Project Fi: uspěje Google jako virtuál? [komentář]

Project Fi přinese zajímavou technologii a svěží vítr mezi stávající operátory. Zároveň se však neobejde bez několika zásadních problémů a omezení.
Project Fi: uspěje Google jako virtuál? [komentář]

Google předvčírem odhalil Project Fi, který z něj dělá nového virtuálního operátora ve Spojených Státech. Používat bude infrastrukturu dvou menších operátorů T-Mobile a Sprint, kteří v USA konkurují silné dvojici Verizon a AT&T. Třetí zapojenou firmou v projektu je Ruckus Wireless, která má na starosti budování Wi-Fi infrastruktury.

Google se totiž rozhodl, že bude následovat některé menší virtuální operátory a spojí do jedné sítě GSM (T-Mobile), CDMA (Sprint) a Wi-Fi. Mezi těmito sítěmi se bude připojený telefon nezávisle přepínat a uživateli tak může být jedno, zda právě surfuje přes Wi-Fi nebo pomocí běžné mobilní sítě. Podle Googlu bude připraveno při spuštění služby po celých Státech kolem jednoho milionu otevřených Wi-Fi hotspotů. Ty bude Google ověřovat a kontrolovat jejich spolehlivost a rychlost.

Google také zvolil odlišnou cenovou politiku, na kterou uživatelé ve Státech ani v tuzemsku nejsou zvyklí. Nabízí jediný balíček s neomezenými hlasovými a textovými službami za 20 dolarů měsíčně, k nimž si poté zákazník zvolí datový tarif. Volit lze v rozpětí 1-100 GB, přičemž cena za 1 GB je vždy 10 dolarů. Zajímavostí je vracení peněz při nedočerpání datového paušálu. Pokud z 5 GB za 50 dolarů vyčerpáte pouze 3,5 GB, Google vám vrátí 15 dolarů. Jedná se tedy o jakousi kombinaci běžného paušálu a předplacenky, kdy platíte za opravdu využité služby. Všechny ceny jsou bez daní, a tak budou v reálu ještě o něco vyšší. Může tedy Google s konceptem netradičního virtuálního operátora uspět?

Proč ano

Svěží vítr

V první řadě musíme Google pochválit za snahu o rozvíření vod telekomunikačního trhu. Ten ve Spojených státech se příliš neliší od toho tuzemského a inovace stejně jako zde probíhají maximálně na úrovni ceníků. O konkurenci se starají maximálně virtuální operátoři, kde mezi ty nejznámější patří třeba Virgin Mobile. Snaha o širší pokrytí díky Wi-Fi sítím musíme rozhodně ocenit.

Neomezený tarif za 20 dolarů, který Google zvolil jako základní balíček, je levnější než většina tarifů u velké čtyřky ve Spojených státech. To stejné platí o datovém tarifu, pokud vezmeme do úvahy pouze nižší datové limity do 2 GB. V případě datového balíčku, který nabízí 3 GB a víc se ceny Google dostávají nad částky tradičních operátorů. Zatímco u Googlu zaplatíte za neomezený tarif s 5 GB dat 70 dolarů, u Sprintu to bude 55 dolarů a u T-Mobile 60 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Pokrytí ve Spojených státech. Většina území se musí spokojit s 2G

Skvělý pro cestovatele

Jednoznačně navrch má však Google v zahraničních službách. Ve více než 120 zemích světa bude nabízet textové služby s domácími podmínkami – tedy v rámci neomezeného tarifu. Za data si pak bude účtovat stejnou částku (10 dolarů/1 GB) avšak rychlost bude omezena na 256 kb/s. Běžné volání by pak například z Česka stálo 20 centů za minutu (asi 5 Kč). Google tedy bude ideálním operátorem pro časté cestovatele.

Klepněte pro větší obrázek
Ceny při volání z a do České republiky

Můžeme se pouze domnívat, jakou roli hrály zahraniční služby při vyjednávání s T-Mobilem. Zatímco AT&T, Verizon a Sprint jsou čistě americké společnosti, T-Mobile působí na globálním trhu a může Googlu nabídnout svoje služby i mimo USA. Sprint potom doplní mizerné LTE pokrytí T-Mobilu o něco méně mizerným pokrytím sítí LTE a Wimax.

Proč ne

Největší neohrozí

Ačkoliv byla v předchozím textu zmíněna konkurence pro stávající operátory, situace může skončit zcela naopak. Google se nedomluvil ani s Verizonem ani s AT&T, kteří poskytují služby většině zákazníků ve Spojených státech. Trochu paradoxně tak bude Project Fi konkurencí především pro další virtuální operátory, které může zcela zabít. Pokud se totiž zákazník rozhodně pro virtuála, s velkou pravděpodobností sáhne po ověřeném Googlu. A pokud by v budoucnu zamířil Google s těmito službami i na tuzemský trh, dopad by mohl být zcela stejný. Google rozhodně nemá ambice stát se alespoň v nejbližší době masovým národním operátorem, který by mohl konkurovat těm zaběhlým.

