Nokia prodala více mobilů, přesto přišla o 40 % zisku

Na druhý kvartál letošního roku nebude Nokia vzpomínat v dobrém. Prodala sice více mobilů, zisk se však proti loňsku propadl o závratných 40 %.
Nokia prodala více mobilů, přesto přišla o 40 % zisku

Na zprávách shrnující výsledky hospodaření si Nokia dává velmi záležet, jsou tak obsáhlé a obsahují tolik čísel založených na různých metodikách, že jeden se ve zprávě po chvíli čtení snadno ztratí. A nejinak tomu je u souhrnných výsledků za druhé čtvrtletí letošního roku, které stále ještě světová jednička zveřejnila včera. Shrnuto do jedné věty: Nokia sice prodala víc mobilů, ale její finanční výsledky se neustále zhoršují.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia sice prodává víc mobilů, ale za nižší ceny a její zisky i tržní podíl permanentně klesají

Tak tedy za druhý kvartál letošního roku utržila Nokia 10 miliard euro a prodala 111,1 milionu telefonů. Pokud jde o první číslo, tak to představuje meziroční nárůst o 1 % a 5% nárůst oproti předchozímu čtvrtletí (výsledky za Q1 2010 čtěte zde). Co do počtu prodaných mobilů se Finům také dařilo, meziročně jich prodali o osm procent více a o tři procenta oproti prvním třem měsícům letošního roku.

Celkový provozní zisk společnosti dosáhl za Q2 2010 660 milionů euro, a to je výrazný pokles. Ještě za letošní první čtvrtletí to totiž bylo 820 milionů a za stejné období loni 775 milionů euro. Meziročně jde tedy o 15% propad a o pětinu z pohledu po sobě jdoucích kvartálů. Zisk před zdaněním poklesl meziročně o celých 40 % na 221 milionů euro, ještě loni činil 380 milionů. A za první čtvrtletí letošního roku dokonce 411 milionů euro.

Finanční výsledky jsou tedy z pohledu Nokie a jejích akcionářů nepříliš uspokojivé a trh reaguje: po zveřejnění výsledků klesly akcie společnosti o 9 %. Poklesly také výnosy na akcii (EPS neboli Earnings Per Share), ze 14 eurocentů spadly na jedenáct.

Šéf společnosti Olli-Pekka Kallasvuo, o jehož odchodu už se začíná spekulovat, komentoval výsledky takto: „Navzdory tomu, že čelíme tuhé konkurenci, jsme zakončili druhé čtvrtletí s několika optimistickými výhledy do budoucna. Za prvé, celosvětový trh mobilních telefonů pokračuje v růstu zdravým tempem, tažen některými méně vyspělými trhy, kde je Nokia silná. Jsme také povzbuzeni solidními výsledky v počtu prodaných mobilů, kterým pomohlo vylepšené portfolio cenově dostupných mobilů.“

„Na poli chytrých mobilů stále obnovujeme své portfolie. Věříme, že Nokia N8, náš první model s operačním systémem Symbian^3, přinese takové uživatelské zážitky jako doposud žádná vyrobená Nokia. Brzy po té budou následovat další smartphony na platformě Symbian^3 a jsme si jisti, že toto bude představovat skvělý start pro novou platformu, se kterou se Nokia probojuje zpět na vrchol trhu.“

Svůj tržní podíl odhaduje výrobce na 33 %, což je stejné jako v prvním čtvrtletí 2010. Nejvíc mobilů prodala Nokia už tradičně v regionu Asia-Pacific, a to 30,8 milionu kusů. Finům se zadařilo také v prodejích chytrých mobilů, těch prodali 24 milionů kusů, což je meziročně o 42 % více (16,9 milionu za Q2 2009) a o 2,5 milionu kusů více, než v prvním kvartále letošního roku.

Klepněte pro větší obrázek
Prodeje mobilů v jednotlivých regionech v milionech jednotek • YoY Change - meziroční změna • QoQ Change - změna z pohledu následujících kvartálů

Průměrná prodejní cena mobilu (ASP z anglického Average Selling Price) byla v druhém čtvrtletí letošního roku 61 euro, což je o 3 eura méně než před rokem a o jedno euro méně než za první kvartál. Výrobce pokles ASP připisuje většímu počtu prodaných levným mobilů a tlakem na pokles cen obecně.

Diskuze (31) | Vodafone 3G už i v Plzni (aktualizováno)

Témata článku: Nokia, Nokia N8, Mobil, Celosvětový trh, Druhý kvartál, První číslo, Zisk

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 11

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50