Mobily prodávané v Evropě budou používat stejnou nabíječku

Evropská komise a přední výrobci mobilů se dohodli na jednotném standardu pro nabíječky, který budou všichni používat od roku 2010.
Mobily prodávané v Evropě budou používat stejnou nabíječku

Největší výrobci mobilů se dohodli, že na území států Evropské unie budou dodávat přístroje s jednotným konektorem pro nabíjení. Za standard byl přijat typ microUSB, který už dnes někteří výrobci do svých telefonů osazují. Dohoda uzavřená kompletní velkou pětkou výrobců a několika dalšími společnostmi začne platit od roku 2010.

Nejdříve ekobalení, později standard

Standardizace prospěje nejen zákazníkům, kterým odpadnou starosti s hledáním vhodné nabíječky, ale také životnímu prostředí. Výrobci plánují prodávat tzv. ekologická balení telefonů, ve kterých nebude obsažena nabíječka. Tu mohou lidé použít z některého z předchozích vlastněných telefonů, jelikož všechny budou kompatibilní.

Dopad na životní prostředí omezí také nižší podíl elektroodpadu. Podle eurokomisaře pro průmysl Guntera Verheugena tvoří nechtěné mobilní příslušenství (nabíječky, kabely, sluchátka) v Evropě každý rok na tisíce tun odpadu. Není se čemu divit. Odhaduje se, že Evropané aktivně používají na 400 milionů mobilních přístrojů, přičemž každý rok je téměř polovina z tohoto množství vyměněna za nový.

Dohoda o používání společných nabíječek se ale netýká naprosto všech typů mobilních telefonů. Jednotný microUSB konektor bude osazován pouze do smartphonů a telefonů, které mohou sloužit k přenosu dat. Jednoduché lowendy bez možnosti tetheringu (použití jako modem) nebo připojení jako externí disk mohou být vybaveny původními zdířkami typickými pro každého výrobce. Krok je to logický. Standard microUSB bude totiž sloužit jako systémový konektor pro kabelové spojení a zároveň bude telefon dobíjet. U hloupých telefonů by ale jeho datová kapacita zůstala zbytečně nevyužita. Navíc Evropská komise předpokládá, že v roce 2010 bude více než polovina nových prodaných přístrojů patřit do kategorie vyšší a střední třídy, případně smartphonů.

Eurokonektor dokonce i na iPhonu

Komise počítá s tím, že do tří až čtyř let se většina obyvatel Evropy zbaví svých starých přístrojů a dojde k postupné plynulé obměně na modely se standardizovaným konektorem. Časem se nabíječky zcela vydělí z balení nových mobilních telefonů a budou se prodávat samostatně. Regulovaná cena ještě nebyla stanovena.

Dohodu podepsaly vedle pěti největších výrobců (Nokia, Samsung, LG, Sony Ericsson, Motorola) také společnosti Apple, NEC, RIM, Qualcomm a Texas Instruments, které dohromady svými produkty nebo mobilními komponentami, dodávanými jiným výrobcům, pokrývají více než 90 procent evropského trhu mobilů. Eurokomisařství věří, že taková standardizace bude mít dominový efekt a evropský model budou následovat i ostatní části mobilního světa.

TIP: Smlouvu o společně používaném standardu nabíjení v Evropě podepsal i americký výrobce Apple. Znamená to, že i u iPhonu se setkáme s microUSB „eurokonektorem“. Nebyl by to ale Apple, aby si neponechal nějakou výjimku. Více čtěte: iPhone bude mít microUSB pro nabíječku, svého dokovacího konektoru se ale nevzdá

Témata článku: Příslušenství, Elektroodpad, Apple iPhone 4GB

53 komentářů

Nejnovější komentáře

  • xxx 5. 7. 2009 11:46:12
    No nevim, mam treti HTC a predtim MPX 200, vse se s USB a nikdy s tim...
  • babca 3. 7. 2009 23:29:00
    Tak to asi vypadá na nepochopení psaného textu (z tvé strany). :-)
  • sssssss 3. 7. 2009 17:40:52
    Bohuzel je to k vzteku :-( to je opravdu akorat o vylomeni toho portu :-((...
Určitě si přečtěte

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

** Chytrý adaptér do zásuvky poslouží jako osobní cloud ** Pomocí webové kamery získáte dálkový dohled ** Mobilní aplikace umožní rychlý přístup na disk, flasku nebo webovou kameru

20.  7.  2017 | Michlovský Jakub | 1

Jak vybrat chytré hodinky

Jak vybrat chytré hodinky

** Trvalo to, ale chytré hodinky našly své místo na trhu. ** Výběr je překvapivě široký. ** Zvážit musíte cenu, funkce a výdrž baterie. Rozdíly jsou zcela zásadní.

14.  7.  2017 | Kůžel Filip | 43

Tyto chytré hodinky nemusíte dávat na nabíječku. Dobijí se samy díky pohybu ruky

Tyto chytré hodinky nemusíte dávat na nabíječku. Dobijí se samy díky pohybu ruky

** Nový typ hodinek se chlubí tím, že je nebudete muset připojovat k nabíječce ** Nabíjení probíhá pomocí známého principu kinetické energie ** Stačí ale tato technologie na chod chytrých hodinek?

10.  7.  2017 | Javůrek Karel | 10

Powerbanky nemusí být nudné. Tady máte čtyři, které se vymykají

Powerbanky nemusí být nudné. Tady máte čtyři, které se vymykají

** Varta je odolná, iGet má praktickou přísavku. ** AVACOM indikuje rychlé nabíjení. ** CellularLine ukazuje stav nabití v procentech.

9.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 17


komerční sdělení

Komerční sdělení