EU ruší roaming. Operátoři možná zdraží jiné služby

Od 15. prosince 2015 odzvoní poplatkům za volání a datové služby mezi státy EU. Není vyloučeno, že operátoři zareagují zdražením jiných služeb.
EU ruší roaming. Operátoři možná zdraží jiné služby

Na základě tlaku Evropské lidové strany jako nejsilnější frakce v Evropském parlamentu zrušení roamingu už minulý měsíc odhlasoval výbor pro průmysl, výzkum a energetiku. „Dnes kolem poledne konec poplatků schválilo plénum parlamentu,“ řekl serveru E15.cz český europoslanec Jan Březina (nestraník zvolený za KDU-ČSL). Za zrušení poplatků hlasovali i jeho kolegové z ODS, ČSSD a KSČM.

Klepněte pro větší obrázek 
Do EU se smartphonem bez obav už na konci roku 2015 (obr.: Viktor Hanáček, picjumbo.com)

Zrušení poplatků se týká hlasových a datových služeb i posílání SMS zpráv. Odpadne tak hlavní důvod, pro který většina Evropanů při cestování do zahraničí nepoužívá mobilní internet. Čtvrtina Evropanů při svých cestách do zahraničí mobil úplně vypíná.

Podpora WiFi a hájení síťové neutrality

Za správné a prospěšné označili čeští europoslanci i opatření na podporu veřejné WiFi a důsledné hájení síťové neutrality, aby nebylo možné, že operátoři blokují některé služby jako třeba Skype. „Jsem kategoricky proti diskriminaci dat na základě původu, cíle nebo typu, ani jejich jinému upravování,“ uvedl Březina.

Uživatelé internetu od konce příštího roku rovněž ocení povinnost poskytovatelů internetového připojení uvádět v rámci smlouvy se zákazníkem nikoliv maximální teoretickou rychlost internetového připojení, ale reálně dosažitelnou rychlost. Pokud zákazník dostane ve skutečnosti nižší než avizovanou rychlost, bude to automaticky považováno za porušení smlouvy.

Mobilní operátoři plány na zrušení roamingových poplatků v posledních měsících ostře kritizovali. Kvůli obavám z poklesu příjmů mohou reagovat zdražováním. Evropská komise už od loňského července snížila maximální cenu pro volání v rámci EU na 24 centů za minutu. Cenové limity stanovila také pro sms a připojení k internetu.

Témata článku: Operátoři, Roaming, Nákup a ceny

95 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Hujer se hlásí 5. 4. 2014 8:24:54
    :-D konečně má ta EU trochu smysl,,,,,,,,,,,,,,
  • Pavel Koloděj 4. 4. 2014 7:11:29
    Jestli by spíše neměli zlevňovat, když jim přijde zahraniční konkurence....
  • zxcdsa 4. 4. 2014 0:24:32
    Státy a z nich vyplývající státní hranice v Evropě byly, jsou a budou...
Určitě si přečtěte

Přehled: Pozor na Švýcarsko, drahé je teď se všemi třemi operátory

Přehled: Pozor na Švýcarsko, drahé je teď se všemi třemi operátory

** S evropskou regulací roamingu zdražilo Švýcarsko a Andorra ** O2 a Vodafone zredukovali počet zemí, které dosud řadili do zóny EU ** T-Mobile nic neměnil, ale drahý byl už dříve

Včera | Kůžel Filip, Pospíšil Aleš | 20

OnePlus 5 je zde! Číňanům se podařilo srazit cenu top modelu pod 14 tisíc

OnePlus 5 je zde! Číňanům se podařilo srazit cenu top modelu pod 14 tisíc

** OnePlus 5 nepřináší revoluci mezi top smartphony ** Ukazuje ale, že i vlajkový model se dá nabízet výrazně levněji ** Nižší cenu umožňuje zejména specifický model distribuce bez prostředníků

20.  6.  2017 | Láska Jan | 100

Štvorkaři budou v roamingu připlácet, slovenská 4ka regulaci de facto nedostojí

Štvorkaři budou v roamingu připlácet, slovenská 4ka regulaci de facto nedostojí

** Minuta, SMS či 1 MB vyjde v zóně EU v přepočtu na 1 Kč ** Tarifní jednotky lze čerpat jen na Slovensku ** Obchází 4ka regulaci, nebo má formálně vše v pořádku? Rozhodne regulátor

20.  6.  2017 | Pospíšil Aleš | 16