Nokia E61: milá, plně vybavená a výkonná společnice

Uživatelská recenze: Nokia E61 od uživatele Amerikán (novy)

ikony/NokiaE61.jpg
5 z 5 Celkové hodnocení:

Funkční vybavenost:
Poměr cena/výkon:
Kvalita zpracování:
Pohodlné ovládání:
Zhodnoťte výdrž:

K tomuto produktu si můžete přečíst 7 uživatelských recenzí

Napište vlastní uživatelskou recenzi

Hledal jsem ideální mobil pro moje potřeby několik měsíců a tahle roztomilá placička je koncem této dlouhé, bolestivé, pracné a nákladné cesty. Cesta to byla trnitá, se slepými odbočkami, nejasnými místy, kdy člověk nevěděl, jakým směrem se ubírat. Probíral jsem se hromadou mobilů, nějakému chybělo to, jinému zase ono... byl jsem skutečně zoufalý. Nakonec je tu ale happyend, nicméně je pár věcí, které byste o této nádherné bestii s obrovským potenciálem měli vědět. Věřím, že tento mobil není nic, do čeho by se člověk zamiloval na první pohled, i já měl stejné pocity. Dejte ale E61 šanci a nebudete litovat, jako jsem nelitoval já. Na druhou stranu chybky a problémy se taky našly, o těch později. A že mě stály pár deci krve a vzteku.

E61 se mi zamlouvala, jelikož v poměru k celkem dobré ceně nabízela opravdu široké komunikační možnosti, včetně pro mne kritického Wi-Fi. Upřímně, mobil bez Wi-Fi už je pro mne dnes pouze hračka a věděl jsem, že dokud Wi-Fi nebudu mít v mobilu, nebudu spokojen. Mimoto jsem byl pevně rozhodnut, zůstat u Symbianu, nejlépe starší verze, na kterou je spousta aplikací včetně pro mne druhé esenciální věci, a tou je navigace TomTom. Jelikož E61 běží na Symbianu 3rd Edition, tak nejprve vypadla z výběru. Když jsem ovšem zjistil, že TomTom pro E61 by se měl objevit nyní v září či říjnu, opět jsem se k uvahám o E61 vrátil. Zamlouvala se mi kapacita baterie a koncepce komunikátoru, děsila mě však nevídaná šířka. Takže o jednoznačného favorita se nejednalo a znamenalo to složité rozhodování, zda koupit či ne.

Nejdříve jsem si zcela nezávazně osahal maketu telefonu, abych viděl v praxi, jaký pocit mám z držení E61 v ruce. Překvapila mě velmi příjemně. Mám větší ruku, zdálo se mi, že pasuje akorát a měl jsem z toho opravdu dobrý dojem. Moc se mi jen nelíbil joystick, raději mám plochý čtvercový s potvrzovacím středem. Nic není dokonalé, říkal jsem si, navíc mě uklidnily zkušenosti lidí na netu. Takže první seznámení proběhlo úspěšně. Zároveň jsem si vyzkoušel i maketu její sestřičky E60 a věděl jsem, že ta jako kandidát na nový mobil končí - na obrázcích sice vypadá skvěle, ale naživo mi připadá přece jen velká a mimoto, měl jsem Nokii 9300 a klasická klávesnice už mě nějak nebere, stejně jako klasický displej. Jakmile jednou máte zařízení s větším displejem, jako třeba komunikátor, těžko se vracet k menšímu. Navíc jak jsem zjistil z recenze, E60 má oproti E61 mnohem nižší výdrž. Takže zůstala jediná otázka - vzít E61 či ne? Ještě jsem uvažoval o N80, ale ta vypadla z výběru ještě dříve, vzhledem ke konstrukci.

