Prestigio MultiPhone 5430: šedá myš s Intelem [recenze]

Otestovali jsme další smartphone s procesorem od Intelu. Jak se povedlo cenově dostupné Prestigio MultiPhone 5430?

Redakčnímu testu jsme podrobili další z řady smartphonů s Intelem pod kapotou. Tentokrát došlo na model MultiPhone 5430 od Prestigia, cenově dostupný Android zajímavých parametrů. Značka Prestigio je na našem trhu známá příznivou cenovou politikou, kterou uplatňuje v kategorii tabletů stejně jako u smartphonů. Vůbec poprvé ale představila smartphone s jinou procesorovou architekturou než ARM. Z toho důvodu je také model MultiPhone 5430 prvním Prestigiem na našem trhu, které nepodporuje dualSIM. Bude čipset od Intelu výhodou? 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prestigio MultiPhone 5430 na produktových snímcích výrobce Více na: http://www.mobilmania.cz/bleskovky/prestigio-multiphone-5430-intel-inside-za-5-a-pul-tisice/sc-4-a-1324139/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

Klíčové vlastnosti:

  • cena
  • „bonusový“ obsah balení
  • použitelný fotoaparát

Hlavní nedostatky:

  • starší verze Androidu
  • pomalý chod systému
  • použité GPU
  • nekvalitní zpracování

Prestigio Multiphone 5430
rozměry a hmotnost: 126 × 65 × 10,0 mm, 140 g
displej: 4,3", kapacitní IPS LCD, 540 × 960, 256 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 000 mAh
procesor: Intel Atom Z2420 (1× Saltwell, 1 GHz, 32nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 8MPx, video, autofocus, blesk
29 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Prestigio na český trh uvedlo novinku s procesorem od Intelu pod kapotou. Jednojádrový Atom Z2420 s technologií Intel Hyper-Threading o maximálním taktu 1,2 GHz se usídlil v telefonu s pořizovací cenou, která se aktuálně pohybuje těsně nad 5 000 Kč. Výrobce navíc přihodil IPS displej, bohaté příslušenství 8MPix fotoaparát a 1 GB paměti RAM. Bude to recept na úspěch?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prestigio MultiPhone PAP 5430 na první pohled zaujme, na omak je to ale bohužel horší

Filip s Honzou telefon krátce představili v jednom z minulých Týdnů mobilně. Tohoto „levnějšího Razra i“ můžete zhlédnout na začátku následujícího videa:

Balení, které si zaslouží pochvalu

V papírové krabičce karbonového vzezření objevíte krom standardní sady příslušenství (USB kabel, nabíječka, manuály, špuntová sluchátka, síťový adaptér) navíc ještě koženkové pouzdro, které přijde rozhodně vhod. U Prestigia je to už víceméně samozřejmé, v porovnání s ostatními výrobci to však za chvályhodný počin.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Balení obsahuje i to, na co nejsme od ostatních výrobců zvyklí

Dodávaná pecková sluchátka velmi dobře izolují okolní ruchy a jejich hudební projev uspokojí nejednoho méně náročného posluchače. Na přívodním kablíku mají navíc ovládací tlačítko, lze je tak použít jako lehkou hands-free sadu.

Tak trochu pouťová atrakce

Stran designu je Prestigio s Intelem tak trochu pouťová záležitost. V dnešní době přerostlých maxitelefonů se s váhou 140 g a rozměry 126 × 64,7 × 10 mm jedná o poměrně menší kousek, což by mohlo mnoha uživatelům vyhovovat. Telefon je víceméně celý z plastu, jeho konstrukce není ideální, tu a tam si vrzne, vydá nějaký ten pazvuk a celkově působí velmi laciným dojmem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Plastový zadní kryt vzhledově imituje karbon, k jeho pevnosti má ale hodně daleko

Výrobce se zřejmě snažil o pomyslné pozvednutí designu o třídu výš použitím zadního krytu s imitací karbonu, nicméně efekt byl přesně opačný. Zařízení vyvolává v konzervativněji smýšlejících jedincích spíše nelibost. Zadní kryt je také z plastu a je možné ho samozřejmě sundat, což činí baterii bez problémů uživatelsky výměnnou. NFC se nekoná, takže pod krytem naleznete pouze zmiňovanou baterku a sloty pro SIM + microSD karty (až do velikosti 32 GB).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
DualSIM se v tomto případě nekoná, pod baterií naleznete pouze sloty pro SIM a microSD kartu

Na přední straně najdeme zmiňovaný 4,3“ TFT IPS displej s qHD rozlišením. Na spodní hraně je trojice senzorových tlačítek, která si opět příliš hlavu nelámou s uživatelským komfortem a pohasínají přesně v okamžik, kdy se to hodí nejméně. Dále tu máme čočku přední 0,3 Mpix kamerky pro videohovory, ušní reproduktor a nezvykle umístěný mikrofon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Minerální sklíčko dalo použitému IPS panelu na frak

V případě použitého panelu se nejedná o kus, který by mohl konkurovat například IPS displejům použitím u jablečných zařízení. Pozorovací úhly lze hodnotit jako povedené, nicméně podání barev displeje je díky použitému minerálnímu sklu nijaké, černá má do černé opravdu daleko a na denním světle je jeho čitelnost na hraně použitelnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Konstrukce telefonu není ideální, pazvuky a skřípot bude muset potenciální zákazník překousnout

Na stranách telefonu najdeme všechny zbývající ovládaví prvky. Na levé je microUSB konektor, na vrchní tlačítko pro vypnutí/uzamčení telefonu, 3,5mm jack pro sluchátka, na pravé zase šipky pro regulaci hlasitosti telefonu a dedikované tlačítko spouště fotoaparátu. Dolní hrana telefonu je ovládacích prvků prosta zcela.

