Intel vykázal za první čtvrtletí tržby ve výši 12,6 miliardy dolarů

Intel vykázal za první čtvrtletí tržby ve výši 12,6 miliardy dolarů

Společnost Intel dnes zveřejnila své výsledky za první čtvrtletí roku 2013, kdy dosáhla tržeb ve výši 12,6 miliardy amerických dolarů, provozního zisku 2,5 miliardy, čistého zisku 2,0 miliardy a výnosu na akcii 0,40 dolaru. Společnost získala z provozních aktivit zhruba 4,3 miliardy dolarů, na dividendách vyplatila 1,1 miliardu dolarů a 533 miliony použila na zpětný odkup 25 milionu akcií.

„V obtížné situaci na trhu si Intel vedl v prvním čtvrtletí dobře a těším se na to, co naši společnost čeká do budoucna,” prohlásil prezident a CEO společnosti Intel Paul Otellini.„Začali jsme s dodávkami nové generace mikroprocesorů pro PC, představili jsme novou rodinu produktů pro mikroservery a ještě v tomto čtvrtletí začneme prodávat nové procesory pro tablety a chytré telefony. Úzce spolupracujeme se svými klienty a snažíme se uvádět na trh inovativní produkty napříč operačními systémy. Přechod na 14nm technologii tento rok výrazně zvýší hodnotu poskytovanou Intel architekturou a technologií výroby, a to jak pro naše zákazníky, tak trh jako takový.“

Klíčové finanční ukazatele a trendy v odvětví

 • PC Client Group vykázala tržby ve výši 8 miliard dolarů, což je o 6,6% méně než v předchozím období a 6% méně než ve stejném období loňského roku.
 • Data Center Group vykázala tržby 2,6 miliardy dolarů, což je o 6,9% méně než v předchozím období a o 7,5% více než ve stejném období loňského roku.
 • Ostatní části divize Intel® Architecture Group vykázala tržby ve výši 1 miliardy dolarů, což je o 3,9% méně než v předchozím období a 9% méně než ve stejném období loňského roku.
 • Hrubá marže činila 56 procent, což je o 2 % méně než v předchozím období a 8% méně než ve stejném období loňského roku.
 • Výdaje na výzkum a vývoj (R&D) a fúze a akvizice (MG&A) dosáhly 4,5 miliardy dolarů, což je v souladu s očekáváním, které činilo 4,6 miliardy.
 • Daňová sazba ve výši 16 %.

Hospodářská prognóza

Hospodářská prognóza společnosti Intel nezahrnuje potenciální dopad fúzí, akvizic, prodejů a dalších obchodních kombinací, k jejichž dokončení dojde po 16. dubnu.

2. čtvrtletí 2013

 • Tržby: 12,9 miliardy dolarů, plus minus 500 milionů.
 • Hrubá marže: 58 procent, plus minus několik procentních bodů.
 • Výdaje na výzkum a vývoj plus akvizice : zhruba 4,7 miliardy dolarů.
 • Odpis nehmotných položek majetku spojených s akvizicemi: zhruba 70 milionů dolarů.
 • Vliv kapitálových investic do akcií, úroků a další položky: přibližně nula.
 • Odpisy: zhruba 1,7 miliardy dolarů.

Celý rok 2013

 • Jednociferný, mírný nárůst příjmů, beze změny oproti předchozímu očekávání.
 • Hrubá marže: 60 procent plus minus několik procentních bodů, beze změny oproti předchozímu očekávání.
 • Výdaje (výzkum a vývoj + akvizice): 18,9 miliardy plus minus 200 milionů, beze změny oproti předchozímu očekávání.
 • Odpis nehmotných položek majetku spojených s akvizicemi: zhruba 300 milionů dolarů, beze změny oproti předchozímu očekávání.
 • Odpisy: 6,8 miliardy dolarů plus minus 100 milionů, beze změny oproti předchozímu očekávání.
 • Daňová sazba: zhruba 27 procent pro další z následujících kvartálů roku.
 • Kapitálové výdaje za celý rok: 12,0 miliardy plus minus 500 milionů, o 1 miliardu méně oproti předchozímu očekávání.

Další informace týkající se výsledků společnosti Intel a ekonomického výhledu najdete v komentáři finančního ředitele společnosti na adrese www.intc.com/results.cfm.

Status hospodářské prognózy

Hospodářská prognóza společnosti Intel je zveřejněna na internetové adrese intc.com a může být použita při soukromých či veřejných setkáních s investory a dalšími subjekty. Ekonomický výhled vstoupí v platnost 14. června – pokud nebude aktualizován dříve – s výjimkou ekonomického výhledu amortizace aktiv spojených s akvizicemi, dopadu kapitálových investic, úroků a daňové sazby. Ty nabydou účinnosti 23. dubna po ukončení obchodování na burze. „Tiché“ období společnosti Intel potrvá od 14. června (ukončení obchodování na burze) do vydání tiskové zprávy s výsledky za třetí čtvrtletí 17. července. Během tohoto „tichého“ období je třeba pokládat ekonomický výhled a všechny další informace směřované do budoucnosti, jež budou publikovány v tiskových zprávách společnosti a předloženy komisi pro cenné papíry, za historické, vypovídající o době před „tichým“ obdobím a nepodléhající aktualizaci ze strany společnosti.

Finanční srovnání

čtvrtletně

Q1 2013

Q4 2012

vs. Q4 2012

Tržby

12,6 miliardy dolarů

13,5 miliardy dolarů

pokles o 7 %

Hrubá marže

56,2%

58,0%

pokles o 1,8 bodu

Provozní zisk

2,5 miliardy dolarů

3,2 miliardy dolarů

pokles o 20%

Čistý zisk

2,0 miliardy dolarů

2,5 miliardy dolarů

pokles o 17%

Zisk na akcii

40 centů

48 centů

pokles o 17%

Témata článku: Tiskové zprávy