Manažeři mají obavy. Poptávka po šifrované komunikaci narůstá

Manažeři mají obavy. Poptávka po šifrované komunikaci narůstá

Nejen v souvislosti s kauzami, které v posledních dnech hýbou českou politickou scénou, zaznamenávají agentury zajišťující bezpečnost významný nárůst v poptávce po zařízeních sloužících k šifrování komunikace. Šifrované emaily jsou prostředkem na trhu dostupným už delší dobu, v současnosti se trendem ale stává šifrovaná komunikace pomocí krátkých textových zpráv, přes tzv. messenger.

„V poslední době se opakovaně setkáváme s poptávkami klientů po tom, abychom zjistili, zda jsou či nejsou odposloucháváni. Marně jim vysvětlujeme, že toto zkrátka zjistit nelze. Často ale opomínají, že svou komunikaci s okolním světem mohou v dnešní době už vcelku jednoduše šifrovat, třeba instalací jednoduché šifrovací aplikace přímo do mobilního telefonu, a tím případným útočníkům značně zkomplikovat práci,“ uvádí specialista na komerční bezpečnost Jiří Pudich ze společnosti Premium Systems.

Budoucnost v kódech?

Pokud se útočníci snaží prolomit šifrovanou komunikaci pomoci krátkých textových zpráv fungující na principu šifrované komunikace datovým tokem po síti Internet, vidí jen nesmyslnou změť znaků. V budoucnu se tedy můžeme dočkat toho, že každý z nás bude mít ve svých mobilních telefonech speciální adresáře obsahující kontakty pro šifrovanou komunikaci, někteří možná tomuto způsobu bezpečné komunikace dají přednost zcela a od nezabezpečených zpráv úplně upustí.

„U větších firem bývá běžné, že si top management objedná prohlídku klíčových prostor, zda se zde nevyskytují odposlouchávací, či jiná zařízení, zabezpečí všechny hard disky služebních počítačů, dávají si pozor na emaily, ale krátké textové zprávy často jako hrozbu úniku informací nevidí,“ uzavírá Pudich.

Témata článku: Tiskové zprávy