Nakonec jsem si řekl, že to s E61 risknu, viděl jsem sice předem mušky, ale celkově mě přesvědčila. Zde zdůrazňuji můj pocit z jejího "osahání", po kterém se jazýček vah překlopil v její prospěch. A co se konstrukce týče, jsem skutečně nadšený. Těžko popsat důvod, proč mě baví jen tak ji držet v pravé či levé ruce, jednoduše je to příjemné. Ten tvar se opravdu povedl. Nemusí sednout každému, nicméně u mne si našel oddaného příznivce. V žádném případě mi nevadí větší šířka, které jsem se bál. Naživo jsem zjistil, že telefon je tak nějak vyvážený a hlavně, tenký! 14 mm na šířku je nevídaných a zde musím důrazně upozornit na to, že E61 je ještě skladnější, než normální telefony, protože perfektně "zapluje" do kapsy a nijak ji nenapne, takže o ní ani nevíte! To je vlastnost, ze které padám na zadek, opravdu žádný mobil tak perfektně nesplyne s tělem při nošení. Zde E61 maximálně boduje a posílám inženýrům značky Nokia velkou pochvalu. Perfektně zkrátka zapadne, ať již do kapsy, aktovky, či jinam. Pokud vám vadí větší šířka, tak po prvním vložení do kapsy budete naopak blahořečit za minimální tloušťku, navíc nezapomínejte, že telefon disponuje silnou baterií 1500 mAh a je narvaný technologií až po střechu.

Stříbrná barva E61 dokonale sluší spolu s modrým potiskem středových kláves. Opravdu krásný telefon, chce se mi říct. Natož, když se rozsvítí displej s modrým motivem. Modrá a stříbrná je z mého pohledu vysoce líbivá, estetická kombinace. Nádhera a okouzlení podruhé!

Displej se mi velice zamlouvá a vyhovuje mi. Je jemnější než u N70 a opravdu jsem s ním spokojen. Fotky na něm vypadají dobře. Ano, vím, jsou lepší, ale E61 rozhodně překračuje tu pomyslnou kvalitativní laťku. Rozměry jsou ideální. Prostoru je opravdu dost a čtení dokumentů a e-mailů je potěšení. Stejně tak i přehled doručených zpráv v e-mailové schránce na displeji vypadá výborně, hromada zpráv odshora až dolů, odesílatel, předmět, datum, přílohy... vše je vidět. Displej mimochodem, narozdíl od předchozí N70, skoro vůbec "nebzučí", což je v tichém prostředí velice pozitivní.

Klávesnice je při prvním seznámení dost nepřátelská. Stále hledáte ideální způsob, jak k ní přistupovat. Osobně jsem zjistil, že mám docela zásadní problém mačkat klávesy na pravé straně a zejména nahoře, protože palec je zvyklý operovat spíše vlevo a uprostřed. Na mazací klávesu Backspace jsem si zvykal docela pomalu, ale cvičením si člověk zvykne ji nahmatat. O něco horší je situace u kláves "O" a "P" - ty zatím reflexivně zkrátka nenahmátnu a musím je regulérně hledat. Přece jen léta práce s palcem, operujícím v určité dráze, se zde projevují... ale jak člověk píše, zvykne si na všechno. Po pár dnech s E61 musím říct, že si na klávesnici docela dobře zvykám, rychlost psaní a komfort se zvyšuje. Akorát, jak píšu výše, občas "hledám" klávesy "O" a "P" v pravém dolním rohu. Ty se mačkají dost nepřirozeně. Obvykle mám na psaní klid a tak držím telefon oběma rukama, ale to nepomáhá. Asi je třeba změnit držení telefonu, ale to mě zatím tak netrápí. Důležité je, že se mi na něm relativně dobře píše a pracuje. Prozatím jsem na něm raději psal spíše nějaké SMS, ale mám ho pouze 3 dny. Klávesy jsou jinak dobré i pro větší prsty, je příjemné je mačkat. Jsou ideálně tuhá a stisk je jistý a akorát. Joystick je nakonec také v pohodě, pohybuji s ním s naprostou jistotou.

Telefonování je absolutně příjemné, dokonce je mi tak nějak příjemnější, než u normálního mobilu. Vyhovuje zde větší šířka telefonu, dobře sedí na uchu. A trapně si určitě nepřipadám, naopak, další výhoda je příjemnější držení, kdy se prsty vůbec nenamáhají, protože nemusí nic svírat. Zvuk je dobrý.

