Motorola chystá nejelegantnější komunikátor s Androidem

Motorola Sholes nabídne stylový design, boční QWERTY, velký displej a 5Mpx fotoaparát. Uvnitř poběží systém Google Android ve verzi 2.0.

Už dávno neplatí, že telefony s Androidem musí nutně na pohled připomínat nevzhledné plastové hračky. Poprvé se na design telefonu s progresivní platformou od Googlu zaměřil Samsung u modelu i7500 Galaxy, určitou naději uživatelům s estetickým cítěním dal poslední HTC Hero a nejnověji nechce vzhledovou stránku Androida zanedbat ani americká Motorola. Podle prvních obrázků se její nový smartphone Sholes s bočně výsuvnou klávesnicí opravdu povedl. Nemilou zprávou hned na úvod je, že si ho budou moci pořídit díky podpoře sítí CDMA pouze zákazníci amerického operátora Verizon, pro nějž bude Sholes exkluzivně vyráběn.

Motorola Sholes vytáhne do boje s velkým dotekovým diplejem o velikosti úhlopříčky 3,7". Ten nabídne rozlišení 480 × 854 pixelů a vykreslí 16 milionů barev. Ve spodní výsuvné části se ukryje na pohled prostorná čtyřřádková QWERTY klávesnice, doplněná o ovládací D-pad, tedy čtyřsměrný kurzor se středovou plochou fungující jako touchpad. I přes výsuvnou konstrukci se Motorole podařilo udržet rozumnou tloušťku přístroje necelých 14 mm, další rozměry nabudou hodnot 116 × 60 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní předpoklady úspěchu: rozměrný displej, prostorná klávesnice a malá tloušťka (foto: Motofan.ru)

Celkově Motorola Sholes působí velmi elegantním dojmem, přísnější hranaté rysy podtrhuje kontrastní kovový rám kolem displeje a pravděpodobně pokovený zadní kryt akumulátoru. Zbylé plochy bude tvořit nejspíš plast, doufejme, že alespoň s matnou úpravou odolnější proti ulpívání otisků a mastnoty. Uvnitř přístroje najdeme Li-Ion akumulátor s kapacitou 1 400 mAh, který by měl zajistit chod mobilu po dobu 18 dní v pohotovostním režimu nebo 7 hodin hovoru. Výkonný akumulátor a kovové prvky konstrukce se podepíší i na hmotnosti, ta se vyšplhá až na 169 g.

Motorola Sholes by měla být jedním z prvních telefonů, které poběží na nové verzi operačního systému Google Android 2.0. S tím možná souvisí i redukce hardwarových tlačítek pod displejem, která zde vystřídají senzory. Úplně zmizí tlačítka pro hovor, zůstane pouze vyvolání nabídky, vstup na domovskou plochu a návrat o úroveň zpět. Špionážní fotografie navíc proti renderům ukazuje ještě ikonu klávesy rychlého vyhledávání. Další činnosti už bude třeba provádět po vysunutí na D-Padu, případně dotykem přímo na displeji.

Klepněte pro větší obrázek
Špionážní fotografie odhaluje kontrastní červený D-Pad (foto: PhoneArena.com)

Proslýchá se, že Motorola pro své telefony s Androidem vyvíjí také vlastní uživatelské rozhraní, které by mělo konkurovat žhavé novince Sense UI tchajwanského HTC. Motorola se však inspirovala spíše u Palmu, její Blur UI by měl vycházet z grafické podoby systému webOS, použitém na Palmu Pre. Opět bychom se měli dočkat úzké provázanosti se sociálními sítěmi, snadného připojení na web a struktury kontaktů prorostlé do adresáře, e-mailů i SMS zpráv a instant messagingu. Grafický náhled připravovaného uživatelského rozhraní Blur v tuto chvíli ještě není k dispozici.

O svižný chod systému se bude starat procesor OMAP3430 s kmitočtem 600 MHz. Některé informace dokonce hovoří o použití grafického akcelátoru PowerVR SGX 530, který by měl z Motoroly Sholes učinit herní konzoli výkonnostně srovnatelnou například se Sony PSP. Do finálního potvrzení parametrů ale zůstaňme raději při zemi, věřit snad už teď můžeme 5Mpx fotoaparátu s funkcí automatického ostření a schopností natáčet video. Multimediální Motorole nebude chybět 3,5mm audio konektor, inegrovaný modul Wi-Fi a nezapomnělo se ani na GPS. Hodnota paměti bude činit 512 MB pro ROM a 256 MB pro RAM. Vnitřní paměť pro uživatelská data půjde rozšířit kartami microSD(HC).

Klepněte pro větší obrázek
Po HTC Hero bude Motorola Sholes dalším Androidem s 5Mpx fotoaparátem (foto: Motofan.ru)

Motorola Sholes by se měla objevit v předvánoční nabídce amerického Verizonu. Operátor si bude účtovat při dvouletém úvazku částku 199 dolarů. Vzhledem k nejnovější obchodní strategii Motoroly a její orientaci na vybrané trhy, mezi něž bohužel Evropa dlouhodobě nepatří, zřejmě nemůžeme očekávat uvedení GSM/UMTS varianty komunikátoru Sholes, jak to například provedl americký Palm se svým Pre. A je to škoda, po dlouhém přešlapování na místě by právě nový model Motoroly s Androidem mohl zaznamenat na evropském trhu výraznější úspěch.

Diskuze (26) | Chcete si zahrát v reklamě Vodafonu? Stačí jedna fotka

Témata článku: Motorola, HTC Hero, Motorola Pro, Motorola Pro+, Komunikátor, Motor

Určitě si přečtěte

Lenovo Moto Z: netuctová modelka Twiggy [recenze]

Lenovo Moto Z: netuctová modelka Twiggy [recenze]

** Moto Z je velmi štíhlý smartphone s podporou přídavných modulů ** Nešetří ani na vlastní výbavě ** Kladů je většina, chyb jen několik

8.  1.  2017 | Láska Jan | 1

Lenovo Moto Mods: batůžky s extra funkcemi pro řadu Moto Z [recenze]

Lenovo Moto Mods: batůžky s extra funkcemi pro řadu Moto Z [recenze]

** Moto Mods je první modulární systém, který dává smysl ** Moro Mods půjdou použít i s budoucími modely Moto Z ** Cena je vysoká, pro Moto Mods musíte najít využití

21.  12.  2016 | Vrbacký Jakub | 10

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Jaký vybrat model, aby příliš nestál, ale byl dostatečně kvalitní? ** Vybíráme 11 nejvýhodnějších smartphonů ** Připravte si pět až deset tisíc korun

19.  12.  2016 | Láska Jan

Lenovo Moto Z Play: transformer, co konečně dává smysl. S Moto Mods, i bez nich [recenze]

Lenovo Moto Z Play: transformer, co konečně dává smysl. S Moto Mods, i bez nich [recenze]

** Výborně vybavený smartphone za rozumnou cenu ** Rozšiřitelnost i změna vzhledu za pomocí Moto Mods ** podpora pro dvě SIM a micro SD kartu zároveň

11.  12.  2016 | Vrbacký Jakub | 20

Skládačka, která dává smysl. Moto Z a všechny Moto Mods v jednom videu

Skládačka, která dává smysl. Moto Z a všechny Moto Mods v jednom videu

** Modulární mobil zkoušel Google i LG, ale za správný konec to bere až Lenovo/Moto ** Smartphony Moto Z a Z Play jsou skvělé samy o sobě ** Moto Mods fungují jako nenásilný bonus

8.  12.  2016 | Kůžel Filip, Láska Jan | 8