Ericsson zveřejňuje hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí 2014

Ericsson zveřejňuje hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí 2014

Druhé čtvrtletí 2014:

  • Objem tržeb činil 54,8 miliard švédských korun.
  • Prodeje se zvýšily oproti minulému kvartálu zejména díky růstu byznysu na Středním Východě, v Číně a Indii a také v Severní Americe.
  • Hrubá marže se kvartálně zvýšila o 36,4 %.
  • Provozní marže činila 7,3 % a to zejména díky silnější výkonnosti segmentu Sítí.
  • Provozní zisk činil 4 miliardy švédských korun.
  • Tok hotovosti z provozní činnosti činil 2,1 miliard švédských korun.

Komentář Hanse Vestberga, prezidenta a generálního ředitele Ericssonu:

Objem tržeb u srovnatelných obchodních jednotek po zohlednění vlivu směnného kurzu v porovnání s předchozím čtvrtletím vzrostl a meziročně poklesl o 1 %. Provozní marže meziročně vzrostla zejména díky lepším výsledkům dosaženým v segmentu Sítě.

Objem tržeb za sledované čtvrtletí byl v meziročním srovnání dosažen díky růstu prodeje na Středním východě, v Číně a Indii a příjmy z pokračujícího rozšiřování kapacit v Severní Americe. Jak jsme již informovali dříve, uvedené příjmy kompenzovalo snížení příjmů ze dvou velkých projektů pokrytí mobilním vysokorychlostním připojením v Severní Americe, které vyvrcholily v 1. polovině roku 2013, a pokles obchodní aktivity v Japonsku.

Provozní marže meziročně vzrostla zejména v segmentu Sítě. Zasloužila se o to vyšší hrubá marže, především díky lepšímu obchodnímu mixu s vyšším podílem projektů rozšiřování kapacit mobilního vysokorychlostního připojení na trzích s pokročilými sítěmi LTE, a vyšší pravidelné příjmy z prodeje práv k duševnímu vlastnictví a zvýšené efektivity.

Po pomalejším začátku roku realizujeme již dříve získané zakázky na budování sítí 4G/LTE v kontinentální Číně a na Tchaj-wanu. Po skončených aukcích radiového spektra a celostátních voleb, které se konaly v květnu, se rovněž zlepšuje i investiční klima v Indii.

V části Středního východu a Africe přetrvávají politické nepokoje, což i nadále negativně ovlivňuje objem prodeje. Politická nejistota přetrvává také v Rusku a na Ukrajině, na objem prodeje ve sledovaném čtvrtletí to však nemá negativní dopady.

Jak jsme již uvedli dříve a v souladu s již zveřejněnými aktuálními údaji se do objemu prodeje a obchodního mixu v druhé polovině roku postupně promítnou již získané významné zakázky.

V souladu s naším strategickým programem pokračujeme v investicích do nových vybraných oblastí. Rozšíření našeho podnikání o modemy a službu Mediaroom a zvýšené investice do technologie IP vedou k vyšším výdajům na výzkum a vývoj. Současně pokračujeme v realizaci opatření zaměřených na zvýšení ziskovosti.

Naše obchodní aktivity v oblasti modemů začnou přinášet tržby koncem tohoto roku, kdy se náš modem M7450 začne používat ve smartphonech a datových zařízeních. V 1. polovině roku 2014 jsme investovali 1,2 miliardy švédských korun zejména do výzkumu a vývoje a vytvořili jsme silnou technologickou platformu. Nicméně naše hospodářské výsledky v této oblasti závisí na úspěších našich zákazníků. Jak jsme již uvedli dříve, úspěchy bude možné posoudit za 18-24 měsíců od integrace segmentu modemů, která byla dokončena v srpnu roku 2013.

Segment  Řešení podpory vykázal ve sledovaném čtvrtletí negativní hospodářské výsledky v důsledku nižšího objemu prodeje souvisejícího s nabídkou starších produktů. Pokračuje však přechod od tradičních modelů licencí k telekomunikačnímu softwaru ke smlouvám, které zajistí pravidelné příjmy z licencí.

Provozní tok hotovosti dosáhl ve sledovaném čtvrtletí kladných hodnot, zejména díky vyšším příjmům a zachování dnů pracovního kapitálu. Úspěšně pokračuje realizace projektu Order-to-cash napříč celou společností.

Při transformaci trhu s telekomunikačními a informačními technologiemi se i nadále rozvíjíme prostřednictvím investic do našeho hlavního předmětu podnikání i do nových vybraných oblastí. Díky naší vůdčí pozici v oblasti technologií a služeb můžeme i nadále dobře plnit roli strategického partnera našich zákazníků, kteří se snaží využít nové tržní příležitosti.

Další článek: HTC uvedlo levný dualSIM s Androidem. Desire 516 míří do prodeje

Témata článku: Ericsson, Tiskové zprávy

Určitě si přečtěte

Kanál! …aneb jak budou operátoři maskovat vysílače

Kanál! …aneb jak budou operátoři maskovat vysílače

Na MWC bylo vidět kde co. Třeba i kanály, pouliční lampy nebo zastávka MHD. Ericsson do nich integruje vysílače a připravuje se tak na 5G.

24.  2.  2016 | Trangel Ján | 5