Nokia mlžila o Elopově motivaci k prodeji firmy

Příznivci konspiračních teorií mají další trumf do pivních diskuzí. Stephen Elop měl už od nástupu do Nokie ve smlouvě slíbený bonus za prodej firmy.
Nokia mlžila o Elopově motivaci k prodeji firmy

Minulý týden jste si mohli přečíst o odměně pro Stephena Elopa, kterou z velké části uhradí Microsoft. Při té příležitosti se finský deník Helsingin Sanomat zeptal prozatímního šéfa Nokie na Elopovu manažerskou smlouvu. Risto Siilasmaa odpověděl, že se od smluv předchozích výkonných ředitelů zásadně neliší. To bylo v pátek 20. září.

Redaktor ale asi věděl, proč se ptá, v úterý 24. září se zeptal znovu a důrazněji. Siilasmaa tentokrát připustil, že zde přece jen lehké rozdíly jsou a že mu o nich právní oddělení zřejmě zapomnělo říct.

 
Tragikomedie, nebo jen zbytečné konspirační teorie?
 

O co konkrétně šlo? Proč se zde zabýváme smlouvou firmy a jejího šéfa? Předchozí CEO Nokie Olli-Pekka Kallasvuo měl smlouvu postavenou tak, že dostával bonusy za úspěchy a růst firmy. Tedy tak jak zdravý rozum káže. A ta „mírná změna“, kterou má ve smlouvě Elop? Nová klauzule velmi zjednodušeně říká, že kdyby došlo ke změně kontroly nad společností, dostane Elop odměnu.

Klepněte pro větší obrázek 
Třeba jednou Stephen Elop napíše paměti a my se konečně dozvíme, „jak to tenkrát všechno bylo“.

Pohled z druhé strany

Helsingin Sanomat a třeba i Forbes.com naznačují, že konspirace a „teorie trojského koně“ je více méně potvrzena. Já jen do tvorby vašeho názoru přiložím protiargument.

Sanomat cituje a), ale už nezmiňuje b), tedy jaké byly odměny slíbené za udržení a růst firmy. Zdravý rozum káže, že byly ještě daleko vyšší a zárukou zdravého rozumu jsou v tomto případě akcionáři, kteří Elopa do Nokie dosadili, a dozorčí rada, která Elopovy předchozí kroky schválila. Jsou to především jejich peníze, o kterých je tady řeč a hlavně oni o ně nechtějí přijít. Říct, že Elop byl už od začátku motivovaný ke znehodnocení a prodeji Nokie, je už hodně bulvární interpretace těch několika známých faktů.

Klepněte pro větší obrázek 
Vývoj akcií Nokie za poslední rok. Tohle nevypadá zase tak špatně, že? Je to jen o úhlu pohledu...

Ani to ovšem nevysvětluje, proč většinu odměny zaplatí Microsoft. Tak či tak (nebo úplně jinak), „změna kontroly nad společností Nokia“ brzy nastane a Elop dostane svých 25,4 miliónu dolarů...

Témata článku: Microsoft, Nokia, Hospodaření a finance

62 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Arčr 29. 9. 2013 21:50:41
    Fenomén trojského koně se užívá dnes a denně ve firmách, nijak mě...
  • Pino... 28. 9. 2013 14:12:37
    .
  • Koalla 25. 9. 2013 20:26:28
    A nedostali akcionáři Nokie od Microsoftu nějakou finanční podporu (ti s...
Určitě si přečtěte

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

** Xiaomi je fenomén a dělá věci jinak. ** Do zákulisí nás nechá nahlédnout odborník na čínský trh. ** Pojem „výrobce“ dnes neznamená, co si patrně myslíte.

12.  7.  2017 | Posejpal Jan | 29

Apple škobrtl, Samsung se vrací do čela největších výrobců smartphonů

Apple škobrtl, Samsung se vrací do čela největších výrobců smartphonů

** V prvním čtvrtletí smartphonový trh mírně vzrostl ** Největší hráči stagnují, trh pohání čínské značky ** Jak vypadá první šestka největších výrobců?

10.  5.  2017 | Láska Jan | 40


komerční sdělení

Komerční sdělení