Prostředí telefonu pro mne není novinkou, N70 a 6233 obě již používají podobný systém menu. Menu je docela obsáhlé a trvá, než si člověk vyzkouší každou ikonku v něm. Je to třeba, protože některá nastavení jsou na různých místech a nelze je opomenout. Telefon běhá příjemně svižně i s původním firmwarem 1 z dubna t.r., který v něm dosud mám. Prodlevu má pouze otevírání SMS a jejich odesílání. Nicméně je to vše rychlejší, než u N70. S rychlostí jsem spokojen, na nic se dlouho nečeká. Celkově se mi prostředí líbí, ikonky menu jsou hezké a dobře vyvedené. Radost s telefonem pracovat. Co se aplikací týče, instalace proběhla bezproblémově. Vestavěný prohlížeč není ideální (nepotěšilo mě, když u webu v podstatě s holým textem zobrazil "obsah není podporován" a stránku vůbec neotevřel), proto jsem si hned nainstaloval Operu Mini a ICQ klienta Jimm. Obojí běhá OK. Na navigační software TomTom ve verzi 6 pro Symbian 3rd netrpělivě čekám. Na webu TomToma je E61 výslovně uvedena jako kompatibilní telefon, takže nebude co řešit.

Komunikační vybavení telefonu - no, popořádku. Bluetooth bez problému, 3G také. Wi-Fi, to je panečku jiná káva. Ale asi za to mohu i já sám. Měl jsem docela zásadní problém s tím, abych se připojil k domácímu PC. Dnes se to naštěstí zlomilo a vše funguje, jak má. Vytvořil jsem si přístupový bod, který jsem nakonfiguroval stejně jako na desktopu vytvořenou síť. Bylo ovšem třeba zadat do telefonu "Pokročilá nastavení", jelikož se v mém případě jedná o spojení Ad-Hoc a např. automatické přidělování IP adres prostě nefuguje, telefon se jakoby "připojuje", modrý pásek běží donekonečna bez výsledku. Proto vám poradím - při spojení přes Wi-Fi s PC, které má přístup na Internet, zadejte IP adresy spolu s maskou podsítě obou "natvrdo" a v telefonu navíc nastavte i bránu - "default gateway" i DNS server. Snad někomu pomůže, pokud sem rovnou uvedu i hodnoty. Desktop: IP 192.168.0.1, maska podsítě 255.255.255.0, DNS nevyplňujte. Telefon: IP 192.168.0.2 (např.), maska podsítě stejná, default gateway 192.168.0.1, DNS server 192.168.0.1. Snad jsem to napsal správně.

Hotspoty jsem zatím nezkoušel, to mě ještě čeká. Internet i e-mail mi nyní ale přes domácí Wi-Fi běhá bez problému. Vzhledem k tomu, že budu často odkázán i na staré dobré GPRS resp. 3G, nastavil jsem si, aby se mě telefon před jakýmkoliv datovým připojením zeptal na přístupový bod, který si volím dle možností. Vím, že se dají nastavit "skupiny přístupových bodů", ale to mě ještě na pochopení čeká. Práce s Wi-Fi je jediná, která mi zatím úspěšně dokázala restartovat telefon. Stačilo se během spuštění prohlížeče a připojování k přístupovému bodu pokusit "killnout" aplikaci červeným tlačítkem. Někdy se restartoval, někdy ne.

Co se firmwaru týče, mám dosud původní verzi z 19.04.06 (verze 1) a žádné zásadní chyby nepozoruji. FW je již nový verze 2, ale co jsem se díval, zkušenosti s ním jsou rozličné. Navíc, ačkoliv mám nebrandovaný telefon z prodejny Nokia, tak mi aktualizační software vesele hlásí, že pro něj neexistuje nový FW... což je zkušenost lidí celosvětově. Někomu to jde, jinému nejde. Zatím nemám důvod se tím nějak vzrušovat, jelikož jak uvádím, telefon jede OK. Zatím tedy klidně počkám.

Výdrž baterie je solidní, zejména, pokud si nehrajete s Wi-Fi. Za 3 dny výdrže dám doslova ruku do ohně i při jeho rozumném používání. Tady jsem naprosto spokojen, ostatně od baterie o tak slušné kapacitě se ani podraz nemohl čekat - lituji lidi s E60 a jejich 970 mAh baterií. Samozřejmě mám vypnuté vyhledávání dostupných Wi-Fi sítí, což mi přijde zcela zbytečné a pro výdrž baterie i smrtící. Když potřebuji, síť si vyhledám manuálně.

