Microsoft odkoupí od Nokie divizi zařízení a služeb a získá licenci na patenty i mapové služby Nokie

Microsoft odkoupí od Nokie divizi zařízení a služeb a získá licenci na patenty i mapové služby Nokie

Společnosti Microsoft a Nokia dnes oznámily, že se představenstva obou firem rozhodla vstoupit do transakce, při níž Microsoft odkoupí divizi zařízení a služeb, získá licenci na patenty Nokia a na používání mapových služeb finského výrobce.

Klepněte pro větší obrázek
Dnešní tiskovou konferenci společnosti Nokia můžete shlédnout na tiskovém webu společnosti, stačí vyplnit kontaktní údaje: http://www.media-server.com/m/p/vd6rr8dz

Na základě dohody zaplatí Microsoft 3,79 miliardy euro za prakticky celou divizi zařízení a služeb společnosti Nokia a dále 1,65 miliardy euro za licence na patenty finské společnosti. Celková peněžní hodnota transakce tak bude činit 5,44 miliardy euro. Společnost Microsoft bude transakci financovat ze svých zámořských finančních zdrojů. Transakce by měla být uzavřena v prvním čtvrtletí roku 2014 po schválení akcionáři společnosti Nokia, regulačními úřady a po splnění dalších náležitých podmínek.

Společnost Microsoft chce stavět na partnerství uzavřeném s Nokií v únoru 2011 i na rostoucím úspěchu chytrých telefonů Lumia a posilovat svůj tržní podíl i zisk v sektoru mobilních zařízení prostřednictvím rychlejší inovace, využití synergických efektů, jednotné značky a marketingu. Nokii tato transakce přinese nárůst výnosů, posílí její finanční pozici a poskytne solidní základ pro další investice do stávajících oblastí podnikání.

„Je to smělý krok do budoucna — získají na něm zaměstnanci, akcionáři i spotřebitelé využívající produkty obou společností. Spojení těchto dvou skvělých týmů posílí tržní podíl i zisk Microsoftu v oblasti mobilních telefonů a přinese i lepší celkové příležitosti pro Microsoft a naše partnery napříč celým naším portfoliem zařízení a služeb,” prohlásil výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer. „Vedle inovací a silné pozice v sektoru telefonů všech cenových úrovní přináší Nokia osvědčené schopnosti a talent v klíčových oblastech, jako jsou navrhování a konstrukce hardwaru, řízení dodavatelského a výrobního řetězce nebo marketing, distribuce a prodej zařízení.”

Klepněte pro větší obrázek 
CEO Microsoftu Steve Ballmer.

„S radostí a poctou přivítáme skvělé zaměstnance a technologie společnosti Nokia do rodiny Microsoftu. Uvážíme-li naše dlouhodobé partnerství s Nokií a to, kolik vedoucích pracovníků Nokie přejde do Microsoftu, předpokládáme hladkou integraci obou společností,“ dodal Ballmer. „Vzhledem ke stabilně rostoucímu podílu na trhu a synergiím v oblasti marketingu, brandingu a reklamy, očekáváme, že tato akvizice zvýší výnos na akcii ve finančním roce 2015 a vytvoří pro naše akcionáře významné dlouhodobé příležitosti pro tržby a zisk.

„Pro Nokii jde o významný moment. Je to vlastně jakýsi restart společnosti a na základě silné finanční pozice teď můžeme začít psát novou kapitolu své historie,” prohlásil prezident správní rady společnosti Nokia a nově i prozatímní výkonný ředitel společnosti Risto Siilasmaa. „Důkladně jsme zvážili všechny možnosti, jak maximalizovat hodnotu firmy pro naše akcionáře, přemýšleli jsme o různých alternativách, nicméně se domníváme, že toto je pro Nokii i její akcionáře ta nejlepší cesta. Vedle toho transakce nabízí budoucí příležitosti pro mnoho zaměstnanců Nokie, neboť společnost teď disponuje strategií, finančními zdroji i odhodláním uspět na mobilním trhu.”

Klepněte pro větší obrázek 
Prezident správní rady společnosti Nokia a nově i prozatímní výkonný ředitel společnosti Risto Siilasmaa.

„Na základě úspěšného partnerství můžeme spojit ten nejlepší software Microsoftu s těmi nejlepšími produkty Nokie, oceňovaným designem a globální prodejní, marketingovou i výrobní sítí Nokie,” dodal Stephen Elop, jenž po dnešním oznámení odstoupil z pozice prezidenta a výkonného ředitele společnosti Nokia a stal se výkonným viceprezidentem odpovědným za divizi zařízení a služeb. „Spojení talentovaných lidí z obou týmů nám dává příležitost využít aktuální vývoj na trhu a urychlit nejnovější inovace jak v oblasti našich chytrých zařízení, tak mobilních produktů.”

