Nokia propouští: 1 700 lidí rovnou, další na dovolenou

Špatné ekonomické zprávy neberou konce. Tedy tato konkrétní je špatná zejména pro zhruba 1 700 zaměstnanců finské Nokie, se kterými největší světový výrobce do budoucna už nepočítá. Ostatně stavy redukují všichni, takže Finové plánované propouštění oznámili už s předstihem v rámci „zvýšení nákladové efektivnosti“. Plán počítá pro rok 2009 s úsporou 700 milionů eur (18,6 miliardy Kč), přičemž nového chlebodárce si budou muset hledat zejména pracovníci z oddělení marketingu a firemního vývoje a podpory. Výrobce tak reaguje na hospodářskou krizi a radikální ochlazení poptávky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kdo půjde z kola ven? Možná právě tito pracovníci z mateřského závodu ve Finsku

Na konci minulého roku bylo u Nokie zaměstnáno právě 128 445 lidí, sedmnáct set tedy nepůsobí jako nijak hrozivé číslo, jenže tím omezování stavů nekončí. Výrobce se rozhodl zrušit jedno ze svých výzkumných center v domovském Finsku a dva a půl tisíce zaměstnanců si dá nucenou dovolenou. Další motivační program pro současné pracovníky s výstižným názvem „tisíc padáků“ představuje odstupné pro prvních 1 000 zaměstnanců, kteří odejdou zkusit štěstí jinde dobrovolně.

Klepněte pro větší obrázek
Továrna v německé Bochumi je už dávno zavřená, mají se bát lidé pracující pro Nokii jinde?

Jinak Nokia vyrábí celkem v patnácti státech včetně Finska a Velké Británie, ale některé své továrny přesouvá směrem na východ za levnější pracovní silou. Výrobce na tom ovšem není nijak senzačně, za poslední čtvrtletí loňského roku utržila 12,7 miliardy euro, což představuje 19% meziroční pokles a 3% následný kvartálový pokles. Nových telefonů se za Q4 2008 prodalo 113,1 milionu kusů, tedy o patnáct procent méně meziročně a o 4 % méně v porovnání s předchozím čtvrtletím.

Témata článku: Nokia, Ostatní

Určitě si přečtěte

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50

Síť pro „internet v oblacích“ úspěšně prošla testem. K pokrytí ČR stačí 4 vysílače

Síť pro „internet v oblacích“ úspěšně prošla testem. K pokrytí ČR stačí 4 vysílače

** Vysokorychlostní síť EAN slouží k připojení chytrých zařízení na palubách letadel ** V komerčním provozu by se mohla objevit už příští rok ** Pokryta bude celá EU včetně Česka

13.  12.  2016 | Láska Jan | 14