Mobilní platby jinak: jak kávomaty připravily operátory o provize

Za PremiumSMS kasírují operátoři vysoké provize, tak proč jim platit? Firma Baumann Technologie přišla s nápadem jak dostat nenasytné operátory ze hry.
Mobilní platby jinak: jak kávomaty připravily operátory o provize

Mnoho firem a maloobchodníků u nás by určitě bralo všemi deseti mobilní platby jako další prostředek k úhradě menších nákupů či služeb. Tuzemští operátoři rovněž rozjeli iniciativu „Plať mobilem“, která spočívá v placení pomocí PremiumSMS a obchodníkům nabízejí spolupráci. Ty ale odrazují značné provize, které si operátoři nechávají. Ve snaze obejít je proto přišla firma Baumann Technologie s jiným řešením.

Tento nový systém mobilní platby se již osvědčil v Jordánsku, Maďarsku, Rumunsku a Dubaji a letos v září se novinka dostala i do České republiky a na Slovensko. „Ideálním zkušebním místem se staly prodejní automaty na kávu. Je zde velký provoz, široký sortiment kávy i čajů“ – říká Vítězslav Dovrtěl z Baumann Technologie. V tuzemsku spolupracuje firma se společností Alois Dallmayr, jejíž kávové automaty jsou hojně zastoupeny v mnoha městech a která se tak stala průkopníkem nového způsobu prodeje.

Žádné provize do operátorského prasátka

Osazení automatů SIM kartou, která hlásila provozní informace či upozorňovala na potíže proběhlo v případě „kávomatů“ Aloise Dallmayra už dříve. Dovrtěl dodává: „Spolupracovali jsme již v předcházejících letech, kdy jsme do jejich automatů zabudovali tzv. telemetrický systém. Ten spočíval v tom, že dokázal na povel z řídícího centra přes SMS sdělit, kolik porcí kávy a čajů se prodalo třeba od počátku měsíce, což je důležité mj. při inventurách. Ale systém dokázal mnohem více: sám nahlásil odpojení od elektřiny, vody nebo nám zaslal SMS, že potřebuje zásah technika.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nákup nápoje z automatu funguje stejně jako předplacená karta v mobilu • operátoři ale nedostanou žádné provize za PremiumSMS

Nový způsob mobilní platby je výhodný v tom, že nestojí žádné peníze navíc, které by putovaly do kasičky operátora. Při platbě přes mobil si totiž běžně operátor bere 20 až 30% provizi. Nákup nápoje funguje následovně: zákazník zavolá na telefonní číslo konkrétního přístroje, ten mu sice hovor „nezvedne“, ale okamžitě mu „zavolá“ zpátky.

Na displeji automatu se vzápětí ukáže, jak jste na tom s vaším účtem. Pokud jsou na něm peníze, automat se vás zeptá, jakou službu požadujete. Jakmile si ji vyberete, bude z vašeho účtu odečtena odpovídající částka. Pokud peníze na účtu nebudou, můžete si kredit na místě dobít. Celé to tedy funguje jako předplacená karta u operátorů - dobijete si peníze (předplatíte kredit) a platíte za služby dokud kredit nedojde.

Zatím jsou ve hře tři automaty

V současné době se můžete v České republice setkat jen se třemi automaty vybavené mobilní platbou. V pilotním provozu jsou to tři pražské automaty - v Království železnic na Smíchově, v prodejně Hornbach na Černém mostě a v holešovickém Výstavišti. Obě společnosti ale počítají s tím, že počet nápojových automatů propojených s mobilem bude narůstat.

Osobně doufám, že nezůstane jen u nápojových automatů, jelikož provize operátorům jsou neúnosné a to brzy navýší limit u PremiumSMS z 99 až na 600 Kč a příští rok až na 999 Kč. A ještě více doufám, že brzy prosadí platby na principu Near Field Communication (NFC), které by vše ještě více zjednodušily a v ideálním případě by se vyrovnali platbám debetní či kreditní kartou.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Technologie, Mobilní platby, Nápojový automat, Mobil, Operátor

Určitě si přečtěte

Takhle vypadá platba pomocí Android Pay. Jednodušší už to nebude

Takhle vypadá platba pomocí Android Pay. Jednodušší už to nebude

14.  11.  2017 | Kůžel Filip, Schwarzmann Marek | 49

Slo-mo v mobilu? Tisíc snímků za sekundu je jen začátek, čekají nás fantastické věci

Slo-mo v mobilu? Tisíc snímků za sekundu je jen začátek, čekají nás fantastické věci

** Zpomalený záběr je funkce, která naráží na hranice hardwaru. ** Současný top mobil umí 960 fps, ale jen na 0,2 sekundy. Proč? ** Profi technologie jsou o světelné roky dál. Zmíníme ty nejzajímavější.

12.  11.  2017 | Holčík Tomáš, Kůžel Filip | 11