Nokia ve ztrátě, prodala méně smartphonů než Apple

Svět není to, co býval. Nokia padá do červených čísel a nestačí prodávat tolik smartphonů, kolik konkurenční výrobci.
Nokia ve ztrátě, prodala méně smartphonů než Apple

Ještě předtím, než se začnou prodávat první zařízení Nokia s Windows Phone 7, nemůžeme očekávat přehnaně příznivé hospodářské výsledky finského podnikání. Potvrzuje to přehled za druhé čtvtrtletí, který dnes Nokia dala k dispozici.

Tržby z mobilních telefonů dosáhly ve sledovaném čtvrtletí 5,467 miliardy eur, což je o 23 % méně než v minulém kvartálu a 20% propad oproti stejnému období loni. Větší částí než smartphony se přitom na těchto tržbách podílejí jednoduché mobilní telefony. Těch se v daném období prodalo 71,8 milionů kusů, kdežto smartphonů pouze 16,7 milionů. Nokia tak ztrácí pozici lídra se smartphony, se svými 20,34 miliony prodaných iPhonů ji předběhl Apple.

Celkově tedy Nokia ve druhém kvartálu prodala 88,5 milionů mobilních zařízení, což znamená pokles proti minulému čtvrtletí o 18 % a meziroční propad o 20 %. Takto nízké číslo prodaných telefonů může znamenat, že Nokii brzy na trůnu výrobců telefonů vystřídá Samsung (v minulém čtvrtletí prodal 70 milionů mobilů a očekává růst) a velmi pravděpodobně Nokia neudrží svůj 30% podíl na trhu.

Průměrná prodejní cena jednoho mobilu klesla ze 65 v minulém čtvrtletí na 62 eur. Jeden smartphone přitom Nokia průměrně prodala za 142 eur. Jako celek vykázala Nokia poprvé po dlouhých letech ztrátu, a to ve výši 487 milionů eur. Ještě v minulém čtvrtletí byla přitom v zisku 439 milionů. Ředitel Nokie Steven Elop k tomu uvedl, že nepříznivé výsledky tohoto čtvrtletí jsou daní za transformaci a budoucí stabilitu období příštích. Nejméně ve třetím kvartálu se ale nejspíš výraznějšího zlepšení ještě nedočkáme.

Témata článku: Apple, Nokia, Hospodaření a finance

66 komentářů

Nejnovější komentáře

  • uzivatel_cz 24. 7. 2011 9:19:34
    tak vyvojari se snad novych Windows celkem chytli, ale zakaznici ... no...
  • uzivatel_cz 24. 7. 2011 9:16:10
    tam tlaci cenu levni Cinane
  • Pauli 22. 7. 2011 23:58:13
    Ja nechapem rozhodnutie Nokie davat S40 do mobilov s 1GHz procesorom a...
Určitě si přečtěte

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

** Xiaomi je fenomén a dělá věci jinak. ** Do zákulisí nás nechá nahlédnout odborník na čínský trh. ** Pojem „výrobce“ dnes neznamená, co si patrně myslíte.

12.  7.  2017 | Posejpal Jan | 29

Apple škobrtl, Samsung se vrací do čela největších výrobců smartphonů

Apple škobrtl, Samsung se vrací do čela největších výrobců smartphonů

** V prvním čtvrtletí smartphonový trh mírně vzrostl ** Největší hráči stagnují, trh pohání čínské značky ** Jak vypadá první šestka největších výrobců?

10.  5.  2017 | Láska Jan | 40

Nokia se vrací do Česka. A bude to velký návrat

Nokia se vrací do Česka. A bude to velký návrat

** Všimli jste si vůbec, že tu Nokia nebyla? ** Návrat je poněkud nenápadný, ale ambice jsou obrovské ** Kromě hodně viditelné Nokie 3310 přijdou i Androidy. Kdy a kde je koupíte?

7.  5.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23


komerční sdělení

Komerční sdělení