Prostředí, aneb Androidí klasika s vykřičníkem

Prostředí telefonu s Androidem asi netřeba nikomu blíže přestavovat. V testovaném kousku byl použit starší Android ve verzi 4.0.4 (ICS). Celkově se ale bohužel nejedná o zajímavou podívanou. Ačkoliv telefonu papírově výkon nechybí, na jeho odezvách jsou velmi patrné záškuby, záseky a celkově nepříliš plynulý chod systému.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Standardní Android verze ICS, příliš plynulosti díky použitému hardwaru ale od Prestigia do vínku nedostal

Na softwarové klávesnici telefonu se píše velmi dobře, má ideální rozložení. Ani v portrait režimu se nemusíte SMS bát.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Softwarovou klávesnici lze jednoznačně pochválit, psaní SMS s ní zvládnete levou zadní

Bonusové aplikace

Nebylo by to Prestigio, aby nenabídlo zákazníkům něco málo bonusových aplikací. Jedná se však veskrze o programy, které zrovna nepatří mezi bestsellery, a tak jejich přítomnost mnoho uživatelů považuje spíše za obtěžující.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bonusové aplikace se ne vždy setkají u publika s ovacemi, u Prestigia to platí dvojnásob

Některé aplikace ve výchozím stavu rovněž startují v různých jazycích. Od minulých modelů, které měly prapodivný lokalizační czechenglish mix přímo v menu, je to ale každopádně krok správným směrem.

Výdrž

Telefon je osazen baterií s kapacitou 2 000 mAh, která mu propůjčuje standardní výdrž.

Klepněte pro větší obrázek
Výdrž telefonu odpovídala moderním chytrým telefonům

Při plném zatížení vyždímáte telefon během několika hodin, při minimalistickém použití se vám odvděčí výdrží v rámci několika dnů (v závislosti na využití).

Výkon

Průměr, šedý průměr. Telefon sice obsahuje procesor od Intelu, který by na tom papírově nemusel být vůbec špatně, realita je však jinde. Takt 1,2 GHz spolu s 1 GB paměti RAM na běžnou práci sice dostačuje, při náročnějších operacích se ale integrované postarší GPU značně zapotilo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výkon ve zkratce? Žádná sláva. S tímto modelem si, co do výkonnových orgií, příliš nezašpásujete

Následující hodnoty jsme naměřili se standardní sadou volně dostupných testovacích nástrojů. Žádná sláva.

Multimédia

Po multimediální stránce telefonu nic nechybí. Středobodem Prestigia je 8Mpix fotoaparát s autofocusem a LED přisvětlením. Snímky, které produkuje, jsou bez problémů použitelné, byť na současnou špičku samozřejmě trochu ztrácí. Při snížené hladině osvětlení se rozdíly dále prohlubují.

Testovací momentky v plném rozlišení bez úprav:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Testovací momentky včetně videa lze jednoznačně pochválit, v horších světelných podmínkách ale samozřejmě lesk integrovaného fotoaparátu bledne

Natáčené video v rozlišení 1080p je kvalitní a lze za něj telefon pochválit.

Závěr

Ač by se to na první pohled možná mohlo zdát, tak první Prestigio s Intelem zřejmě nebude mít na našem trhu na růžích ustláno. Za cenu těsně pod hranicí 5 000 Kč nabízí rozporuplný design, pomalý systém a nepříliš kvalitní zpracování. Nasazení starší verze Androidu také na atraktivitě nepřidá.

Klepněte pro větší obrázek
Prestigio MultiPhone PAP 5430 nabízí velké množství kompromisů za ne zcela malou částku

Slabší vnitřnosti telefon značně degradují i při herním využití, samotný displej také není bez chybičky (chybiček). Multimediální funkce telefonu lze ale pochválit, integrovaný fotoaparát se snaží, natáčené video lze i v maximálním rozlišení označit za dobré.

Za aktuálně nasazenou cenu telefon případnému zájemci nenabídne nic navíc oproti byť i loňským modelům. V konkurenci současné musí o své místo na slunci bojovat o to usilovněji.

Diskuze (7) Další článek: Originální příslušenství pro Samsung Galaxy Note 3

Témata článku: Prestigio, , , , Prestigio Multiphone 5430, Dolní hrana, Použitelný fotoaparát, Multimediální funkce, Natáčené video, Šedý průměr, Integrovaný fotoaparát, Pře, Myš, Multi, Minulý model, Uživatelský komfort, Dedikované tlačítko, Bohaté příslušenství, Atrakce, Hudební projev,