LTE: za hranicemi budují, ČR vyčkává

Věřte nebo ne, superrychlou síť LTE mají Uzbeci, Poláci ho stihnou ještě letos a Němci začnou stavět příští rok. Jak to bude s LTE u nás?
LTE: za hranicemi budují, ČR vyčkává
Kapitoly článku

Pokud bychom měli usuzovat dle vyspělosti mobilních sítí u nás, určitě bychom současný stav nezařadili na sklonek roku 2010. Oproti zahraničí nás operátoři zabrzdili několik let v minulosti. Až teď se pořádně opřeli do budování sítí 3G, ale svět už vzhlíží ke 4G. Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Operátoři totiž instalují takovou 3G techniku, která v budoucnu umožní snadnější přechod na sítě čtvrté generace známé jako Long Term Evolution (LTE).

Klepněte pro větší obrázek
Kdy se dočkáme LTE u nás? Snad během pár let...

Ale to je v České republice stále ještě hudba relativně vzdálené budoucnosti, jelikož například O2 jakožto nepokročilejší operátor na poli 3G sítí pokrývá v tuto chvíli zhruba 40 % populace nemluvě o jeho konkurentech, kteří jsou v tomto ohledu ještě slabší. Jak už ale možná z MobilManie víte, jinde ve světě najdeme první LTE průkopníky, vlastně by se dalo říci, že doba průkopníků skončila a LTE už v mnoha zemích začíná svůj ostrý provoz. Důvod je zřejmý - narůstající poptávka po mobilních datech a následná potřeba zvýšit kapacitu a přenosovou rychlost.

3G dosluhuje, éra LTE začíná

Jako vůbec první se komerčního spuštění sítě čtvrté generace dočkali ve Skandinávii, konkrétně operátor TeliaSonera rozjel to pravé 4G (ne jako u nás T-Mobile) ve švédském Stockholmu a norském Oslo, ale nezůstala osamocená dlouho. Jen pro zajímavost, dle Mikaela Ricknäse, redaktora místního vydavatelství IDG, dosáhla rychlost stahování dat až 59,1 Mbit/s a odesílání až 18,2 Mbit/s.

Průměrná rychlost byla dle jeho měření 33,4 Mbit/s při stahování a 12,7 Mbit/s při odesílání dat. Na test použil modem Samsung GT-B3730 a svůj laptop Sony Vaio. Na serveru intomobile.com uvádí také, že našel několik míst se slabším signálem, například v kanceláři vydavatelství uprostřed budovy naměřil nejnižší rychlost stahování 9,6 Mbit/s, což je ale stále slušný výsledek.

Možná vás překvapím, ale druhým LTE operátorem se v létě tohoto roku stal MTS Uzbekistan, který pokryl hlavní město Taškent. Inu, jsme pozadu nejen oproti západu, ale už i oproti střední Asii. A další budou přibývat jak houby po dešti, kupříkladu šéf německého Vodafone v červenci oznámil plán pokrýt 100 % populace superrychlou sítí do tří let.

Ani pro další příklad nemusíme daleko, jen kousíček „za humna“ k našim severním sousedům. Dle serveru Cellular-news spustí LTE v Polsku hned dva operátoři - CenterNet a Mobyland. Ovšem pozor, Poláci se na rozdíl od našich operátorů byli schopni domluvit a spolupracují. Projekt právem označovaný jako první LTE síť ve střední Evropě byl pojmenován „LTE 1800 MHz“, podle frekvence na které bude síť fungovat.

CenterNet a Mobyland plánují spustit komerční provoz do konce roku 2010 a do začátku zprovoznit 700 základnových stanic. Ze začátku má tak být síť LTE dostupná pro sedm milionů uživatelů, což představuje 20 % populace. Nová technologie zajistí maximální rychlost 153 Mbit/s při stahování a 48 Mbit/s při odesílání dat.

Spustíme LTE, zní od operátorů

Dle organizace Global mobile Suppliers Association (GSA) oznámilo komerční spuštění LTE už 101 operátorů z 41 zemí celého světa. Zpráva zahrnuje operátory, kteří počítají s obecně rozšířeným standardem LTE FDD, tak i odnoží LTE TDD, se kterou počítají třeba v Číně (obě technologie jsou platnými 3GPP standardy). Ale zpět k číslům, ještě letos má být spuštěno celkově dvacet sítí čtvrté generace, příští rok pak dalších 45. Krom vyspělých zemí plánují LTE třeba také v Arménii, Rusku, Indii a JAR.

Témata článku: Operátoři, O2, Vodafone, T-Mobile, LTE

94 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kaja333 15. 1. 2011 18:10:35
    A proto nezapomente o Valentynu strhat operatorum SMS centra,nebo se na ne...
  • Davis 29. 10. 2010 10:23:36
    Rekl bych, ze diky zakaznikum jako jste vy nic nenuti nase operatory...
  • Lada 29. 10. 2010 7:33:37
    Proč pořádv šichni píšete o mobilech? Na příjem jsou potřebné především...
Určitě si přečtěte

Mobil s osmikilovou baterií i dálnopis s azbukou. Věž na Olšanech ukrývá okouzlující technické poklady

Mobil s osmikilovou baterií i dálnopis s azbukou. Věž na Olšanech ukrývá okouzlující technické poklady

** V telekomunikační ústředně na Žižkově dnes sídlí CETIN ** Moderní techniku doplňuje muzeum strojů z dob socialismu ** Zajímavá je i budova samotná, a to nejen normalizační architekturou

25.  7.  2017 | E15.cz , Stingl Tomáš | 2

Slovenské O2 má novou „volací“ kartu. Hovor stojí 2,60 Kč a volat lze i na česká čísla

Slovenské O2 má novou „volací“ kartu. Hovor stojí 2,60 Kč a volat lze i na česká čísla

** Volat se SIM kartou českých operátorů se prostě nevyplatí ** Udělejte si výlet na Slovensko a pořiďte si za 2 eura O2 Voľnosť ** S kartou zaplatíte 0,1 eura (2,60 Kč) ne za minutu, ale za celý hovor

25.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 60

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8


komerční sdělení

Komerční sdělení