Podrobnosti k Xiaomi s českým LTE. Můžeme čekat další modely?

Podrobnosti k Xiaomi s českým LTE. Můžeme čekat další modely?

Dostalo se nám do rukou první Xiaomi, které podporuje i frekvenci 800 MHz v Česku hojně používanou pro LTE. Článek najdete zde, ale to základní sdělení je prosté: funguje to.

Na co jsme čekali, je cena a datum startu prodeje. Dobrá zpráva je, že tisková zpráva vyšla už dnes, špatná zpráva je, že v chybí jakákoliv nosná informace. Společnost Lion Mobile (provozovatel e-shopu Xiaomimobile.cz) pouze oznamuje, že dovezla do ČR první kousky telefonu Xiaomi Redmi Note 3 ve verzi s českým LTE. Na cenu a start prodeje se bude čekat dál.

Klepněte pro větší obrázek
Vysněné Xiaomi s podporou českých LTE frekvencí je zde. Zatím však s neznámou cenou a dostupností.

Jednatele společnosti Lion Mobile Jiřího Opletala jsme se alespoň zeptali na několik podrobností. Výsledkem je krátký rozhovor:

Novinka doplní původní model, nebo jej nahradí?

Prodej původního modelu prozatím ukončen nebude. V budoucnu předpokládáme, že verze s českým LTE (tedy frekvence 800 a 900 MHz) zcela nahradí současnou verzi (má LTE pouze na frekvencích 1800, 2100 a 2600Mhz, které se u nás používají jen ve městech). Důvod je ten, že jako u všech nových telefonů Xiaomi se cena v čase výrazně propadá.

Redmi Note 3 LTE (pokud tak budeme nazývat verzi s podporou českých LTE pásem) bude tedy při zahájení prodeje dražší než aktuální verze. Cena však bude postupně klesat a v momentě, kdy se protne s cenou staršího a levnějšího modelu, necháme v nabídce pouze verzi s českým LTE.

O nový model se dá se předpokládat zvýšený zájem, je váš distribuční kanál dostatečně široký, aby uspokojil poptávku?

S poptávkou převyšující nabídku jsme se potýkali u asi poloviny případů uvedení nových modelů Xiaomi a to šlo o přístroje, kterým klíčové frekvence chyběly. Jde spíše o výrobní možnosti samotného Xiaomi. Jsme předzásobeni, takže očekáváme, že případný nápor objednávek dokážeme vykrýt bez problému, ale nejsem schopen odhadnout aktuální výrobní možnosti  Xiaomi.

Celé roky to nešlo a najednou máme v ruce Xiaomi s „českým LTE“. Čím to? Jak tenhle telefon vlastně vznikl?

Xiaomi se pomalu začíná zajímat o další trhy, důkazem budiž partnerství s Microsoftem, Googlem nebo oficiální vstup jejich dceřiného startupu Yi Technology do ČR. To jsou velké změny. Ještě před rokem se Xiaomi tvářilo, že krom Číny a Indie jiné země neexistují. Souvisí s tím i osvojování si některých nových technologií a postupů, které Xiaomi prozatím ignorovalo. Je to více drobných věcí, nicméně nejvíce z nich vyčnívá výše zmíněné – hledání silných partnerů na západě.

Přirozeným výsledkem je i první přístroj s pro Xiaomi zcela zapovězenými „západními“ frekvencemi. Tato verze se oficiálně prodává na Taiwanu, který je tradičně rozkročený mezi Čínou a západem a je tak ideálním hřištěm pro tyto experimenty.

Traduje se, že Xiaomi neumí české LTE frekvence kvůli licencím a že jsou zablokované na softwarové úrovni (protože stejné čipsety v jiných telefonech ty frekvence umí). Proč ale má nový Redmi Note 3 jiný čipset, než původní verze?

Nebudu komentovat spekulace a to, co se traduje. Uvedl bych k tomu to, že každý drobný čínský výrobce telefonů, kterých je v ČR aktuálně několik desítek, 800 Mhz umí a problém je tedy třeba hledat jinde.

Note 3 je první. Zůstane jediný, nebo budou následovat další modely? Tušíte kdy a které?

Dle informací, které máme k dispozici, bude Xiaomi nadále vydávat telefony bez českého LTE, tak jako doposud. Nicméně nyní k nim začne s časovým odstupem přidávat i tzv. Special edition, která bude umět frekvence 800 a 900Mhz (a budou tam i další drobné změny).

Diskuze (16) | Jako z České sody. Donald Trump nechtěnou hvězdou reklamy na 360° kameru

Témata článku: Xiaomi, Smartphony, Nákup a ceny, Xiaomi Redmi, Xiaomi Redmi Note, Xiaomi Redmi Note 3, Xiaomi Redmi Note 3 „Czech ed.“, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Nevýhoda, Zvýšený zájem, Špatná zpráva, Původní verze, Model, České LTE, Lion Mobil, Jiří Opletal, První Xiaomi, Special Edition, Gizchina

Určitě si přečtěte

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

** Stojíte o In kartu, ale nikdy se vám nechtělo ji složitě vyřizovat? ** S aplikací Můj Vlak je to snadné, fyzicky už kartu potřebovat nebudete ** 25% sleva na tři roky vyjde na necelou tisícovku, pro mladé 490 Kč

Včera | Pospíšil Aleš | 17

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

** Vivo všem vypálilo rybník, má první smartphone se čtečkou v displeji ** Vivo začne prodávat v prvním čtvrtletí a brzy dostane řadu konkurentů ** Čtečka od Synaptics pracuje s OLED panely, IPS displeje mají smůlu

15.  1.  2018 | Chroust Martin, Kůžel Filip | 112