Celkově hodnotím E61 jako perfektní přístroj, který mi splnil pár snů o telefonu. Opět zažít pocit, že se vám něco tak líbí, že si s tím jen tak hrajete a prohlížíte si ten nádherný kus hardwaru je velmi inspirující. Jednoduše mám radost, jen se na tu stříbrnou placku podívám, a když si představím její výkonnost a možnosti, je mi doslova blaze. Není lepši pocit, než mít funkcemi narvaný, krásný telefon. Na druhou stranu ale chápu, že nemusí oslovit vzhledem a koncepcí každého. Radím vám, jděte do prodejny, vezměte si do ruky jeho maketu a uvidíte. Nemá cenu si ho koupit s očekáváním funkcí a pak ho opět prodávat, protože vám prostě nevyhovuje. Mně osobně sedl, a to jsem měl - až na výjimku Nokia 9300 - klasické menší telefony.

Přednosti

Výbava, skladnost, výdrž, Wi-Fi!, displej, rychlost, odezva kláves

Nedostatky

Chybky firmwaru, rychlost práce se zprávami, příliš stručný manuál

Cena při koupi

10 990 Kč

Fotogalerie

Nokia E61Nokia E61Nokia E61

Nokia E61
Smailer
rozměry a hmotnost: 117 × 70 × 14,0 mm, 144 g
displej: 2,9", nedotykový TFT LCD, 320 × 240, 138 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE
konektivita: Pop-port, Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 1.2
paměť: 75 MB, miniSD, RAM: 64 MB, baterie: 1 500 mAh
procesor: TI OMAP 1710 (1× ARM926, 0 GHz, 90nm)
operační systém: Symbian S60 3rd Edition
fotoaparát: telefon nemá fotoaparát
14 %
vybavenost
?
výhodnost
cena: už se neprodáváPořiďte si podobný model na Alza.czOhodnoťte tuto recenzi. Byla užitečná?

Ano  Ne

Zajímají vás další recenze?

Nabízíme vám možnost aktivovat si upozornění na další čtenářské recenze. Upozornění dostanete e-mailem na svoji adresu a dodatečně ho můžete kdykoli zrušit.

Vaše e-mailová adresa:

Nabízíme vám možnost aktivovat si upozornění na další čtenářské recenze. Upozornění dostanete e-mailem na svoji adresu a dodatečně ho můžete kdykoli zrušit.


Odesláním souhlasíte s podmínkami užívání služeb

Aktivovat upozornění

~/PubSystem.Controls.Run.Reviews/ReviewDetail.ascx
System.Net.WebException
Unable to connect to the remote server
System
at System.Net.HttpWebRequest.GetResponse() at System.Xml.XmlDownloadManager.GetNonFileStream(Uri uri, ICredentials credentials) at System.Xml.XmlUrlResolver.GetEntity(Uri absoluteUri, String role, Type ofObjectToReturn) at System.Xml.XmlReader.Create(String inputUri, XmlReaderSettings settings, XmlParserContext inputContext) at System.Xml.Linq.XElement.Load(String uri, LoadOptions options) at ASP.pubsystem_controls_run_reviews_reviewdetail_ascx.GetGalleryImages() at ASP.pubsystem_controls_run_reviews_reviewdetail_ascx.__DataBinding__control19(Object sender, EventArgs e) at System.Web.UI.Control.OnDataBinding(EventArgs e) at System.Web.UI.Control.DataBind(Boolean raiseOnDataBinding) at System.Web.UI.Control.DataBindChildren() at System.Web.UI.Control.DataBind(Boolean raiseOnDataBinding) at PubSystem.Controls.Run.Reviews.ReviewDetail.DataBind() at PubSystem.Controls.Run.Reviews.ReviewDetail.InitData() at System.Web.UI.Control.OnLoad(EventArgs e) at System.Web.UI.Control.LoadRecursive() at System.Web.UI.Control.AddedControl(Control control, Int32 index) at PubSystem.Controls.Run.CacheControl.CreateChildControls()