Intelu poklesl zisk, reagoval pozdě na boom smartphonů a tabletů

Intelu poklesl zisk, reagoval pozdě na boom smartphonů a tabletů

Výrobce počítačových čipů Intel vykázal v posledním čtvrtletí 2012 čistý zisk 2,5 miliardy dolarů. To je o 27 % méně než ve stejném období předchozího roku. Podle analytiků Intel zavčas nezachytil start tzv. „Post-PC éry“, kterou charakterizuje postupný přesun uživatelů od počítačových stanic k tabletům a smartphonům. Americká firma snížila i prognózu do začátku letošního roku.

Klepněte pro větší obrázek

Oblast čipsetů pro smartphony výrazně ovládly společnosti Qualcomm, Samsung a Nvidia. Intel sice také připravil svou podobu mobilních čipsetů na platformě Medfield, ale k jejich masovému rozšíření prozatím nedošlo. Řešení od Intelu v některých svých smartphonech využívá ze známějších značek zatím jen Motorola, ZTE a Lenovo.

Výsledky Intelu jsou tak přímo závislé na tom, jak se daří prodejům osobních počítačů. Nástup nového operačního systému Windows 8, od kterého si Intel i výrobci počítačů hodně slibovali, zatím nemá takový efekt, jaký si tyto firmy přály. Intel oznámil, že v prvním čtvrtletí letošního roku nečeká obrat k lepšímu. Firma očekává tržby za přibližně 12,7 miliardy dolarů. Akcie Intelu na výsledky i prognózu reagovaly pádem o více než 5 procent.

Témata článku: Technologie, Hospodaření a finance, Intel

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • vesos 23. 1. 2013 11:47:50
    No nevím, ale zisk z prodeje CPU a chipsetů číní poměrně marginální...
  • Pavel Sychra 23. 1. 2013 10:13:40
    No co se da delat, neuvedomili si moznosti mobilnich komunikatoru a...
  • chosenek 23. 1. 2013 8:31:57
    "Výsledky Intelu jsou tak přímo závislé na tom, jak se daří prodejům...
Určitě si přečtěte


Komerční sdělení