Dell M109s: jak udělat kino z mobilu

Včera jsem si na hotelovém pokoji z mobilu pustil celovečerní film. Obraz byl ostrý a úhlopříčka měla metr a půl. Nevěříte?

Displeje jsou malé a aby se vešly do kapsy, není je možné zvětšovat donekonečna. Přichází tedy éra mobilních projektorů? Slyšíme o tom už několik let. Na podzim jsme si vyzkoušeli první mobilní mikroprojektor prodávaný na českém trhu (3M MPro110), zaujal nás jako technická perlička, ale k ostrému nasazení mu ještě dost chybí. V Asii se dokonce prodávají mobily s integrovaným projektorem, ale na jejich použitelnost bych nevsadil ani zlámanou grešli.

Tentokrát si ukážeme, jak to udělat sice s omezenou mobilitou, zato už dnes smysluplně. Test miniprojektoru Dell M109s za nás udělal už Tomáš Holčík na Živě.cz, takže se prvně podívejte na video a pak si v krátkosti povíme, co to všechno může mít společného s mobilním telefonem.

 

Viděli jste tedy, že se v mnoha ohledech jedná o vyspělý projektor. Kompromisem oproti těm dospělým je tady výkon a některé pokročilé funkce, příjemným benefitem jsou rozměry. Ano, mobilní telefon s analogovým výstupem připojíte i k mnoha jiným projektorům, ale ty ostatní se jen tak nevejdou do aktovky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak si tedy vede Dell M109s ve spojení s mobilním telefonem? Jako zcela mobilní projektor jej označit nemůžeme, nemá totiž vlastní akumulátor, stále musí být připoután kabelem k elektrické zásuvce. Se signálem z mobilu si ale poradí hravě. Nativní rozlišení projektoru 800 × 600 obrazových bodů je nad možnostmi většiny současných mobilů v roli videopřehrávače. Jen ty nejvýkonnější stroje zvládnou video v tomto rozlišení přehrát naprosto plynule.

Tak jako u mikroprojektoru 3M jsem se i tentokrát potýkal s problémem jak zvučit. Jakmile totiž do Nokie Tube strčíte konektor, abyste odvedli videosignál, do kabelu je přesměrován i zvuk a vy jej musíte nějak dostat ven. Opět si tedy musíte pomoct redukcí (v mém případě 2×cinch do samice 3,5 mm jack) a přídavnými reproduktory. Jediná drobnost, ve které micro-3M překonává mini-Dell je stativový závit. Zatímco 3M stačilo našroubovat na malou trojnožku, Dell budete podkládat knížkami...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čekání na mobilní kino pokračuje

Kratičkým testem jsem zjistil, že si z mobilu skutečně můžete vytáhnout obraz o úhlopříčce 150 cm, aniž byste museli pozorovat podivně se kmitající nejasné stíny. Dell M109s (Heureka.cz: 11 242 Kč) nabídne kvalitní obraz a ve spojení s výkonným mobilem tvoří sestavu použitelnou i na projekci celovečerního filmu. K naplnění pojmu „mobilní kino“ jsme zase o kousek blíže, i když jsme se tentokrát přiblížili z jiné strany, než s mikroprojektorem od 3M.

Témata článku: Dell, Příslušenství

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • martin666664 24. 2. 2009 13:02:21
    ja nosim notebook, ale chci se tomu vyhnout, resil jsem to taky propojenim...
  • mira84 19. 2. 2009 19:25:58
    výdrž 20000hodin,je to na videu k článku.
  • arg 15. 2. 2009 8:35:45
    Nikde se moc nepíše o tom jak dlouho ten projektor vydrží a kde sehnat pak...
Určitě si přečtěte

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

** Chytrý adaptér do zásuvky poslouží jako osobní cloud ** Pomocí webové kamery získáte dálkový dohled ** Mobilní aplikace umožní rychlý přístup na disk, flasku nebo webovou kameru

Včera | Michlovský Jakub

Jak vybrat chytré hodinky

Jak vybrat chytré hodinky

** Trvalo to, ale chytré hodinky našly své místo na trhu. ** Výběr je překvapivě široký. ** Zvážit musíte cenu, funkce a výdrž baterie. Rozdíly jsou zcela zásadní.

14.  7.  2017 | Kůžel Filip | 43

Tyto chytré hodinky nemusíte dávat na nabíječku. Dobijí se samy díky pohybu ruky

Tyto chytré hodinky nemusíte dávat na nabíječku. Dobijí se samy díky pohybu ruky

** Nový typ hodinek se chlubí tím, že je nebudete muset připojovat k nabíječce ** Nabíjení probíhá pomocí známého principu kinetické energie ** Stačí ale tato technologie na chod chytrých hodinek?

10.  7.  2017 | Javůrek Karel | 10

Powerbanky nemusí být nudné. Tady máte čtyři, které se vymykají

Powerbanky nemusí být nudné. Tady máte čtyři, které se vymykají

** Varta je odolná, iGet má praktickou přísavku. ** AVACOM indikuje rychlé nabíjení. ** CellularLine ukazuje stav nabití v procentech.

9.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 17


komerční sdělení

Komerční sdělení