Petr Koubský: Jobs uměl praštit pěstí do stolu

IT analytik Petr Koubský komentuje současnou situaci společnosti Apple a zkouší nesklouznout ke klišé typu „To by se za Jobse nestalo“.
Petr Koubský: Jobs uměl praštit pěstí do stolu

Žádný strom neroste do nebe, ani když je to jabloň se zlatými jablky. I Real Madrid někdy prohraje a Apple také dřív či později musel mít svůj nepovedený kvartál – přišel po podivuhodných třinácti letech nepřetržitého vzestupu. Samo o sobě by to nemuselo představovat velký problém. Jde ale o příčiny a důsledky. A víc o ty příčiny.

Přestože Apple dodává širší portfolio produktů, rozhodující je jediný: iPhone. Představuje přes 60 procent tržeb firmy, a není proto žádná maličkost, že to jsou právě telefony značky Apple, o něž výrazně klesl zájem. Totéž se stalo s tablety, na těch však Apple závisí mnohem méně. Proč lidé kupují méně iPhonů?

To je samozřejmě otázka za miliardy dolarů a jednoduchá odpověď ji nevyřeší. Atraktivita přístroje, na nějž se kdysi stály celonoční fronty, klesá z více důvodů. Na trhu jsou telefony podobných parametrů, ale levnější. Anebo telefony podobné ceny, ale výkonnější.

Na trhu jsou telefony módnější. IPhone je dnes jen velmi solidní mainstream, který navíc silně konkuruje sám sobě – pětková řada je tak kvalitní a spolehlivá, že mnozí zákazníci nemají motivaci přejít na modely 6 a 6s. Dost možná čekají na „sedmičku“, která přijde na podzim – ale proslýchá se, že ani ta nebude nijak revoluční. Leda odstraněním standardního konektoru na sluchátka (je-li to pravda), aby mohlo být tělo přístroje tenčí – a to mnozí zákazníci mohou pokládat spíš za nedostatek.

 

Když jste bohatí, chcete si to především zabezpečit. K tomu patří hra od kvartálu ke kvartálu, dlouhodobá vize je až ve druhém plánu.

 

Zdá se, že se naplňuje chmurná předpověď. Steve Jobs chybí své firmě víc, než se většinou očekávalo. Možná ne jako manažer a vyjednávač, nejspíš ani jako technický vizionář. Ale téměř určitě jako konečná autorita. Jako chlapík, který bouchl do stolu a ukončil diskuzi. IPhone a iPad začínají čím dál tím víc vypadat jako produkty, které schvaluje nějaká komise, jako kompromisní rozhodnutí lidí, kteří si hlavně kryjí záda.

Samozřejmě tam musí být spousta lidí, kteří to vědí – těžko jim něco nového odhalí názor českého sloupkaře. Jenže vědět je jedna věc a prosadit v zaběhnutém systému druhá. Apple zpomalují organizační mechanismy a zákonitosti lidského chování. Dlouhodobě úspěšné firmě se tohle nejspíš stát musí. K výšinám ji vynesla hazardní odvaha. Co ji teď brzdí, to spadá do sociologie, ne do techniky, designu či marketingu.

Se svými akcionáři jedná Apple opatrně. Nabídl jim zpětný odkup akcií, chlácholí je dividendou. Cení si pozice nejdražší firmy světa. Jobs ale omračoval zákazníky a svět, ne burzu. To byl v jeho případě jen cenný vedlejší efekt. Snadno se to mluví; když jste jednou pohádkově bohatí, především si to chcete zabezpečit. To pak znamená hru od kvartálu ke kvartálu, dlouhodobá perspektiva je až ve druhém plánu. Apple dnes neriskuje. A tím možná riskuje všechno. 

Témata článku: Apple, Steve Jobs, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone SE, Perspektiva

Určitě si přečtěte

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

** iTunes už není taková hrůza, mp3 skrz něj totiž prohnat musíte ** Máte-li sbírku CD z dob minulých, můžete je poslouchat i v iPhonu ** Otázka je, zda vám všechna ta námaha stojí za 149 Kč měsíčně...

17.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 163

Před šesti lety zemřel Steve Jobs

Před šesti lety zemřel Steve Jobs

** 5. října 2011 Steve Jobs podlehl rakovině ** Nechal za sebou silný odkaz, vzpomínají fanoušci i Apple ** Jobs zásadně změnil několik oblastí lidského konání

5.  10.  2017 | Kůžel Filip, Polesný David | 41

Hejt na iPhone X: Názor zklamané iOvce

Hejt na iPhone X: Názor zklamané iOvce

** Názory na iPhone X se různí od adorace po nenávist ** Dnes pro vás máme velmi negativní názor zklamaného fanouška ** Připravte se, bude to bolet. Co všechno je na iPhonu X špatně?

25.  9.  2017 | Vojáček Jiří | 265

Asi jste nečekali, že bychom se vyhnuli úterní keynote, že ne?

Asi jste nečekali, že bychom se vyhnuli úterní keynote, že ne?

** Apple hrál na city, my se na keynote podíváme s nadhledem ** iPhone X je skok. Kterým směrem? Nezlomí si Apple nohu? ** Jedno se Desítce musí nechat: diskuze jsou plamennější než jindy

16.  9.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 172

iPhone X: Tak si Apple představuje mobil budoucnosti. Displej má přes celou plochu

iPhone X: Tak si Apple představuje mobil budoucnosti. Displej má přes celou plochu

** Pro Apple je to nejdůležitější iPhone od první generace z roku 2007 ** Ambice jsou obrovské, cena také. Získá si iPhone X veřejnost? ** Displej je přes celou čelní plochu, nabíjí bezdrátově a odemyká se obličejem

13.  9.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 242

Online přenos: Apple představil bezrámečkový iPhone X

Online přenos: Apple představil bezrámečkový iPhone X

** Novinek bude řada, ale nejvíc se čeká na iPhone X ** Tim Cook vstoupí na pódium v 19:00 ** Pro Apple je dnešní akce naprosto klíčová. Povede se?

12.  9.  2017 | Kůžel Filip | 162