Podívejte se, jak umělá inteligence v Huawei Mate 10 Pro řídí sporťák Porsche Panamera

Podívejte se, jak umělá inteligence v Huawei Mate 10 Pro řídí sporťák Porsche Panamera

Umělá inteligence ve smartphonech, to je jedna z aktuálních magických formulí v mobilním byznysu. Tzv. „AI“ (Artificial Intelligence) už dnes podporují mobilní procesory Applu, Qualcommu, Samsungu, ale jedním z prvních komerčně dostupných byl Kirin 970 osazený v Huawei Mate 10 Pro. A když se mluví o umělé inteligenci v mobilu, nejčastěji padá otázka – k čemu je to vlastně dobré?

Umělá inteligence, potažmo strojové učení, sleduje na základě vašich návyků to, co s telefonem pravidelně děláte a podle toho přizpůsobuje různá nastavení nebo nabízí relevantní informace. Vedle toho ale může pomocí veškerých svých dostupných senzorů (kamery, mikrofony, GPS, polohová a pohybová čidla) sledovat okolí a na základě svého vysokého výpočetního výkonu získaná data přepočítat v užitečné informace. Huawei ukazuje, že jeho Mate 10 Pro je dost silný a rychlý na to, aby ovládal řízení sportovního Porsche Panamera.

Telefon musí v tomto režimu zpracovávat opravdu velké množství vizuálních dat a okamžitě je vyhodnocovat. V případě jedoucího automobilu se navíc vše děje ve vysoké rychlosti, proto na omyly není prostor. Důležité je zejména rozpoznávání tvarů a objektů – profil vozovky, zatáčky, překážky – ale také predikce pohybu (např. u dalších automobilů před námi). AI musí vyhodnotit, zda jde o překážku, kterou lze přejet (např. malý předmět na vozovce) nebo je potřeba ji objet (např. zvíře).

V tomto videu jde samozřejmě pouze o demo, ale vize, kterou se bude AI ubírat, je jasně narýsovaná. V blízké budoucnosti nasedneme do autonomního automobilu, vložíme smartphone do ovládací konzole a o zbytek se postará umělá inteligence. Telefon bude bez ptaní vědět, že chcete jet z práce domů, předá info řídicímu systému, ten vybere nejvhodnější trasu a postará se o hladký průběh cesty až do cíle. Lákavá představa, že?

Diskuze (2) Další článek: Co je vlastně 5G? Tady je 5 jednoduchých odpovědí

Témata článku: Huawei, Technologie, Qualcomm, Umělá inteligence, Kirin, Chytré auto, AI, Huawei Mate 10 Pro, Řídicí systém, Inteligence, Mobilní byznys, Blízká budoucnost, Dostupný senzor, Strojové učení, Získané data, Užitečná informace, Vysoká rychlost, Velké množství, Artificial Intelligence, Mobilní procesor, Hladký průběh, Představa, Relevantní informace, Sporťák, Telefon


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 45