Lytro: Chce změnit digitální fotografii [video]

Nevypadá jako fotoaparát, nefotí jako fotoaparát, rozlišení nepočítá na megapixely. Lytro je zcela nová cesta k fotografii. Bude úspěšná?

Charles Chi je šéfem firmy Lytro a na konferenci AsiaD přivezl ukázat fotoaparát Lytro. V úvodu videa (přiloženo níže) se dozvíte, že jde o kompletně nový způsob pořizování fotografie. Zatímco konvenční fotoaparáty zaznamenávají obraz, Lytro zaznamenává veškeré světelné toky scény, paprsky. Jestli také kroutíte hlavou a nevíte, co to znamená, rozhodně si pusťte video.

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z uživatelského pohledu je „Lytro-fotografie“ jakýmsi pokročilým RAWem, jsou to surová data, se kterými je možné dále pracovat. Obraz je možné přeostřit, vytáhnout detaily, změnit světelnost částí scény. Další vychytávkou je vrozený 3D efekt – opět nejlépe vysvětlí video. Při focení se neostří, prostě se jen zaznamená scéna, ostřit můžete později – při úpravách, nebo až při samotném prohlížení.

Klepněte pro větší obrázek
Vnitřnosti Lytro camery

Podstatu technologie na svém blogu vysvětluje Martin Kozák: Tzv. plenoptický fotoaparát Lytro se zásadně liší od klasického fotoaparátu. Těsně před snímačem je umístěno pole mikročoček, které rozptýlí světelné paprsky procházející objektivem. Ten je zachytí a navíc je schopen ke každému z nich změřit, z jakého směru přichází. S těmito informacemi je možné později zrekonstruovat hloubku scény a vybrat místo, kam chceme zaostřit. Proto tedy není potřeba autofokus, odpadají pohyblivé části, motorek a jako bonus je tu okamžitá reakce na spoušť.

Lytro Light Field Camera

Jedna věc je technologie, druhou věcí je způsob, jakým se dostane k lidem. Tedy fotoaparát. Právě na AsiaD Lytro právě takový přístroj předvedlo. Jedná se o prototyp a, opět, nepřipomíná nic, co bychom dnes měli na trhu. Jednoduchý kvádr má z jedné strany objektiv, z druhé strany dotykový displej. Jedno tlačítko je na vypnutí/zapnutí, druhé je spoušť. Nad objektivem je dotyková ploška, která ovládá 8× zoom, na spodní straně je pod krytkou schovaný USB konektor. Světelnost objektivu je F2 (skvělá hodnota na tak malé zařízení). Vnitřní paměť má velikost 8 GB nebo 16 GB, to by mělo vystačit na 350 resp. 700 snímků. Kapacita baterie vystačí na pořízení 700 snímků.

Klepněte pro větší obrázek
Rozměry: 11 × 4 × 4 cm, hmotnost 214 g

Rozlišení snímače je 11 (nikoliv megapixelů, ale) megapaprsků („mega ray“). Co znamená tahle nová jednotka? Co to znamená „11 MR“ v praxi? Obrázek v „HD rozlišení“. Ani teď nejsme o moc chytřejší, ale ukázky na webu mají rozměr 830 × 830 pixelů, na větší jsem nenarazil. Zklamání? Doufejme, že tohle je jen začátek, protože na přeostřování relativně malé fotky nic velkého nevyroste.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z jedné strany displej, z druhé objektiv
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsledkem focení s Lytro-fotoaparátem je snímek, soubor, který je možné sdílet. Třeba na Facebooku má Lytro engine, který obrázek ukáže přímo v aktivní formě a rovnou na zdi, každý si jej může libovolně přeostřit. Už od začátku je tedy technologie připravena pro masové šíření. (Zdroj: Facebook MobilMania)

Co si o technologii, kterou předvádí Lytro, myslíte vy? Sama o sobě je působivá, otázkou však je, jestli Lytro dokáže lidem vysvětlit, proč by měli zrovna tohle chtít. Až první testy ukážou, jak se s touhle novinkou žije. Představitelé společnosti mluví o tom, že bude možné technologii integrovat třeba i do mobilních telefonů. Zatím je v onom jediném Lytro-fotoaparátu, a ten přijde na 399, resp. 499 dolarů za 16GB verzi. V přepočtu asi 7 300 Kč resp. 9 000 Kč, to je cena kvalitního resp. velmi kvalitního kompaktu. Předobjednávky už běží, k prvním zákazníkům se Lytro dostane v prvním čtvrtletí roku 2012.

Video v lepším rozlišení najdete na video.allthingsd.com

Ukázkové Lytro-snímky

...aneb opravdu to není žádná nedostupná magie, na prohlížení stačí obyčejný browser. Další snímky najdete na www.Lytro.com.

Témata článku: Technologie, Mobilní fotografie

94 komentářů

Nejnovější komentáře

  • vl 5. 2. 2014 20:55:47
    V celé diskuzi většina odborníků pořád nechápe, že tohle není...
  • islandan 5. 2. 2012 21:35:00
    Zatím to má asi nějaké mouchy. Opravdu dobrým fotografům se to jistě zdá...
  • vinco 26. 10. 2011 17:22:44
    celkom zabavne prispevky niektorych ohladom 3D ... samozrejme johny ma...
Určitě si přečtěte

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

** Nová aliance v mobilním světě má modro-oranžovou barvu ** Spojenci mohou vzájemně využívat patenty i technologie ** Jak se ale budou prát na přesyceném trhu smartphonů?

19.  7.  2017 | Láska Jan | 14

Proč nejezdíme v robotických autech? Vždyť technologie prakticky existuje

Proč nejezdíme v robotických autech? Vždyť technologie prakticky existuje

** Technologie opět předběhla dobu ** Technologie autonomních vozů je stále pokročilejší ** Jenže na to není naprosto připravená dopravní legislativa

16.  7.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 2

Povedené vozítko: Koncepční rover NASA vypadá jako Batmobil

Povedené vozítko: Koncepční rover NASA vypadá jako Batmobil

15.  7.  2017 | VTM.cz , Černý Jiří

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

** Xiaomi je fenomén a dělá věci jinak. ** Do zákulisí nás nechá nahlédnout odborník na čínský trh. ** Pojem „výrobce“ dnes neznamená, co si patrně myslíte.

12.  7.  2017 | Posejpal Jan | 29


komerční sdělení

Komerční sdělení