Evolve GX780 Survivor: obrněnec útočí cenou (test)

Odolných telefonů je na trhu stále málo. Buď jsou moc drahé, nebo toho příliš nevydrží. Situaci by rád změnil nový Evolve.
Kapitoly článku

Relativně novou mobilní značku Evolve jsme měli až doposud spojenou především s telefony, které podporují dvě SIM karty. Výrobce má ale ambicióznější plány a vypadá to, že hodlá představovat telefony, které by měly zaplnit mezery na trhu. A jedním z nedostatkových zboží jsou odolné telefony. Na jedné straně tu máme modely Sonim, které sice nabízejí opravdu velkou odolnost, ale nechávají si za to pořádně zaplatit a množstvím funkcí zrovna nehýří. Na druhé straně tu máme Samsung M110 Solid. Ten už se ale jednak doprodává a také jeho odolnost se s konkurenty Sonim nedá srovnávat. Nespornou výhodou Samsungu je ovšem výrazně nižší cena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobil se zvýšenou odolností zaslouží zvláštní péči a přesně tu jsme mu věnovali. Na obrázcích máte ukázku, celé video z crashtestu uvidíte za několik dní

Do této situace nyní vstupuje Evolve GX780 Survivor. Nabízí vysokou odolnost, snesitelnou cenu a základní funkční výbavu. Velmi příjemným bonusem jsou speciální funkce, které v jiných mobilních telefonech nenajdete.

Evolve GX780 Survivor
Klepněte pro větší obrázekPrvní odolný Evolve sice nepodporuje běh dvou SIM karet zároveň, zato ale vydrží v extrémních teplotách a má řadu netradičních funkcí jako je teploměr, tlakoměr, výškoměr, kompas, svítilna a laserové ukazovátko. Podporuje karty microSDHC.rozměry a hmotnost: 115 × 53 × 24 mm, 138 g
displej: 2'', aktivní TFT, 176 × 220, 65 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800 MHz)
data: GPRS
konekt.: USB
baterie: Li-Ion 1 300 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio, stereorep.
33 %
(617. místo z 1092)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 4 799 Kč (Cybex)

Ve žlutém brnění

Evolve GX780 rozhodně nepatří mezi telefony, které budou soutěžit o co nejmenší rozměry. Odolná konstrukce si vybrala svou daň hlavně v tloušťce telefonu která má hodnotu 24 mm. Smířit se musíte i s vyšší hmotností, ale 138 g v tomto případě akceptujeme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Odolnost telefonu je patrná na první pohled. První žlutá vrstva, kterou tvoří pevný plast je na mnoho místech doplněna dalším pogumovaným těsněním, které je v černé barvě. Tímto způsobem jsou chráněny všechny rohy přístroje a pogumovanému povrchu se také dostalo prostoru kolem displeje. Pro co nejvyšší odolnost je také vnitřní rám telefonu z magnézia.

Nejzranitelnějším místem na telefonu by se mohl zdát displej. Ale také u něj se myslelo na co nejdůkladnější ochranu. Má proto kryt z dvouvrstveho tvrzeneho skla se zvýšenou odolnosti proti poškrábání a tlaku s odolností 3H. Museli byste mít vyslovenou smůlu, aby do displeje narazil větší silou nějaký ostrý předmět. A i v tomto případě by se nejprve rozbilo krycí sklo a pak by teprve přišel na řadu displej.

Pořádné zátěži jsme mobil podrobili v cash testu, při použití v normálních podmínkách nepředstavuje žádný problém, když mobil upustíte na zem. Normálně se nechlubím, že jsme si testovaným přístrojem házeli v redakci. Tentokrát si to dovolím a klidně se i přiznám, že nám spadl. Žádné viditelné stopy to na něm ovšem nezanechalo (přesvědčit se můžete sami, fotky jsou pořízené až po několika pádech).

U odolných telefonů se také zvláště dbá na pořádné uchycení baterie. Při náročnějších situacích se běžně stává, že z mobilu nejprve odpadává zadní kryt a tím pádem i baterka. U Evolve GX780 Survivor tvoří kryt a baterie jediný celek, který se k tělu mobilu přichycuje za pomocí dvou šroubů. Nejsnadněji s nimi otočíte za pomocí mince. Zadní kryt ale jen tak snadno nevypadne ani s povolenými šrouby, drží tedy opravdu pevně. Pod ním se ukrývá slot na SIM a paměťovou kartu. Baterie má kapacitu 1 300 mAh. Outdoorové pojetí mobilu podporuje i ruční nabíječka, kterou využijete v situacích, kdy je k elektrické zásuvce daleko. Toto příslušenství jsme ale bohužel neměli možnost otestovat, protože není součástí základní výbavy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Baterie má po celém obvodu pryžové těsnění

