Oklamali jste nás, tvrdí akcionáři BlackBerry. Firma čelí žalobě

Oklamali jste nás, tvrdí akcionáři BlackBerry. Firma čelí žalobě

Špatné hospodářské výsledky BlackBerry mají dohru. Firmu se rozhodli zažalovat její vlastní akcionáři. Cítí se podvedení. Ztratový výrobce telefonů prý lhal o skutečném stavu firmy a také zamlčoval neúspěch operačního systému BlackBerry 10, což ovlivnilo hodnotu akcií na burze.

Žalující strana nyní hledá akcionáře, kteří investovali do BlackBerry v období od 27. září 2012 do 20. září 2013, tedy období, ve kterém prý společnost zkleslovala výsledky aktivit společnosti, jak uvádí web USAtoday.com. Kanadská společnost BlackBerry (dříve Research In Motion) uváděla akcionáře v omyl opakovanými tvrzeními, že zdárně plní své závazky a že nový operační systém BlackBerry 10 prý vývojáři přijali pozitivně, jak tvrdí Marvin Pearlstein v žalobě podané u federálního soudu minulý pátek.

Klepněte pro větší obrázek

„Platforma BlackBerry 10 nebyla ve skutečnosti dobře přijata…což nakonec vyústilo v propuštění více než čtyř tisíc zaměstnanců, tedy zhruba 40 procent pracovní síly,“ uvádí žaloba, která kromě jiných míří přímo proti generálnímu řediteli Thorstenu Heinsovi a finančímu řediteli Brianu Bidulkovi. Nepravdivé informace podle žaloby nakonec také ovlivnily hodnotu firmy na burze. Jak žalující strana dokládá, od 20. září, kdy BlackBerry oficiálně oznámila výrazné ztráty, klesla hodnota cenných papírů o 25 procent. Samotná firma odmítla žalobu komentovat, slíbila však, že se jí bude zabývat.

Soudy v minulosti

Pro BlackBerry není žaloba podobného typu ničím novým. Podobný případ řešily americké soudy už před dvěma lety. Investoři žalovali BlackBerry za zkreslování hospodářských výsledků, které údajně způsobily nezdařený start tabletu PlayBook. Případ doposud nebyl uzavřen.

Firma Consumer Law Group zase po BlackBerry požadovala náhradu škod způsobených výpadkem služeb kanadského výrobců telefonů.

Špatné hospodářské výsledky

Jak vyšlo najevo minulý měsíc, BlackBerry se potýká s vážnými problémy. Podle hospodářských výsledků skončila firma takřka v miliardové ztrátě, kterou zapříčinil především vysoký počet neprodaných smartphonů BlackBerry Z10. Výsledky doprovázela informace o prudkém propadu tržeb na 1,6 miliardy dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj akcií BlackBerry za poslední měsíc Zdroj: Yahoo

Výrobce hledal delší dobu kupce. Koncem září se v zásadě dohodl na svém převzetí společností Fairfax Financial Holdings. Konsorcium, které je zároveň největším akcionářem firmy, je za BlackBerry ochotno zaplatit 4,7 miliardy dolarů. Fairfax Financial své obchodní aktivity soustřeďuje hlavně na oblast pojišťovnictví.

Témata článku: Blackberry, Hospodaření a finance, Blackberry Z10

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan Polášek 9. 10. 2013 20:35:26
    Vývojáří BB10 přijali, ale nakonec odešli kvůli samotnému BlackBerry....
  • Ulán Bátar 9. 10. 2013 17:13:54
    Tak nějak mi přestává být Blackberry líto. Možná by bylo nejlepší, aby to...
  • jjmc 9. 10. 2013 12:40:16
    To je riziko investování proto na burze neobchoduji protože nejsem...
Určitě si přečtěte

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

** Xiaomi je fenomén a dělá věci jinak. ** Do zákulisí nás nechá nahlédnout odborník na čínský trh. ** Pojem „výrobce“ dnes neznamená, co si patrně myslíte.

12.  7.  2017 | Posejpal Jan | 29

Apple škobrtl, Samsung se vrací do čela největších výrobců smartphonů

Apple škobrtl, Samsung se vrací do čela největších výrobců smartphonů

** V prvním čtvrtletí smartphonový trh mírně vzrostl ** Největší hráči stagnují, trh pohání čínské značky ** Jak vypadá první šestka největších výrobců?

10.  5.  2017 | Láska Jan | 40

Nokia se vrací do Česka. A bude to velký návrat

Nokia se vrací do Česka. A bude to velký návrat

** Všimli jste si vůbec, že tu Nokia nebyla? ** Návrat je poněkud nenápadný, ale ambice jsou obrovské ** Kromě hodně viditelné Nokie 3310 přijdou i Androidy. Kdy a kde je koupíte?

7.  5.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23


komerční sdělení

Komerční sdělení