ICT sektor v otevřeném dopise vyzývá předsedu vlády k jednání

Vážený pan
Mgr. Bohuslav Sobotka
předseda vlády České republiky

Úřad vlády České republiky
Nábřeží Edvarda Beneše 4
Praha 1 – Malá strana, 118 01

Vážený pane předsedo vlády,
rádi bychom, na základě veřejných prohlášení a slibů Vás i členů vlády České republiky, věřili, že Vám, stejně jako nám, záleží na rozvoji digitální ekonomiky, vzdělanosti, podpoře konkurenceschopnosti, inovací a hospodářského růstu České republiky i jednotlivých, často strukturálně postižených, regionů. Předpokládáme, že Vám záleží na rozvoji infrastruktury pro využití e‑Governmentu, a internetových sítí, nezbytných pro dostupnost multimediálních digitálních služeb, které živí spoustu malých a středních firem v regionech.

Konkrétní kroky státní správy těmto cílům ale neodpovídají.

Klíčový zákon o usnadnění výstavby sítí elektronických komunikací je ve stavu, kdy jej nelze schválit bez porušení legislativních pravidel vlády a je v zásadním rozporu se smyslem a zněním směrnice 2014/61/EU, jejíž implementací má být.

Tento zákon by měl usnadňovat a zlevňovat výstavbu sítí vysokorychlostního internetu. Ve skutečnosti však bohužel kvůli nízké kvalitě předkládaných návrhů budování těchto sítí ve svém důsledku zpomaluje a zdražuje. Miliardy korun, které mají malé i největší telekomunikační firmy připraveny, tak leží ladem a nejsou investovány ve prospěch občanů této země a důsledkem je mimo jiné stav, kdy se v regionech nevytváří nová pracovní místa.

Další klíčový dokument, Národní plán rozvoje sítí nové generace vykazuje i ve své, v pořadí již sedmé projednávané verzi, četné vady, kvůli kterým nemůže být schválen. Není to jen chybějící mapa pokrytí sítěmi NGA, jak jste zmínil při odpovědi na interpelaci.  I kdyby nyní kvůli existujícímu časovému tlaku schválen byl, v současné podobě neplní předběžnou podmínku 2.2 (Nařízení 1303/2013) a nemůže tak být notifikován Evropské komisi.

Čtrnáct miliard korun, které nám Evropa dává na podporu rychlého internetu, tak zůstane nevyčerpáno.

Stále chceme věřit, že současný stav, který vnímáme jako velmi kritický, dokáže vyřešit konstruktivní komunikace všech zainteresovaných stran: jednotlivých ministerstev, ústředních orgánů, odborné veřejnosti a zástupců sektoru. Pro tento dialog je nutné vytvořit dostatečný časový prostor a prodloužit termíny pro kvalitní dokončení dokumentů a legislativních návrhů.

Pane předsedo vlády, veřejně jste deklaroval, že je pro Vás digitální rozvoj České republiky prioritou. Pokud nemá jít pouze o prázdnou deklaraci, udělejte prosím krok, který je nezpochybnitelný, a který by dramaticky posunul rozvoj digitální ekonomiky dopředu:

Svolejte a moderujte veřejné setkání na nejvyšší úrovni.

Pozvěte příslušné ministry a úředníky státní správy, odbornou veřejnost i zástupce telekomunikačního sektoru, nechť najdou shodu na nezbytných krocích, aby Česká republika mohla nastoupit do rozjetého digitálního vlaku a zařadila se tak po bok lídrů digitální ekonomiky.

Vážený pane předsedo, tento nenákladný a konstruktivní krok, který můžete dnes udělat již pouze Vy, obnoví důvěru v záměry této vlády v oblasti digitální ekonomiky a nebude nás nutit tuto debatu přenášet na evropskou úroveň.

Pevně věříme, že Vám, stejně jako nám, jde o rozvoj České republiky a spokojenost občanů této země a že tuto situaci dokážete vyřešit.

V Praze 26. ledna 2016

Další článek: Nová „Áčka“ od Samsungu konečně v ČR. Známe ceny i dostupnost

Témata článku: Tiskové zprávy