Hardwarové potíže

Největším omezením je totiž to hardwarové – nová síť bude fungovat pouze na telefonu Nexus 6. Šestipalcové pádlo od Motoroly totiž splňuje několik požadavků, které se od běžných operátorů liší. Pokud se zákazník připojuje k tradičnímu operátorovi, zajímá ho snad jediný parametr – typ sítě. U nás známe prakticky pouze GSM, ve Spojených státech však koexistuje se sítěmi CDMA. Telefon, který se tedy má připojovat k síti Googlu, musí umět obě sítě.

Klepněte pro větší obrázek
Google k Projectu Fi prodává Nexus 6 za 649 dolarů (32 GB) a 699 dolarů (64 GB). V případě dvouleté smluvy si jej zákazníci mohou pořídit za 27,04 dolarů/měsíčně, respektive 29,12 dolarů/měsíčně.

Další překážkou je pak firmware telefonu. Ten musí Google upravit tak, aby se telefon neviditelně dokázal přepojovat z mobilní sítě na Wi-Fi. Ptgokud navíc telefon bude komunikovat skrz Wi-Fi vytvoří si vlastní VPN tunel kvůli ochraně před odposlechnutím. A nakonec bude firmware řešit i připojování na domácí síť, která by rozhodně neměla být zpoplatněna.

Rozšíření služby tedy bude závislé na tom, s kterými výrobci telefonů se Googlu domluví. A i kdyby přesvědčil Androidí výrobce, stále tu zůstane Apple, jenž má v současné době poloviční zastoupení mezi smartphony na americkém trhu.

Specifický trh

Google si pro start služby vybral domovské Spojené státy. Tamní telekomunikační trh však můžeme nazvat ještě specifičtějším než v Česku. Zatímco u nás kupujeme telefon zvlášť a operátora bereme jako zprostředkovatele služby, ve Spojených státech je operátor chápán spíše jako prodejce telefonu, kde jsou komunikační služby sekundárním produktem. S trochou nadsázky mnozí zákazníci ani netuší, že mají v telefonu nějakou SIM kartu od operátora – když si jdou pro nový telefon, zkrátka podepíší novou smlouvu. Google však žádné telefony nabízet nebude a bude poskytovat holé komunikační služby. Oslovení větší masy zákazníků tedy bude problémem.

Zatím však stále nevíme, kdy bude Project Fi oficiálně odstartován, jaké budou první reakce uživatelů a případná expanze do zahraničí je spíše teoretickou úvahou. V současné době tedy můžeme brát Project Fi podobně jako Google Fiber, v jehož rámci Google pokrývá americká města gigabitovým internetem. Do projektu jsou aktuálně zapojena 3 města.

Témata článku: Google, Operátoři, Virtuální operátoři, Ceník, Specifický trh, Project Fi, Motorola Nexus 6, Motorola Nexus 6 64GB, Základní balíček, Nová síť, Připojený telefon, Vracení, Komentář, Domácí síť, Svěží vítr, Vir, Jediný balíček, Google +

Určitě si přečtěte

ÚOHS naznal, že se operátoři nedomlouvají. Zpráva budí rozpaky

ÚOHS naznal, že se operátoři nedomlouvají. Zpráva budí rozpaky

** Úřad, který má potírat nekalou soutěž, hledal opatrně a nic nenašel ** Závěr: operátoři v minulosti měli stejné ceny, ale kartel to nebyl ** Čtyři strany opatrné úředničiny překládáme do srozumitelného jazyka

16.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 41

Síťoví a virtuální operátoři na ostří nože. Obhájí si ČTÚ regulaci trhu?

Síťoví a virtuální operátoři na ostří nože. Obhájí si ČTÚ regulaci trhu?

** ČTÚ naznal, že na trhu je něco shnilého, síťoví operátoři ale nesouhlasí ** Naopak virtuálové tvrdí, že stav je ještě mnohem horší ** Pozadí telco byznysu v ČR není tak líbivé, jako reklamy v televizi

14.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 26

iPhone X v listopadovém ceníku T-Mobilu je dražší než u Applu

iPhone X v listopadovém ceníku T-Mobilu je dražší než u Applu

** 64GB iPhone X stojí u T-Mobilu 30 389 Kč ** Pod 10 tisíc šly s cenou dolů klasická i kompaktní Xperia X od Sony ** Další novinky: Alcatel U5 HD, HTC U11 Life, Huawei Mate 10 Pro a Motorola Moto E4+

7.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 6

iPhone X kraluje listopadovému ceníku Vodafonu, 64GB verze vyjde na 30 tisíc

iPhone X kraluje listopadovému ceníku Vodafonu, 64GB verze vyjde na 30 tisíc

** Vánoce se blíží, iPhone X je ale jen pro hodně hodné a bohaté ** Za 21 tisíc můžete mít výkonný ale levnější Huawei Mate 10 Pro ** Poslední podzimní novinka, Lenovo Moto E4+, vyjde na pět tisíc

1.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

** Nový iPhone 8 startuje na ceně 20 977 Kč, starší modely padly o tisíce ** Další podzimní novinkou je Xperia XZ1 od Sony včetně verze Compact ** Ostatní modely šly s cenou dolů až o tisícovku, třeba Huawei P9 lite

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 5