Klepněte pro větší obrázek 
Stephen Elop po dnešním oznámení odstoupil z pozice prezidenta a výkonného ředitele společnosti Nokia a stal se výkonným viceprezidentem odpovědným za divizi zařízení a služeb.

Podmínky smlouvy

Podle smlouvy Microsoft získá v podstatě celou divizi zařízení a služeb společnosti Nokia (Devices & Services), včetně mobilních telefonů a chytrých zařízení. Společně s tím získá designový tým a celý provoz divize včetně výrobních kapacit, prodejní a marketingové sítě a náležitých podpůrných funkcí. Po uzavření transakce přejde pod Microsoft zhruba 32 000 zaměstnanců, včetně 4 700 lidí zaměstnaných ve Finsku a celosvětově 18 300 zaměstnanců podílejících se přímo na výrobě, montáži a balení výrobků. Divize, které přejdou pod společnost Microsoft, generovaly v roce 2012 příjmy ve výši 14,9 miliardy euro, což bylo téměř 50 procent čistých příjmů společnosti Nokia.

Microsoft získá obchodní jednotku chytrých zařízení včetně značky Lumia a dalších produktů. Telefony Lumia získaly několik ocenění a jejich prodeje za uplynulá tři čtvrtletí kontinuálně rostly. Ve druhém čtvrtletí roku 2013 se těchto zařízení prodalo na 7,4 milionu kusů.

V rámci transakce postoupí Nokia Microsoftu svou dlouhodobou licenční smlouvu se společností Qualcomm i další licence.

Microsoft získá obchodní jednotku mobilních telefonů, jejímiž zákazníky jsou miliony lidí po celém světě a která ve druhém čtvrtletí roku 2013 vykázala prodej 53,7 milionů přístrojů. Microsoft získá značku Asha a bude na základě licence používat značku Nokia pro stávající mobilní telefony. Značku Nokia bude nadále vlastnit a spravovat společnost Nokia. Díky tomuto ujednání získá Microsoft příležitost rozšířit nabídku svých služeb na podstatně širší cílovou skupinu po celém světě, zatímco telefony Nokia budou moci sloužit jako odrazový můstek pro Windows Phone.

Nokia si podrží své patentové portfolio a poskytne Microsoftu desetiletou licenci na své patenty (počítáno od uzavření transakce). Microsoft naopak poskytne Nokii licenci na své patenty ve službách HERE. Nokia dále poskytne společnosti Microsoft opci na obnovu tohoto vzájemného licenčního ujednání.

Vedle toho bude Microsoft strategickým licenčním partnerem platformy HERE, za jejíž čtyřletou licenci bude Nokii platit.

Microsoft okamžitě poskytne společnosti Nokia 1,5 miliardy euro ve formě tří splátek po 500 milionech euro ve směnitelných úpisech financovaných ze zámořských zdrojů společnosti. Pokud se Nokia rozhodne tuto finanční možnost vyčerpat, splatí úpisy Microsoftu z výnosu transakce po jejím uzavření. Toto financování není podmínkou pro uzavření transakce.

Společnost Microsoft rovněž oznámila, že si vybrala Finsko jako místo pro své nové datové centrum, které bude poskytovat služby evropským zákazníkům Microsoftu. Společnost prohlásila, že v horizontu několika příštích let hodlá investovat více než čtvrt miliardy dolarů do základního kapitálu a provozu datového centra, přičemž se dále počítá s jeho rozšiřováním.

Změny ve vedení společnosti Nokia

Společnost Nokia očekává, že Stephen Elop, Jo Harlow, Juha Putkiranta, Timo Toikkanen a Chris Weber přejdou po uzavření transakce do Microsoftu. Nokia tyto změny detailně popsala ve zvláštní tiskové zprávě, rovněž vydané dnes.

Mimořádná valná hromada

Společnost Nokia plánuje svolat mimořádnou valnou hromadu, jež se uskuteční 19. listopadu 2013. Oznámení a více informací o transakci a jejím pozadí budou zveřejněny v průběhu tohoto měsíce.

Další článek: Novinky u HTC: Desire 300, 601 a modrý One mini

Témata článku: Microsoft, Nokia, Tiskové zprávy

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 11

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50

In memoriam: 13 tech-věcí, o které jsme přišli v roce 2016

In memoriam: 13 tech-věcí, o které jsme přišli v roce 2016

** Inovace zažily skvělý rok. ** Ale neplatí to pro všechny technologické vychytávky. ** Takto třináctku ne/šťastných sepsal server CNN.

3.  1.  2017 | E15.cz , Filipová Hana | 43

HP Elite x3: pracovní monstrum, které ale není pro každého [recenze]

HP Elite x3: pracovní monstrum, které ale není pro každého [recenze]

** HP Elite x3 je prvním voděodolným telefonem s Windows ** Funkce Continuum je navíc vylepšená o službu HP Workspace ** Telefon nabízí masivní 4 150mAh baterii a reálnou výdrž zhruba 2 dny

25.  12.  2016 | Měchura Milan | 49