Jak má vypadat odolná klávesnice

Velmi příjemným překvapením se pro mne stala klávesnice. Ze zkušeností s jinými outdoorovými telefony jsem čekal neergonomická gumová tlačítka, která se dají používat spíše jen v nouzi. Evolve Survivor ale překvapuje. Numerické i ovládací klávesy mají stisk překvapivě snadný a jistý. Všechna tlačítka jsou navíc zřetelně oddělená a stisk provází zřetelné cvaknutí. Celkem kvalitní je i bílé poosvětlení, rozhodně ovšem není rovnoměrné. Několik ovládacích prvků najdete i na bocích telefonu, zde už se ovšem jedná o gumová tlačítka, kterých jsem se bál od začátku. Příjemná překvapení vás čekají hlavně na pravé straně. Větší z kláves slouží pro zapnutí svítilny umístěná na horní hraně přístroje. Nad ním je ještě druhé, menší tlačítko, které při stisku aktivuje laserové ukazovátko. Drobnou nepříjemností zůstává jen to, že aby bylo ukazovátko aktivní, musíte držet tlačítko pořád zmáčknuté. A to není zrovna nejpříjemnější, s tlačítkem se opravdu nepracuje nejlépe. Baterku naštěstí zapnete zcela klasicky a pak už nic držet nemusíte. Svítilna i ukazovátko fungují i při vypnutém telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice se povedla, ale v následujícím crashtestu se dozvíte, že jí nedělá dobře voda

Na levém boku telefonu se nachází systémový konektor, pochopitelně chráněný gumovou krytkou. Na svém místě drží docela pevně, pravidelně jsem míval problémy s jejím odstraňováním. Konektor slouží jak pro připojení telefonu k počítači, tak i pro dobíjecí kabel. Jedná se mimochodem o typický USB, který se připojí do PC, případně do USB nabíječky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektory a pohled pod baterii

Pochvalně se mohu vyjádřit i o hlavním ovládacím prvku telefonu, čtyřsměrném ovladači. Mohu jen zopakovat, co jsem psal u tlačítek – jistý stisk a zřetelná odezva. Evolve GX780 nabízí rozhodně nejlepší ovládání ze všech outdoorových telefonů, které jsem kdy měl k dispozici.

Displej stačí

U hodnocení displeje na outdoorových telefonech jsem vždy na pochybách, jestli chválit menší velikost. Evolve Survivor pro displej rozhodně nevyužívá veškerou dostupnou plochu, na druhou stranu čím menší displej, tím menší pravděpodobnost poškození. Dva palce ale objektivně nejsou tak špatná hodnota, to už mohu spíše kritizovat nižší rozlišení 176 × 220 bodů. Také podpora „pouze“ 65 tisíc barev dnes není úplně obvyklá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozlišení největší, ale také u tohoto typu mobilu není prioritou. Podsvícení je dostatečné

Nikterak nadšený nejsem z uživatelského prostředí telefonu. Na začátku mi vysloveně vadil použitý fond v nabídkách, také ikonky v hlavním menu se mohly povést lépe. Menu tvoří klasickou matici 3 × 3. Podnabídky jsou textové, většinou se celé vejdou na displej, text začne případně rolovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klasická základní obrazovka, klasické menu s maticí ikon, podnabídky jsou textové, grafika je použita zase až v jednotlivých aplikacích

Témata článku: Recenze, Test, Samsung M110 Solid

23 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jindřich 14. 7. 2009 18:02:56
    Survivora jsem měl 10 dní. V kostce - naprosto u mě shořel na softwaru. Po...
  • MaD_FFR 22. 5. 2009 19:32:27
    kupuju to
  • krecek 7. 5. 2009 14:42:04
    tak jsem ho měl asi tak den a už se rozbyl přestal fungovat mikrofon a to...
Určitě si přečtěte

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

** Čínská značka přichází s dalším smartphonem střední třídy ** Zařízení je určeno pro masy ** Povedlo se namíchat rozumnou výbavu za dobrou cenu?

Dnes | Láska Jan | 5

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

** HTC U11 přináší inovativní ovládání Edge Sense ** Vyniká kvalitním audio výstupem a skvělými sluchátky USonic ** Jeho fotoaparát je dle testů DxOMark momentálně nejlepší ze všech

18.  6.  2017 | Měchura Milan | 16

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

** Barevné telefony vyšly z módy, nyní přichází éra svítících ** Alcatel A5 je ideálním telefonem pro děti a teenagery ** Cena vzhledem k výbavě mohla být nižší

16.  6.  2017 | Miksa Martin | 4

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

** Solidní výbava s přijatelnou cenovkou ** Nadprůměrná výdrž a pokročilé funkce ** Odladěný hardware i software

11.  6.  2017 | Herodek Martin | 28

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

** Cenově Huawei P10 Plus dorovnává Galaxy S8 od Samsungu ** Má výdrž, výkon, dobrý fotoaparát i odladěné prostředí ** Může si Huawei, i když špičkové, dovolit být takto drahé?

4.  6.  2017 | Vrbacký Jakub | 19

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

** Xperia L1 je jediným modelem od Sony s cenovkou pod 5 tisíc Kč ** Tomu samozřejmě odpovídá horší výbava a nudnější vzhled ** Nabízí však velmi dobrý 13Mpx fotoaparát **

1.  6.  2017 | Měchura Milan | 33

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

** Legenda se vrací a je kolem toho velký humbuk ** Dokáže navázat na úspěch předchůdkyně? ** Ve světě patřícím smartphonům to bude mít pořádně těžké

28.  5.  2017 | Láska Jan | 22

Garmin Fenix 5: vyzkoušeli jsme nejnabušenější chytré hodinky. Včetně velkých 5X a malých 5S

Garmin Fenix 5: vyzkoušeli jsme nejnabušenější chytré hodinky. Včetně velkých 5X a malých 5S

** Chytré hodinky Fenix 5 jsou letošním top modelem Garminu ** Nabízí se ve třech verzích a nabídnou pokročilé možnosti měření sportovních aktivit ** Změří i kroky, spánek, tep a kamarádí se s telefony

24.  5.  2017 | Polesný David | 14