nový bestseller.

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní zpracování, na dotek příjemné plasty
  • prostorné a dobře hmatatelné klávesy
  • nízká cena

Hlavní nedostatky:

  • telefon vizuálně neupozorní na zmeškané události
  • e-mail neumí běžet na pozadí
  • horší fotoaparát bez LED blesku a autofokusu

Nokia C2-01
Nokia C2-01Levná Nokia s podporou datových přenosů HSDPA až do rychlosti 10,2 Mb/s. Telefon je vybaven třímegapixelovým fotoaparátem, kterému jako hledáček poslouží QVGA displej.rozměry a hmotnost: 110 × 47 × 15 mm, 89 g
displej: 2'', TFT LCD, 240 × 320, 262 tisíc b.
sítě a data: GSM (900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/1 900/2 100 MHz), GPRS (třída 32), EDGE (třída 32), HSDPA (10,2 Mb/s), HSUPA (2 Mb/s)
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 75 MB, microSDHC
baterie: 1 020 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 3Mpx (2 048 × 1 536), video (176 × 144)
52%
hardware
78%
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 2 100 Kč

Plast, přítel člověka

U céčkové řady už si pomalu zvykáme na lehce zaoblené křivky a C2-01 v tomto ohledu není výjimkou. Na telefonu jsou prvky, které se vydávají za kov – jmenovitě rámeček objímající přední masku, čtyřsměrný ovladač a objektiv fotoaparátu. Tím se však nenechme mást. Celý přístroj je od hlavy k patě vyrobený z plastu. Vyjma lesknoucího se černého čela kolem displeje jsou plasty matné a příjemné na dotyk. Jejich volbu hodnotím kladně.

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

C2-01 zaslouží pochvalu i za neobvykle pevnou konstrukci, s jakou se v této třídě telefonů zase tak často nesetkáme – a to platí pro všechny výrobce včetně Nokie. Navzdory užitým materiálům i faktu, že celý zadní kryt je odnímatelný, nevykazuje telefon ani nejmenší vůli v žádném svém záhybu, což potvrzuje fakt, že na pevnost konstrukce má vliv celá řada faktorů.

Klepněte pro větší obrázek

Jde to i poslepu

Jsem rád, že zatím stále mohu při popisu Nokie C2-01 zůstat u chvály; její klávesnice si ji totiž zaslouží. V předešlém testu Nokie C1-01 jsem totiž finského producenta trochu obvinil, že zapomněl, jak se vyrábí pohodlná klávesnice, a C2-01 je tu teď proto, aby mi dokázala můj omyl. Že jsou klávesy dostatečně velké, je vidět již od pohledu. Můžeme k nim ještě připočíst lehké zaoblení povrchu každé z nich, což velice napomáhá orientaci palce bez nutnosti neustálé kontroly zrakem. Stisk tlačítek je lehký a zdvih optimální.

Klepněte pro větší obrázek

Problémy nenastanou ani s funkční částí klávesnice. Čtyřsměrný ovladač a i obě klávesy se sluchátky jsou dostatečně vyvýšené, aby nedocházelo k neúmyslným stiskům okolních tlačítek. Jediné, co mi chybí, jsou nějaké postranní klávesy. Minimálně boční ovladač hlasitosti by Cé dvojce jistě slušel. Díky již tradičně absentujícímu tlačítku pro zapnutí telefonu na telefonu chybí rychlý volič vyzváněcích profilů. Osobně jsem ho nakonec nahradil nastavením zkratek na profily v menu "Jdi na", které je standardně přiřazené levé funkční klávese. Ta, stejně jako její pravá kolegyně, může mít přiřazenou libovolnou funkci.

Z dob slavné 6300

Byť bych sám proti displeji Nokie C2-01 neměl mnoho výhrad, doslechl jsem se naň kritiku, že je příliš malý. Podle mého však budou cílové skupině dva palce postačovat (jde o stejně velký zobrazovač jako třeba u Nokie 6300), je však pravda, že v jeho okolí by volné místo pro obrazovku bylo. Osobně mám spíš námitky k poměrně ostrým pozorovacím úhlům, kdy při lehkém natočení do strany již ztrácí své původní barvy. Pak jsou ale jeho menší rozměry spíše výhodou; v případě většího displeje by totiž nastal jev, kdy každé oko vidí trochu jiný obraz a výsledek není zraku moc příjemný.

Klepněte pro větší obrázek 

Tento problém zde nenastává, proto displej Nokie C2-01 hodnotím ve své třídě spíše kladně. Na slunci si na něm počtete, pokud budete mít nastaveno dostatečně kontrastní schéma, kdy písmena nesplývají s pozadím. A jak je v Series 40 zvykem, nejsou zde žádná nastavení pro sílu a délku podsvětlení, které tentokrát nereguluje ani žádné světelné čidlo. Jakmile displej zhasne, nic na něm neuvidíte, což je neměnná vlastnost. Je-li telefon zamknut, lze vyvolat jakousi informativní obrazovku o stavu aktuálních událostí stiskem červené klávesy.

Series 40 6th Edition

Než se pustím do výčtu toho, co telefon umí a neumí, rád bych pohovořil o uživatelském prostředí Nokie C2-01 jako takovém. V únoru to byl přesně rok, co jsem poprvé recenzoval finský mobil s tzv. Lite verzí 6. edice Series 40, a Nokia ji od té doby začala zcela standardně vkládat do všech telefonů postavených na této platformě. O to větším překvapením bylo proto u Nokie C2-01 zjištění, že ji pohání sice také 6. edice Series 40, ovšem v dospělé verzi – přesně takové, kterou jsme naposledy mohli spatřit např. v modelech 6303 classic a 6700 classic.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Odvíjí se od toho celá řada dalších vlastností telefonu, které jsou zkrátka stejné, jak jsme byli v této řadě zvyklí zhruba poslední tři roky. Obyčejně jde o kosmetické detaily, např. potvrzovací hlášky se nezobrazují přes celou plochu displeje, ale jen ve spodní části. Písmo ve všech nabídkách menu je menší, doprovodné ikony textových podnabídek jsou standardně vlevo, dokonce je zpět stará struktura celého stromu nabídky s položkami Organizér, Galerie nebo Média. Čas ukáže, zda je C2-01 skutečně posledním mohykánem, nebo se k „Full“ verzi Series 40 bude Nokia vracet častěji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefon nabízí aktivní pohotovostní režim sestávající ze čtyř uživatelsky definovatelných panelů (tři úzké a jeden silnější). Mezi uživateli ne právě populární velké hodiny se zde tentokrát nekonají; čas oznamují malé číslice v pravém horním rohu. Hlavní menu má celkem dvanáct ikon, které je možné si libovolně přeskládat. Nabízí se i čtyři typy zobrazení nabídky: mřížka s popisky, mřížka bez popisků, textový seznam a horizontální záložky ikon hlavního menu s vertikálními výpisy položek v podnabídkách.

Témata článku: Nokia, , Nokia C2-00, Nokia C2-01, Nokia C2-02 Touch and Type, Nokia C2-03 Touch and Type, Nokia C2-05, Nokia C2-06 Touch and Type, Nen, Test, Telefon postavený, Grafický smajlík, Nokia C, Ukázková fotografie, Nový bestseller, Klasik, Pohovor, Patrný šum, Snake II