Microsoft uvolnil WP 8.1 GDR1: (ne)jen pro vývojáře

Microsoft uvolnil nový update svého mobilního systému. Změn je tolik, že by si skoro zasloužily označení WP 8.2, americký gigant však zůstal konzervativní.

Vlna aktualizací pro majitele telefonů s Windows Phone ještě neskončila a už se na ně valí další. Takto by se dal shrnout současný vývoj u okenatého systému. Většina uživatelů totiž ještě oficiální cestou nedostala vytouženou aktualizaci na Windows Phone 8.1 (u Lumií s vylepšením Nokia Cyan) a Microsoft již uvolnil update Windows Phone 8.1 GDR1. Přesněji řečeno, tento balíček si mohou stáhnout ti, kteří jsou zapojeni do vývojářského programu Developer Preview.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Živé složky si můžete samozřejmě pojmenovat.

K jeho instalaci si vyhraďte zhruba 30 minut času. Přibližně tolik trvá stažení balíčku (kolem 250 MB), příprava k instalaci a samotná instalace. Novinky tentokrát neuvidíte hned, avšak to neznamená, že nejsou důležité. Mezi ty nejzajímavější patří možnost tvořit tzv. Live Folders na domovské obrazovce. To znamená, že přímo na této obrazovce budete moci jednotlivé dlaždice sdružovat do složek. Tato složka navíc stále zůstane „živá“, když bude ukazovat jednotlivé Live Tiles.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V Koutku s aplikacemi můžete rovněž ovlivnit, zda uživatel bude moci spustit fotoaparát atd.

Průhlednější a rychlejší

Dále bude konečně jednodušší správa SMS zpráv, když bude možné vybrat několik zpráv najednou a mazat je. Novinkou je Koutek s aplikacemi, jenž telefonu umožní spustit vybrané aplikace spolu se zapnutím telefonu, přizpůsobit domovskou obrazovku a celkově nastavit telefon pro firemní zaměstnance apod. Přibyla rovněž funkce sdílení internetu skrze Bluetooth, když doteď bylo možné sdílet internetové připojení pouze přes Wi-Fi. Vylepšení rychlosti a chování se dočkala aplikace Xbox Music, přičemž její živá dlaždice může být nově průhledná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Část nastavení s názvem Aplikace pro zařízení naznačuje, že se můžeme těšit na podporu tzv. wearables.

Podstatné novinky se týkají také prohlížeče Internet Explorer 11. Vylepšeno mělo být rendrování některých stránek, přičemž byla opravena také chyba, kdy některé stránky nerozpoznaly mobilní verzi prohlížeče a načítaly stránky v desktopové verzi. Nová je i podpora VoLTE, možnost nastavení času oddálení u budíku nebo živá dlaždice pro Store.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejnovější aktualizace má číselné označení 8.10.14147.180.

Poslední novinkou, o které se zmíním, je podpora nových jazyků pro hlasovou asistentku Cortanu. Jak ale všichni tušíme, česky si s ní stále nepopovídáme. Její dostupnost se nově rozšíří do Číny, Velké Británie (v beta verzi), Austrálie, Indie a Kanady (v alpha verzi). Její odpovědi by také nově měly být ještě lidštější a přirozenější. Objevují se také spekulace, že bude možné instalovat systémové aktualizace skrze microSD karty, což by otevíralo jednodušší cestu k instalování tzv. ROM.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Server WMPoweruser přišel s novinkou, že IE 11 nově dokáže zobrazovat Gmail v designu pro Android nebo iOS.

Pokud si chcete update Windows Phone 8.1 GDR1 stáhnout, musíte mít v telefonu staženou aplikaci Preview for Developers a být v ní přihlášeni. Následně (pokud se vám aktualizace nenabídne sama) stačí jít do Nastavení > Aktualizace telefonu a vyvolat její kontrolu.

Témata článku: Microsoft, Nokia, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Android Wear, Microsoft

97 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Satelit_czech 19. 8. 2014 7:26:53
    Ativ S, aktualizace GDR1 proběhla v pořádku a až na živou dlaždici Store...
  • Pietor 6. 8. 2014 7:27:51
    Zacinam se bavit android/WP/iOs hate-rama... Chlopi není to perfektní ze...
  • ladin2 5. 8. 2014 21:11:16
    na lumii 1520 mám jak Cian tak GDR1 a žádný problém. Duležitá aktualizace...
Určitě si přečtěte

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

Včera | Láska Jan | 5

Jaký bude iPhone 8? Vše, co zatím víme o budoucí modle Applu

Jaký bude iPhone 8? Vše, co zatím víme o budoucí modle Applu

** Vše, co chcete vědět o iPhonu 8 ** Shrnuli jsme hlavní úniky, drby a spekulace ** Článek budeme průběžně aktualizovat

20.  7.  2017 | Miksa Martin | 58

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

** Nová aliance v mobilním světě má modro-oranžovou barvu ** Spojenci mohou vzájemně využívat patenty i technologie ** Jak se ale budou prát na přesyceném trhu smartphonů?

19.  7.  2017 | Láska Jan | 14