Podepsáno. Evropský roaming padne v červnu 2017

Média teď budou plná konce roamingu v EU. My jsme ale opatrnější, o FUP se mluví už teď a prováděcí předpisy ještě nejsou hotové.
Podepsáno. Evropský roaming padne v červnu 2017

Ministři průmyslu 28 zemí EU se ve čtvrtek v Lucemburku domluvili na zrušení roamingových poplatků za mezinárodní volání. Kýžené datum je 15. června 2017. Do té doby ještě jednou dojde ke zlevnění roamingu, a to od 30. dubna 2016.

Zdela zadarmo ani evropské kuře nehrabe

Roaming měl v EU skončit už v prosinci letošního roku. Návrh procházel schvalovacím procesem, ale přišly volby, vyměnili se lidé i zájmy a proces se zastavil. Pak se dlouho mluvilo o kompromisu a ani teď to nevypadá na absolutní zrušení roamingových poplatků. Problematika roamingu a jednotného evropského telekomunikačního trhu je natolik komplikovaná, že to vlastě ani není možné.

Klepněte pro větší obrázek
Evropská SIM? Nic takového nečekejte. Lokální operátoři si budou hlídat svůj byznys a lokální vlády jim v tom pomůžou.

Dokumenty související se čtvrtečním rozhodnutím mají více než 60 stran nepřehledného úředního jazyka a teprve čekají na naše podrobné prozkoumání, ale zmínky o „fair use policy“ se dají dohledat velmi snadno. Budou stanovené limity, do kterých budeme v zahraničí volat/psát/datovat bez příplatku, ale po jejich překročení cena služeb stoupne. I tuto příplatkovou zónu bude EU regulovat, aby nedocházelo k účtování šokujících částek, jako se to stávalo v minulosti.

O 95 % levněji než před začátkem regulace

Podobné je to i se zlevňováním roamingu, které přijde s příštím jarem. Konkrétní ceny zatím nejsou známé, návrh je stanovuje ve vztahu k velkoobchodním cenám služeb, ceny pro koncového zákazníka by měly zaznít do konce tohoto roku, až bude jasno o prováděcích předpisech.

Aktualizováno: Ceny jsou v dokumentu uvedené jako domácí cena plus maximálně 0,05 eura (1,65 Kč) pro minutu (ochozího) hovoru a 1 MB dat. K textové zprávě se má přirážet maximálně 0,02 eura, tedy asi 66 haléřů.

Návrh ještě musí schválit Evropský Parlament, stát by se tak mělo ještě v říjnu. V platnost vejde tři dny poté, co vyjde v Úředním věstníku Evropské unie, k tomu by mělo dojít v listopadu.

Zdroj: European Council

Diskuze (17) Další článek: Samsung spustil novou verzi svého oficiálního e-shopu

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Roaming, Pad, Schvalovací proces, Fair Use Policy, Úřední jazyk, Mezinárodní volání, Evropský roaming, Evropský parlament, Ochoz, Domácí cena

Určitě si přečtěte

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

** Nokii 5 nebo jeden z dalších devíti telefonů nabízí T-Mobile od 1 Kč ** Samozřejmě musíte upsat duši na dvě léta s tarifem Mobil ** Akce platí do konce února 2018 i pro přechod z Twistu na paušál

Včera | Pospíšil Aleš | 7

Nákup bez placení u pokladny. Ahold testuje přelomovou novinku

Nákup bez placení u pokladny. Ahold testuje přelomovou novinku

13.  1.  2018 | E15.cz , Trnková Michaela | 40

Leden u O2: Kdo by nechtěl mobil a náramek Xiaomi za 6 Kč...

Leden u O2: Kdo by nechtěl mobil a náramek Xiaomi za 6 Kč...

** Než začnete lovit drobné, přečtěte si pozorně podmínky akce ** Nebo kupte raději za plnou cenu, operátor v lednu zlevňoval ** Novinkou od Jihokorejců je Samsung Galaxy A8 za 12 995 Kč

6.  1.  2018 | Pospíšil Aleš | 26