OTT: televize a mobily to znovu zkusí dát dohromady

Televizi čeká další evoluční krok pod heslem Over-The-Top. Spřátelí se s internetem a konečně počítá i s obrazovkami telefonů či tabletů.
OTT: televize a mobily to znovu zkusí dát dohromady

Televize a mobilní telefony k sobě hledají cestu už dlouhé roky, ale nikdy se opravdu nepotkaly. Byly tu pokusy s pro mobily upraveným standardem DVB-H (datový tok asi 400 Kbit/s), ale vysoké investice do infrastruktury a nepřízeň legislativy nepustily projekt dál než k pilotnímu provozu. Implementace „plnotučného“ DVB-T (datový tok asi 2-5 Mbit/s) nebyla složitá, několik telefonů se dostalo do prodeje i v ČR, ale plně nabitý telefon utáhnul pouze necelé dvě hodiny přenosu, a tak z téhle kombinace také velký hit nebyl.

Pak byl několik let klid. Přišly různé systémy vysílání přímo přes internet – jednotlivé televizní pořady, jednotlivé televizní stanice. Typickým příkladem z našeho prostředí je iVysílání, iPrima, nebo placené Voyo. Nikdy to ale nebyla kompletní paleta programů a jejich kompletní vysílání.

Teď je na obzoru nová generace služeb zastřešená buzzwordem OTT (Over The Top). Evoluce IP TV, která slibuje změnit mnohé. Hlavní změnou bude, že se Televize se zasnoubí s internetem a bude interaktivní. Jedním z vedlejších aspektů je, že obraz bude možné přesměrovat na více druhů zařízení. Velká televize bude stále chtít být centrem dění, ale půjde to i na tabletech, mobilních telefonech, herních konzolích a (když poskytovatel dá) dokonce i ve weboovém prohlížeči na počítači.

Jak může vypadat OTT:

Pro smartphone/tablet to znamená třeba to, že načnete film v pohodlí gauče na velké televizi a dokoukat jej můžete na mobilním zařízení v posteli před usnutím. Mobil/tablet ale také poslouží jako druhý displej – při závodu Formule 1 na něm uvidíte statistiky, při vědomostním kvízu si zahrajete proti soutěžícím ve studiu, při teleshopingu si prostřednictvím druhého displeje rovnou koupíte nabízené zboží a u filmu se dozvíte více o hercích apod. Co se technické stránky týče, pro své mobilní zařízení budete muset zajistit dostatečně silnou konektivitu, což v praxi znamená dosah Wi-Fi, při troše dobré vůle HSPA, do budoucna LTE (tedy když FUP dovolí).

OTT služby chtějí bojovat s možností sehnat obsah na internetu bezplatně (i když nelegálně). Musí být tedy dostatečně levné, kvalitní, nabídka programů musí být dostatečně široká, přitom ale přehledná (vyhledávání, personalizace) a konečně nesmí chybět svoboda (je na divákovi, kdy si pustí film, nikoliv na programovém řediteli televize).

A teď několik otázek pro vás. Chcete takovouhle televizi? Jste za ni ochotni zaplatit? Je pro vás možnost sledovat televizi na tabletu zajímavá? Bude OTT tou „televizí v mobilu“, u které jsme dnešní článek začali?

Anketa byla ukončena

Výsledky ankety

V přiložené anketě hlasovalo bezmála 600 čtenářů a tady jsou jejich průměrné odpovědi (1 = rozhodně ano, 5 = rozhodně ne).

 • Chcete v mobilu nebo tabletu televizi šířenou přes internet? 1,87
 • Jste ochotní zaplatit 150 Kč měsíčně za 50 televizních kanálů? 3,09
 • Když už bude televize v obýváku, mobilu tabletu… Chtěli byste ji i ve webovém prohlížeči počítače? 2,16
 • Ne každá televize podporuje OTT. Budete ochotní dát dva tisíce za set-top-box? 3,13

Témata článku: Tablety, Video, Smartphony, Technologie

6 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Fujiminavaja 10. 9. 2013 18:13:49
  Legalni IPTV davno funguje ty nelegalni davno pred tim, TV se spousti...
 • LivingLegend 10. 9. 2013 9:35:10
  Televizi jsem nezapl jak je rok dlouhej. Bohate by mi stacilo kdyby xbmc...
 • silfex 10. 9. 2013 8:39:44
  Normální je za televizi neplatit!...
Určitě si přečtěte

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

Včera | Miksa Martin | 1

První notebook se nabíjí bezdrátově. Tak levné a jednoduché jako u mobilů to ale není

První notebook se nabíjí bezdrátově. Tak levné a jednoduché jako u mobilů to ale není

** Dell představil první notebook s bezdrátovým nabíjením ** Čekali jsme ho už ale před několika lety ** V běžné praxi to nebude žádná velká výhra

Včera | Polesný David, Čížek Jakub | 2

Střípky o iPhonu 8 postupně zapadají do mozaiky. Zpozdí se letos Apple s novinkami?

Střípky o iPhonu 8 postupně zapadají do mozaiky. Zpozdí se letos Apple s novinkami?

** Nové iPhony jsou tradičně nejočekávanější premiérou druhé poloviny roku ** Výroční desátý iPhone má přinést hned několik inovací najednou ** Co když se jej Applu nepodaří včas vyrobit?

Včera | Holčík Tomáš, Láska Jan | 24

Filmy a seriály legálně z internetu: ještě dlouho to nebude ideální

Filmy a seriály legálně z internetu: ještě dlouho to nebude ideální

** Fanoušci seriálu Hra o trůny mohou novou řadu sledovat ihned po vydání i s českými titulky ** Od loňska už u nás funguje i Netflix ** Celkově je ale legální dostupnost aktuálních filmů a seriálů tristní

22.  7.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 8


komerční sdělení

Komerční sdělení