Plzeňský primát: obyvatelé platí za jízdenky mobilem

Plzeňané nepotřebují peněženku. S multifunkční čipovou kartou integrovanou v mobilu zaplatí za MHD, knihovnu a další služby. To vše díky NFC.
Plzeňský primát: obyvatelé platí za jízdenky mobilem

Technologie NFC (Near Field Communication) umožňující  bezdrátovou komunikaci a výměnu dat mezi zařízeními na krátké vzdálenosti (cca do 10 cm) není sama o sobě žádnou novinkou (čtěte NFC v praxi: vyzkoušeli jsme platby mobilem). Používá se zejména v mobilních telefonech, kde funguje jako bezkontaktní čipová karta a zároveň čtečka dat. Až nyní však NFC proniká do všedního života, platby telefonem vybaveným čipem NFC mohou vyzkoušet obyvatelé západočeské metropole.

Telefónica O2 ve spolupráci s Plzeňskými dopravními podniky spustila pilotní provoz placení mobilem za městskou hromadnou dopravu. V Plzni totiž v současné době funguje multifunkční Plzeňská karta, se kterou můžete nejen jezdit městskou hromadnou dopravou, ale i chodit do knihovny, kupovat vstupenky či se identifikovat v různých systémech. Podobný systém funguje i v Praze s tzv. opencard.

V Plzni jsou ale o několik kroků napřed, a tak padesátce účastníků do konce června umožnili čipovou kartu nahradit právě mobilním telefonem s NFC. Další fáze vývoje bude od poloviny léta do konce roku 2009 zaměřena na využití elektronické peněženky v mobilním telefonu i mimo dopravu - platby za zboží/služby u smluvních partnerů (restaurace, sportovní centra, kina). Zároveň bude připravováno i spuštění Plzeňské karty v mobilním telefonu s technologií NFC do produktivního provozu. Uvažuje se také o implementaci vzdálené správy mobilní Plzeňské karty. To znamená vzdálené dobíjení elektronické peněženky, doručování a validace předplatných kupónů prostřednictvím NFC mobilního telefonu.

Zatím jen dvě Nokie

Pro využívání funkce Plzeňské karty v telefonu musí mít uživatel přístroj, který tuto technologii podporuje. V současné době se jedná o telefony Nokia 6131 NFC a Nokia 6212 classic, jejich nabídka se ale bude do budoucna rozšiřovat (čtěte Nokia 6216 classic: NFC zapojí do hry SIM karty). Technicky je celé řešení postaveno na platformě MIFARE4Mobile a jedná se o její první implementaci na světě. Hlavní výhodou je zde využití mobilního telefonu, do kterého je zabudován SmartMX čip. Do něj je nahrána aplikace elektronické peněženky Plzeňské karty, která zobrazuje na displeji telefonu okamžitý zůstatek v peněžence a informace o posledních 4 provedených transakcích (nákupech přestupních jízdenek ve vozech MHD). Funkce aplikace je možno dále rozšiřovat ve vazbě na to, jak poroste možnost využití Plzeňské karty v mobilním telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V současné době jsou pro platby NFC dostupné pouze Nokie 6131 a 6212 classic
Klepněte pro větší obrázek
Na zatím poslední představený mobil s NFC - Nokii 6216 classic si budeme muset ještě nějakou dobu počkat

Témata článku: Technologie, Nokia 6131, Nokia 6212 classic, Nokia 6216 classic

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tomáš Marný 18. 5. 2009 20:46:20
    Co hlásají v plzeňské tramvaji tak zajímavého?
  • Fluke 16. 5. 2009 15:17:05
    JJ, jen semelte všechny zařízení do jednoho, aby to měli zloději...
  • ubu 16. 5. 2009 11:00:27
    To je něco jako opička po plzeňském pivu? Vím co je primát, ale proč...
Určitě si přečtěte

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

** Nová aliance v mobilním světě má modro-oranžovou barvu ** Spojenci mohou vzájemně využívat patenty i technologie ** Jak se ale budou prát na přesyceném trhu smartphonů?

19.  7.  2017 | Láska Jan | 14

Proč nejezdíme v robotických autech? Vždyť technologie prakticky existuje

Proč nejezdíme v robotických autech? Vždyť technologie prakticky existuje

** Technologie opět předběhla dobu ** Technologie autonomních vozů je stále pokročilejší ** Jenže na to není naprosto připravená dopravní legislativa

16.  7.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 2

Povedené vozítko: Koncepční rover NASA vypadá jako Batmobil

Povedené vozítko: Koncepční rover NASA vypadá jako Batmobil

15.  7.  2017 | VTM.cz , Černý Jiří

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

** Xiaomi je fenomén a dělá věci jinak. ** Do zákulisí nás nechá nahlédnout odborník na čínský trh. ** Pojem „výrobce“ dnes neznamená, co si patrně myslíte.

12.  7.  2017 | Posejpal Jan | 29


komerční sdělení

Komerční sdělení