Obří teleskop za miliardu eur umožní pozorování vzdálených planet

Britští vědci se pustili do vývoje spektrografu pro chystaný obří teleskop nazvaný Harmoni, který má stát 50 milionů liber (zhruba 1,9 miliardy korun). Takzvaný E-ELT (Evropský extrémně velký dalekohled) buduje od roku 2005 agentura ESO (Evropská organizace pro astronomický výzkum na jižní polokouli) a plánuje jej uvést do provozu za pět let.
Obří teleskop za miliardu eur umožní pozorování vzdálených planet

Průměr hlavního zrcadla bude necelých 40 metrů a dalekohled má být schopen zachytit stomilionkrát více světla než lidské oko. Agentura ESO uvádí, že to představuje více světla, než pojmou všechny existující velké dalekohledy na světě dohromady (tedy dalekohledy s průměrem zrcadla mezi osmi až deseti metry).

Klepněte pro větší obrázek
Vizualizace teleskopu E-ELT (obr.: E-ELT)

Britským příspěvkem k tomuto velkolepému projektu je přístroj, pomocí něhož se světlo rozkládá na barvy spektra. Vědci pak na základě analýzy různých druhů záření mohou zjišťovat, z jakých prvků se skládají vzdálené galaxie, určovat rychlost a směr jejich pohybu a mnoho dalšího. Vědci pomocí přístroje také hodlají hledat planety podobné Zemi.

Vedením projektu Harmoni byl pověřen profesor Niranjan Thatte z Oxfordské univerzity, přístroj se bude stavět v Centru astronomické technologie v Edinburgu. Kromě Britů na něm pracují vědci a firmy z mnoha zemí, především z Francie a Španělska.

Dodávky už jsou jasné

Generální ředitel agentury ESO Tim de Zeeuw uvedl, že od minulého týdne jeho organizace uzavřela několik kontraktů na dodávky součástí teleskopu a další se chystají. Němci mají dodat speciální kameru Micado, Nizozemci zase přístroj pro detekci infračerveného záření Metis. „Doufáme, že v únoru zadáme zakázky na vybudování samotné kopule a konstrukce, na níž bude umístěno zrcadlo,“ těší se šéf agentury.

Teleskop bude stát na hoře Cerro Armazones v Chile ve výšce 3000 metrů. Aby získali rovnou plochu, odstřelili stavitelé vrchol hory výbušninou. Minulý týden byla dokončena silnice, po níž se na horu bude dopravovat materiál na stavbu. Po deseti letech příprav tak projekt začíná nabývat zřetelnější obrysy.

Témata článku: Technologie

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Hawkey1234 27. 9. 2015 12:28:30
    Je vidět, že protimigrantská propaganda funguje. Mluví se o tom všude. Je...
  • aeinei 27. 9. 2015 7:56:24
    Takže na takovoudle vec se vynaloži skoro tolik, jako na migranty za jeden...
  • bosto2 26. 9. 2015 19:58:35
    Akorát je potřeba podotknout že ty planety neuvidíme jako v naší sluneční...
Určitě si přečtěte

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

** HTC U11 přináší inovativní ovládání Edge Sense ** Vyniká kvalitním audio výstupem a skvělými sluchátky USonic ** Jeho fotoaparát je dle testů DxOMark momentálně nejlepší ze všech

18.  6.  2017 | Měchura Milan | 16

Budoucnost smartphonů? Nás mobil s dírou v displeji nenadchnul. Jak to vidíte vy?

Budoucnost smartphonů? Nás mobil s dírou v displeji nenadchnul. Jak to vidíte vy?

** Jméno Andy Rubin je příslibem velkých věcí. ** Jeho první mobil po odchodu z Googlu má ukázat budoucnost. ** Vypadá skvěle, má pár zajímavých prvků, ale euforii v nás nevzbudil.

3.  6.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 19