Investice českého podnikatele Ondřeje Tomka do Audiotéky

Pod vedením českého podnikatele Ondřeje Tomka bylo na samém závěru loňského roku dokončeno kolo financování společnosti AUDIOTEKA S.A., které společnost ocenilo na hodnotu přes 460 milionů korun českých.
Investice českého podnikatele Ondřeje Tomka do Audiotéky

Audioteka je platforma pro audioknihy primárně zaměřená na mobilní technologie. Nabízí přístup k široké nabídce knih, odborné literatury i článků ve snadno dostupném audio formátu. Audioteka nabízí mobilní aplikace pro audioknihy a vlastní webové služby pro celou řadu mobilních přístrojů, drží vlastní patentovou technologii pro mobilní systém audioknih v automobilech a v dalších přenosných technologiích. Audioteka aspiruje na pozici globální jedničky pro neanglicky mluvené audioknihy.

Ondřej Tomek je český podnikatel, zakladatel portálu Centrum.cz, a nyní investor. Zaměřuje se na investice do  rychle rostoucích, zejména technologických společností, v České republice a v Polsku.  Investoval do takových firem jako je například Mall.cz, brněnská softwarová firma Safetica, dale Shoptet, český start-up Skypicker nebo take Exclusive Tours a Coober investment a dalších.

Audioteka je v současnosti dostupná v 23 zemích a 11 jazycích včetně češtiny, slovenštiny, španělštiny, francouzštiny, němčiny, polštiny, švédštiny, italštiny, portugalštiny, turečtiny a litevštiny. Od roku 2009 Audioteka na svých cílových trzích úspěšně buduje svou pozici lídra v audioknihách. Jejími největšími trhy jsou dnes Polsko, Německo a Česká republika. Nabízený obsah, jednoduchá mobilní aplikace, vlastní patentovaná technologická řešení a flexibilní nabídka Audiotece umožnily na konci loňského roku překonat hranici 5 milionů registrovaných uživatelů. Česká republika, která je pro vydavatele jedním z nejzajímavějších trhů v Evropě (více než 84 % lidí zde přečte alespoň jednu knihu ročně), patří mezi základní trhy Audioteky. Služba audioteka.cz je provozována ve spolupráci s PEMIC BOOKS a. s., jednou z předních společností na českém a slovenském knižním trhu, kterou založil a řídí Petr Michálek. Audioteka spolupracuje s více než 500 vydavateli z celého světa a její tým se mezičasem rozrostl na více než 60 lidí v celkem 4 pobočkách. Investice bude směřovat zejména do posílení zahraniční expanze na trzích v západní Evropě a Turecku a do posílení výzkumu a vývoje.

„Jsem velmi rád, že se Ondřej stal součástí Audioteky coby investor a člen představenstva, protože s ním přicházejí jeho mimořádné zkušenosti s budováním elektronického obchodu,“ uvádí Marcin Beme, zakladatel a generální ředitel Audioteky. „V důsledku toho, jak se mění chování uživatelů, jsou audioknihy každý rok významnější součástí vydavatelského průmyslu než dříve. Klíčové faktory pro růst audioknih jsou digitální distribuce, mobilní aplikace, mobilní generace uživatelů, rychlý životní styl a rostoucí technologická zdatnost. Audioteka se nachází ve správném čase a na správném místě, aby mohla těchto změn využít a přinést do životů uživatelů hodnotnější obsah,“ dodává Marcin Beme.

„Audioteka je skvělá, rychle rostoucí technologická společnost, která výborně zapadá do mé investiční strategie,“ řekl ke své nejnovější investici Ondřej Tomek. „Zakladatel Audioteky Marcin Beme mě přesvědčil jako velmi zkušený a cílevědomý podnikatel, schopný vést celý svůj team k rychlému a dobře provedenému rozvoji firmy. Audioteka má pro celý neanglicky mluvící trh velké plány. Je to firma, která má v úmyslu vstoupit na burzu, což jsem chtěl vždy zažít. Jsem opravdu velmi rád, že mám tu možnost být součástí tohoto vzrušujícího projektu,“ uzavírá Tomek.

Trhu s audioknihami se dosud nevěnuje dostatečná pozornost, ačkoliv roste obrovským tempem. Aktuální velikost trhu je mezi 2,4 a 2,6 miliardami dolarů a dosahuje meziročního růstu 30 % (tedy více než e-knihy), což z něj dělá nejrychleji rostoucí segment v celém vydavatelském průmyslu, který přitom stále zrychluje. Stále na více trzích se ukazuje, že audioknihy překonávají e-knihy – např. v Německu, kde si za posledních 12 měsíců nějakou audioknihu koupilo více než 5 milionů Němců. Počet knižních titulů dostupných v audio formátu se v roce 2015 oproti roku 2014 téměř ztrojnásobil. 

Taxikáři blokují magistrálu. Uber se jim směje a nabízí 50 % slevu

Témata článku: Tiskové zprávy